Jméno Abigail – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Chcete popřát k svátku Abigail? 

Hledáte ty nejrozmanitější informace o tomto zajímavém jméně?

Chcete vědět, kdy slaví Aby svátek, jaký je původ a význam jména a jak oblíbené je jméno v České republice?

Zajímá vás, kdo z historických velikánů a současných slavných osobností se tímto jménem mohl a může pyšnit? 

Pak se pusťte do čtení a zjistěte vše důležité!

Význam jména Abigail a jeho původ

Abigail je ženské křestní jméno odvozené od jména židovského tanečníka Ăbı̂ygayil. Význam jména Abigail můžeme vyložit jako “otec se raduje” nebo “otcova radost”

Abigail se řadí mezi hebrejská ženská jména, jelikož se poprvé objevuje v hebrejské bibli (Kniha Samuelova) kde byla Abigail manželkou Nábala a později krále Davida. Je popisována jako inteligentní a krásná a je považována za jednu z velkých biblických prorokyň.

Jméno se, po protestantské reformaci, rozšířilo zejména mezi puritány.

Podobným jménem, jako je Abigail, se pyšní Agáty. Znáte nějakou? Pogratulujte jí některým z blahopřání k svátku Agátě.

Kdy slaví svátek Abigail a další zajímavosti

Numerologie přisuzuje ženám se jménem Abigail číslo pět  a jejich barvami jsou veselé barvy, jako je žlutá, zelená a oranžová

Ženy, pyšnící se tímto jménem, bývají velmi milé a dobrosrdečné. Díky své milé povaze, k sobě přitahují nejen mnoho dobrých lidí, ale také dobrých situací a příležitostí, které jim ve výsledku mohou přinést značný úspěch. 

V případě, že se ženy, zvané Abigail, řídí vlastní intuicí, daří se jim. Pokud spoléhají na rady a vedení ostatních, nemusí být jejich život tak optimistický. Jedná se také o skvělé kamarádky a nápomocné duše, které často upřednostňují zájmy druhých před těmi vlastními. 

Přezdívky a zdrobněliny pro Abigail mohou být Abby, Aby, Aba, Abička, Abinka, Gail, Gaila, Ebi, Ebigejl a další. 

A kdy má svátek Abigail? Poblahopřát těmto ženám můžete 5. prosince. Některé ženy ale slaví jmeniny 9. února (podle maďarského kalendáře). 

Ve stejný den, jako Abigail, slaví jmeniny také Jitka s Lianou.

Jméno Abigailsvátek slaví 5. prosince
Původ jménahebrejský
Význam„otec se raduje“ nebo „otcova radost“
Průměrné pořadí podle četnosti (ČSÚ 2016)844.
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)164
Zkratky a přezdívkyAbby, Aby, Aba, Abička, Abinka, Gail, Gaila, Eby, Ebigejl
Jméno v jiných jazycíchAbigael (dánština), Abigaeli (svahilština), Abigaille (italština), Abigél (maďarština), Apikalia/ʻApikaʻila (havajština)

Tip: Znáte nějakou Jitku a rádi byste jí také pogratulovali ke jmeninám? Pak se podívejte na přání k svátku Jitce, která vás mohou inspirovat k vytvoření toho nejkrásnějšího přáníčka.

Prohlédněte si mapku, která znázorňuje, kde a jak hojně se Abigail vyskytují podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2016.

Mapka České republiky se znázorněnou četností jména Abigail v různých částech země.
zdroj: czso.cz 

Podívejte se, v jaký den můžete s Abigail slavit jmeniny v rámci následujících deseti let.

Den v týdnuDatum
Úterý5. 12. 2023
Čtvrtek5. 12. 2024
Pátek5. 12. 2025
Sobota5. 12. 2026
Neděle5. 12. 2027
Úterý5. 12. 2028
Středa5. 12. 2029
Neděle5. 12. 2030
Pondělí5. 12. 2031
Neděle5. 12. 2032

Abigail jako film

“Abigail” je název fantasy/dobrodružného filmu, z roku 2020, z dílny režiséra Aleksandra Boguslavského, ve kterém mladá dívka objevuje svět plný magie a tajemství.

Abigail žije ve městě, jehož hranice byly před mnoha lety uzavřeny kvůli epidemii záhadné nemoci. Abbyin otec byl jedním z nemocných – a byl unesen, když jí bylo šest let.

Abby se vydává, navzdory zákazům úřadů, na cestu, aby svého otce našla. Zjišťuje však, že její město je ve skutečnosti plné magie a že i ona sama oplývá mimořádnými magickými schopnostmi.

Příběh Abigail v zážitkové hře

Příběh Abigail je možné najít v zážitkové skupinové hře “Krokodýlí řeka”, kde se její účastníci učí rozvíjet interpersonální komunikaci a diskutují o dilematech spojených s morálkou a hodnotami.

Skupina lidí se musí vzájemně fyzicky podporovat ve snaze přesunout se z jednoho konce prostoru na druhý.

U této hry se vyžaduje kreativní a strategická spolupráce při řešení praktického fyzického problému. Hra klade důraz na skupinovou komunikaci, spolupráci, vedení a členství, trpělivost a řešení problémů.

„Krokodýlí řeka“ trvá 60–120 minut, a to podle velikosti skupiny, která se hry účastní. Hra je vhodná pro osoby ve věku 10–40+.

Abigail jako psí jméno

Abigail je stále více oblíbené psí jméno, které však u psů ani u lidí není příliš časté. Proto, pokud se rozhodnete pojmenovat své štěně Abigail, můžete si být jistí, že váš pes bude vyčnívat a minimálně svým jménem bude jedinečný.

