Krásné velikonoční básničky a říkanky na jednom místě. Naučte se s námi takovou, které vám zaručí ta nejvybarvenější vajíčka!

S probouzející se přírodou vítáme také největší svátky roku, a těmi jsou Velikonoce.

Věděli jste, že zvyk šlehat dívky měl zajistit, aby byla zdravá, veselá a plná energie do dalších Velikonoc? Už jste si pro ně proto připravili velikonoční koledu, se kterou se vydáte na pomlázku?

Velikonoční básničky potěší celou rodinu, která se o těchto svátcích schází, inspirujte se u nás těmi nejhezčími.

Veselé velikonoční říkanky

Celé velikonoční období trvá neuvěřitelných 50 dnů, které můžete využít k tomu, aby jste se naučili nějaký milý velikonoční verš pro své blízké.

Velikonoční básničkou potěšíte všechny, na které si v tomto období vzpomenete. 

Nezapomeňte při splétání pomlázek na velikonoční koledy, které při ní budete potřebovat!

Velikonoční ráno jasné je svědkem milující boží péče, květy v tomto období tak krásné, tak rozhlédni se člověče, je to přeci úžasné, koukej se pořádně, nic ti neuteče.
Proč by Velikonoce časem lásky nebyly, proč by nás od sebe odloučily? Spěchám k tobě, v ruce pomlázku, pak zase bude čas na lásku!
Slepičko, dej mi jedno vajíčko, ať potěším milého maličko, maminko vy mašličku, táto, vytáhněte skleničku. Až přijde za mnou na pomlázku, vyznám já mu svou lásku.
Už přichází ten jara čas, kdy Velikonoce jsou tu zas, po dlouhém půstu a odříkání, zmrtvýchvstání se znovu slaví. O Velikonočním pondělí, všichni kluci zmizeli, když se jim básničky povedou, vrátí se s velkou koledou.

Velikonoční říkanky pro děti

Ti nejmenší mají ze všeho největší radost a o Velikonocích je čeká spousta dobrodružství.

Naučte se s nimi velikonoční říkanku o zajíčkovi, malovaných vejcích nebo o pomlázce.

Pokud jde o tradici velikonočního zajíčka, tak ten byl vždy považován za symbol zmrtvýchvstání, jelikož nikdy nespí. U nás je znám především, jako nositel vajec, především těch čokoládových, které rád schovává na zahradě.

Velikonoční zajíčku, rychle skáčeš z dohledu, děkuji ti za vajíčka, která přinášíš, za tu bohatou koledu. O Velikonocích vítám jaro, hledám vajíčka žlutá, modrá i červená, v trávě a na záhoně, jsou snad všude, se mi zdálo, musím kleknout na kolena.
Barevná vajíčka schovaná všude, to ten neposeda zajíček, ten to na svědomí míti bude! Pořádně se rozhlédni, jsou na stromech i na zemi, tak se sehni, a budeš mít plný košíček!
Hody, hody, máte pentle i pro kluky? Když už k vám jdou přes louky, prochodí všechny oblouky? Nastříhejte žluté, modré, zelené, nezapomeňte na červené.
Už je slyším, už sem jdou, koledníci po cestě se nesou, vajíčka pro ně nachytám, všechny jim je za pěknou koledu rozdám.
holky se zaječími oušky drží velikonoční barevná vajíčka
zdroj: pexels.com

Originální velikonoční básničky pro muže

Chystáte se na velikonoční koledu, ale obyčejné: “Hody, hody, doprovody!” už se vám zdá tak trochu ohrané? 

Naučte se s námi něco nového a potěšte děvčata ze všech sousedství!

Upletl jsem si pomlázku, teď vyrazím si na vycházku, potkám-li někde děvčata, bude koleda bohatá!
Paní mámo, otevřete vrata, vyžeňte na dvůr všechna děvčata, vymrskáme je, jak se patří, štěstí, zdraví jim tím musíme zaopatřit.
Moje milá, pojď honem sem, malované vajíčko, ty mi vem, vyšlehám tě do dalšího roku, tak honem pojď, přidej do kroku, nenaleješ-li mi skleničku, dej mi aspoň hubičku.

Všechno rozkvétá, příroda jen bují, potěšte se krásnou jarní básničkou od srdce a předejte ji dál!

Velikonoční písničky pro děvčata

Každý veršík od srdce potěší, zasmějte se s těmi, které máte nejraději a potěšte je něčím netradičním.

Poděkujte za pomlázku velikonoční písničkou, popadněte hudební nástroj, který máte po ruce a můžete rýmy i zazpívat.

Chlapce jistě překvapí, když uvidí, že si i holky umí tyto svátky pořádně užít!

Velikonoce jsou svátky jara, teď bych se na tebe ráda usmála, za pomlázku, kterou si mi, popřál štěstí, zdraví, ty můj milý, natáhni dlaň a zavři víčka, mám pro tebe malovaná vajíčka.
Vajíčko ze srdce malované, jen můj vyvolený dostane, kraslic ošatku pak ti hoši, co jsou jenom kámoši!
Za pomlázku díky, chlapci, vám, vajíčko z ošatky já vám dám, čekáte-li na skleničku, dejte si odchod pomaličku!
malované české tradiční kraslice
zdroj: pixabay.com

Vtipné velikonoční básničky pro dospělé

Pokud přeci jen chcete, aby se vaše velikonoční koleda letos nesla v opravdu „dospěláckém“ tónu, máme pro vás pár nápadů na humorný verš!

Veselé Velikonoce, přeji velice, dejte malované vejce od slepice, nalejte panáka slivovice, slavíme tady přece naše tradice!
Nedáte-li malované, nedávejte žádné, bez vaječného salátu se to letos klidně zvládne, nalejte mi po kalíšku, to mi radost udělá, aniž by to moje žena dneska o mě věděla.
Koleda, koleda, dejte napít vody, ať nenadělám škody, předtím dali panáka, a teď už jsem na draka!

Raději se vyjádříte obrázkem, než slovem? U nás najdete inspiraci na ta nejhezčí obrázková velikonoční přání, buďte letos originální!

Znáte všechny velikonoční symboly? Tím nejdůležitějším je samozřejmě vajíčko, které symbolizuje nový život, dále je to zajíček, také velikonoční beránek, symbol poslušnosti a také nevinnosti. Pokud tady máme kuřátka, tak ty symbolicky provázejí vajíčka, protože jsou tím novým životem, který se z nich má vyklubat.

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X