Jméno Petra – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Astrologie propůjčuje Petrám dvě rozličné tváře, pokud chcete mít tu, která dovede skály převracet, co k tomu budete potřebovat?

Jaký je původ tohoto starého jména s řeckými kořeny a také jeho význam?

Ptáte se na slavné nositelky, které vás mohou inspirovat? Je jich mnoho a v každém odvětví umělecké branže, sportu nebo politiky nějakou najdete!

Proč? Protože jméno Petra je tady téměř tak dlouho, jako civilizace, pojďme se mu nyní podívat na zoubek!

Základní fakta o jméně Petra

Petra by měla být pevná, jako skála. Ovšem numerologie jí přisuzuje číslo šest, a tak se stává opakem k výkladu svého jména. Petra je něžná, citlivá a přehnaně důvěřivá. Její zklamání z toho, že si z ní někdo udělá “dobrý den” se přelévá do pocitu méněcennosti.

Pokud se ovšem Petra narodí v ohnivém znamení, její průbojnost půjde několik kroků před ní. Přímá a bez rozpaků, taková je Petra, která díky upřímnosti vychází lépe s muži, naopak se ženami má vztahy, které jdou mnohdy na ostří nože. Pro své ambice se dovede Petra proměnit z citlivé a křehké, na neobyčejně dominantní ženu, která si za svým jde, ať se děje cokoliv.

Pokud máte doma Petru, můžete ji oslovovat Petruška, Péťa, Peťka, Peťula, Peťulka, Petrunka nebo Petruše.

Petra má svátek v polovině léta, konkrétně 17. srpna.

Jméno Petrasvátek slaví 17. srpna
Původřecký
Významskálopevná, neoblomná
Průměrné pořadí podle četnosti v rámci ženských i mužských jmen (ČSÚ 2016)28.
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)102 693
Přezdívky a zkratky
Péťa, Peťa, Peťka, Petruška, Peťule, Peťulka, Peťula, Petruš, Peti, Pepi, Petka, Petty, Petula, Petronela, Petronel, Pepina, Pietra, Peťul, Peťana, Péta
Jméno Petra v jiných jazycíchPetra (slovenština, angličtina, němčina, švédština, maďarština), Pierre, Pierrette (francouzština), Pietra (italština), Petrine (dánština, norština), Petrina (ruština). 

Je jedinečná, neoblomná, prostě vaše Péťa, Peťule nebo Peťka, tak jí popřejte všechno nejlepší ke jmeninám a vyberte si k tomu jedno z našich přání k svátku pro Petru.

Svátek Petry na Slovensku

Na Slovensku slaví Petra svátek úplně stejně, jako u nás, a to 17. srpna, tak pokud nějakou znáte, nezapomeňte jí v tento den také popřát.

Na Slovensku má toto jméno známá tvář, kterou je oblíbená herečka Petra Polnišová, která se proslavila především díky filmu Muzika.

https://www.youtube.com/watch?v=FnuoLl6iGDk

Tabulka s přehledem dnů v následujících 10 letech, ve kterých bude Petra slavit svátek. 

Den v týdnu Datum
Čtvrtek17.8. 2023
Sobota17.8. 2024
Neděle17.8. 2025
Pondělí17.8. 2026
Úterý17.8. 2027
Čtvrtek17.8. 2028
Pátek17.8. 2029
Sobota17.8. 2030
Neděle17.8. 2031
Úterý17.8.  2032

Graf se změnou četnosti jména Petra v čase, a to až do roku 2016.

zdroj: czso.cz

Význam jména Petra a jeho původ

Jméno Petra se těší veliké oblibě a je velice vhodné pro každé děvče, protože prokoukne, jako něžná a křehká panenka, nebo v druhém případě ohnivá a temperamentní žena. 

Původ jména Petra je velice hluboký, stejně, jako jeho mužský ekvivalent Petr pochází z Řečtiny a ve svém významu znamená “skála”. Hovoří se také o původu aramejském, kdy se jednalo o jméno vycházející ze slová “képhá”, což rovněž znamená skálopevná, neoblomná nebo tvrdá. 

Mezi jiné podoby jména se mimojiné řadí Petruše, Petrana, Petronela, Petronila.