Psi s tímto jménem bývají energičtí, láskyplní, milující a přátelští. Jméno nejčastěji dostávají rasy jako Labradorský retrívr, Německý ovčák, Bígl, Kokršpaněl, Baset. Jméno je ale samozřejmě vhodné pro všechny fenky.

Psí svátek slaví fenky jménem Abigail 16. ledna.

Znáte nějakou Abigail a chcete jí pogratulovat ke jmeninám? Pak se inspirujte těmi nejkrásnějšími přáníčky k svátku Abigail.

Bílá fenka Amerického Pitbulteriéra jménem Abigail s růžovou mašlí na hlavě.
zdroj: americanhumane.org

Jménem Abigail se pyšní také fenka, která byla nalezena v Miami na Floridě, když jí byl asi 1 rok.

Fenka se toulala s odtrženou tváří na jedné straně obličeje, byla matná, prašivá, špinavá a páchla infekcí. Ke smrti neměla daleko.

Na základě jejích zranění veterináři došli k závěru, že byla Abigail obětí psích zápasů.

Naštěstí pro fenečku, se jí ujala Victoria Frazier z organizace Love is Fur Ever Dog Rescue, která o Abigail pečovala několik týdnů. Abigail byla v nemocnici, kde podstoupila operaci, při které jí byla přenesena tkáň z krku do obličeje. Několikrát denně jí byly měněny obvazy, které, jak poznamenala Victoria Frazier, vypadaly jako čepička (dámský baret).

Na základě zveřejnění příběhu s fotkami na Facebooku vznikla stránka „Čepičky pro Abigail“, kterou si lidé zamilovali a na podporu léčby Abigail začali posílat čepičky z celého světa.

Jakmile se Abigail vyléčila, adoptovali si ji televizní reportérka Megan Steike s manželem Jasonem a fenku nechali vycvičit na terapeutického psa.

Pejsci mohou žít strašný život, ale přesto mohou zůstat odolní a, i s těžkými jizvami na těle i srdci, důvěřiví a přátelští. Právě Abigail je toho důkazem.

Slavné Abigail v historii a dnes

Mezi jednu z prvních slavných tohoto jména patří Abigail Adams, rozená Smith, která žila v letech 1744–1818. Jednalo se o nejbližší poradkyni a manželku Johna Adamse, druhého prezidenta Spojených států, a o matku Johna Quincyho Adamse. 

Tato žena se proslavila dopisy, které posílala svému manželovi, když pobýval ve Filadelfii během kontinentálních kongresů. 

John se na Abigail často obracel o radu v mnoha záležitostech. Jejich dopisy jsou plné intelektuálních diskusí o vládě a politice a slouží jako očité svědectví o domácí frontě americké revoluční války. 

Abigail Adams a Barbara Bush jsou dodnes jediné dvě ženy, které byly manželkami amerických prezidentů a matkami dalších amerických prezidentů.

Podle průzkumů mezi historiky, které od roku 1982 pravidelně provádí výzkumný ústav Siena College Research Institute, se Abigail Adams řadí mezi tři nejlépe hodnocené první dámy.

Malovaný portrét Abigail Adams.
zdroj: history.com

Slavné Abigail v současnosti

Historie se nepíše sama. Utvářejí ji lidé. A také ženy, které se jmenují Abigail v současnosti, mohou být jednou historicky známé. 

Seznamte se s krátkým přehledem těch nejznámějších Abigail, které zná celý svět.

 • Abigail Johnson – americká podnikatelka a výkonná ředitelka infestiční společnosti Fidelity Investments
 • Abigail Hopkins – americká herečka, skladatelka, zpěvačka a dcera známého herce Anthonyho Hopkinse
 • Abby Hawk – americká herečka
 • Abigail Lawrie – skotská herečka 
 • Abigail Ybarra – žena, proslavená navíjením snímačů pro firmu Fender, vyrábějící hudební nástroje
 • Abigail Savage – americká herečka a editorka zvuku
 • Abigail Leigh Spencer – americká herečka
 • Abigail Kathleen Breslin – jedna z nejmladších hereček nominovaných na Oscara v historii a zpěvačka 
 • Abigail Dean – britská spisovatelka 
 • Abigail Gibbs – britská spisovatelka 
 • Abigail Hobbs – filmová postava, dcera sériového vraha Garreta Jacoba Hobbse, ze seriálu Hannibal

Chcete poblahopřát ke jmeninám kamarádce, kolegyni, sestře, mamince nebo babičce? Pak si prohlédněte přání k svátku pro ženy, která vám mohou přinést notnou dávku inspirace.

Svátek Abigail vychází na prosinec, měsíc, kdy se setkáváme s blízkými a zažíváme příjemné společné okamžiky.

Jméno není příliš často používané, čímž se stává velice zajímavým a neobvyklým. Pyšnila se jím nejedna významná historická osobnost, ale nosí jej také spousta slavných hereček, spisovatelek a jiných slavných žen.

Abigail je také název nejedné filmové postavy a dokonce jej obdržela fenka, která se v Americe stala hrdinkou, protože přežila psí zápasy a i přesto nezanevřela na lidi a zůstala přátelskou společnicí a milovnicí lidí.

V článku jste mohli, mimo jiné, také zjistit, kde v České republice je jméno nejčastěji používané a na jakém místě se jméno umístilo, podle četnosti, mezi ostatními jmény. 

Ať už hledáte informace o Abigail z jakéhokoli důvodu, snad jste našli, co jste hledali.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X