Všem Péťům vašeho srdce přejte vše nejlepší k jejich dni, přinášíme vám ta nejhezčí blahopřání k svátku pro Petra, jaké jste kdy viděli!

Osobnosti jménem Petra v historii a dnes

Jméno Petra je oblíbené po celá staletí, v původu propůjčuje své nositelce odhodlaný a pevný charakter. Proto je jasné, že mezi známými osobnostmi najdete řadu Peter, jmenujme Petru Hřebíčkovou, oblíbenou českou herečku, modelku Petru Němcovou nebo zpěvačku Petru Černockou.

Film, divadlo, televize

Petra Doležalová – česká herečka

Petra Hřebíčková – česká herečka

Petra Hřebíčková, česká herečka.
zdroj: showjanakrause.cz

Petra Jungmanová – česká herečka

Petra Špalková – česká herečka

Petra Nesvačilová – česká herečka


Hudba

Petra Černocká – česká herečka a zpěvačka

Petra Janů – česká zpěvačka


Umění

Petra Oriešková – česká malířka


Literatura a noviny

Petra Procházková – česká humanitární pracovnice a novinářka

Petra Neomillnerová – česká spisovatelka

Petra Soukupová – česká spisovatelka

Petra Hůlová – česká spisovatelka


Politika

Petra Kelly – německá mírová aktivistka

Petra Kořínková – politička

Petra Buzková – česká politička


Sport

Petra Kronberger – rakouská lyžařka

Petra Kamínková – česká sportovkyně, vytrvalostní běžkyně

Petra Kvitová – česká tenistka

Petra Vlhová – slovenská lyžařka

Petra Zakouřilová – česká alpská lyžařka a olympionička


Ostatní

Petra Němcová – česká modelka

Petra Němcová, úspěšná česká topmodelka.
zdroj: wallpapercrafter.com

Petra Faltýnová – česká modelka

Přání k svátku pro Petronelu potěší každou nositelku tohoto nádherného jména! Vyberte té vaší to nejkrásnější a pošlete jí něco od srdce!

Zajímavosti o jméně Petra

Petra jako skalní město

Archeologické naleziště a zároveň skalní město Petra v Jordánsku patří ke skvostům naší planety, proto bylo také zapsáno na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Všechny stavby v tomto městě jsou vytesány do pískovce, proto mu také dávají nevšední a okázalý charakter. 

Skalní město Petra v Jordánsku.
zdroj: pixabay.com

Petra jako kniha

Milostný román Vlasty Javořické si stále nachází celou řadu oddaných čtenářů a čtenářek, už jen protože autorka dovede svým příběhem vtáhnout do děje. Tentokrát prožijeme ten, který se týká Petry, nesmělé dívky, která nalezne osudovou lásku ve vzdáleném příbuzném vlastní matky.

Petra jako psí jméno

Pro fenku je jméno Petra přímo ideální, a těch možností, které budete mít na její oslovení, těch se ani nedopočítáte! Tak oslavte se svou psí kamarádkou svátek 3. října!

Chcete-li udělat Petře radost k jejímu jubileu, což takhle krásnou básničku o vodě, která bude osobním vzkazem i vyznáním, jenž jí řekne, co opravdu cítíte.

17. srpen – významné události v den svátku Petry

  • 1812 – Napoleon Bonaparte vítězí nad ruskou armádou v bitvě u Smolenska. 
  • 1877 – Je objeven Phobos – ten větší z dvou měsíců Marsu, objev si připsal na účet Asaph Hall.
  • 1982 – Vychází první CD, které vyvíjí společnost Philips a Sony. Mezi první nosiče patří album kapely Abba: The Visitors.

Nyní už znáte obě tváře Petry a možná jste ještě objevili mnohé další. Zajímavé osobnosti narozené se jménem Petra, významné dny, které proslavily 17. srpen i mnoho dalšího.

Mimoto jsme se zaměřili na to, co Petrám přejí hvězdy, i vznešený původ prastarého jména, které náleží silným a temperamentním nositelkám už po tisíce let.

Jméno Petra je krásné a vznosné, nosí jej také přes sto tisíc žen v naší zemi, a jeho obliba se stále drží na předních příčkách. Vy jste se o něm nyní dozvěděli vše potřebné, proto svým milovaných Petruším, Peťkám a Péťám přejte vše nejlepší k jejich jmeninám.

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X