10 skvělých básní o moři, které vás přenesou zpět prázdninové atmosféry. Vyberte si!

Jste na dovolené, nebo ji teprve vyhlížíte a hledáte proto básně o moři nebo básničky s přímořskou atmosférou?

Jestli jste zatím žádné pěkné básničky o moři nenašli, můžete se inspirovat texty níže. 

Básně o moři a vodě

Chybí vám šum moře a zpěv racků? Nebo jste právě v přímořském letovisku a chtěli byste si přečíst básně o vodě? Zasnít se můžete u těchto čtyř:

K oknu pospěšte, jak sladký je vzduch noční! Měsíc září zpola, schoval se za úbočí. Pobřežní světlo mizí, mrak měsíční zář tlumí. Však moře stejnak v rytmech působivě šumí. Oblázky odliv rozcuchal do prapodivných tvarů. Loď vzdálenou pak počasí zaklelo do oparu. K úsvitu vyhlížím pláň modravou, dřív než mé prožitky kamsi odplavou.
Zastav se na pláži, kde nohy bolavé vykoupeš v moři. Ze starých vzpomínek postav hrad z písku. Nad hlavou tropičtí ptáci švitoří, zvou tě na výlet ke skalisku. Přesně tam, kde do zátoky voda vtéká, přijď za mnou, dlouho tu na tebe čekám.
Chtěl bych k moři jít a zpívat jeho tichou píseň. Znít jak vln šumění, když přemáhá mě štěstí. Tak křehké, že jde tíseň na mě, že bych ho byl ztratil. Že promění se v pěnu a zbudou po něm zvěsti. Raději s mořem tedy tichou píseň zpívám. Snad tím ho konejším, že mně štěstí neubývá.
Zatímco příliv tě zlehka objímá, vlna za vlnou pohladí. Odliv se při odchodu vydováděl, v srdci zakotví nomádi. Moře se teskně rozbouřilo, když kufry balíš a odlétáš. Nesmutni, tolik se s tebou sžilo, že ho všude a stále v srdci máš!

Hravé básně i básně pro děti

Pokud potřebujete rozveselit, hledáte básničky o moři pro děti, případně chcete poslat vtipnou a hravou básničku svým blízkým, která avizuje blízkou dovolenou, vyberte si zde:

Když přichází letní dovolená, je kdejaká rodinka spokojená. Cachtá se u moře, na pláži sluní, s dekou a slunečníkem dobře to umí. Jen do vody se zadívají, rybky se na ně usmívají. I lastury, hvězdice, kanáři, hned vykouzlí štěstí ve tváři.
Černé moře je mořem vnitrozemním, ze všech stran sluje pevninou. Ač obcházím ji měsíce i týdny, nevyměnil bych za jinou. A odtud hop na moře středozemní, Maltu i Řecko navštívím. Španělsko, Kypr, Itálii – jen vzhůru za dobrodružstvím!
Ryby si v moři povídají, jak rádi jedna druhou znají. Zelená, modrá, mechová i hnědá barva na vlny si sedá. V těch barevných vlnách ryby se tetelí, v mořské pěně hravě veselí.
Pohled na moře.
Zdroj: Canva.com

Básně námořnické a s pohádkovou atmosférou 

Na závěr nabízíme tři básně o moři – s lodí, pohádkovými jevy či bytostmi a báseň námořnickou. Vzpomenete si tu určitě i na naši známou dětskou pohádku

Když slunce do vody zapadá, stříbřité moře dává rackům jíst. Pod hladinou otevírá se podmořská zahrada, pouze noční tvorové zde mohou žít. Na dně poklady a perly čekají nedočkavě, až se jich lidská ruka dotkne zas. Svět podmořský se tváří dravě, však sirén vábivý k nim žene hlas.
Na opuštěném ostrově vprostřed mil, tam rybář se svou ženou žil. Každý den chystal se na vodu, aby nachytal rybky k obědu. Jenže žádná rybka dlouho není k mání – tu je tu zlatá, prý splním ti tři přání! Budeš žít v klidu a v pokoře, když pustíš mě zpátky do moře. Tři neskromná přání své ženy vyslovuje, rybka je plní. Pak přijde čtvrté, pryč chvátá všechno jmění. Dobrák rybář však žije dál skromně a pokojně ve svém zchudlém domě.
Ve chvílích noci, kdy měsíc nad mořem pluje, věřím, že vídávám bílou lodní paní. V mlze se srdce mé zvolna otevírá, dýchání zeslabuje, kormidlo otáčí, kotva z vln vyprošťuje. Spánek je přerušen a krev se mění v pěnu. Kdy zase spatřím ji, tu bílou lodní ženu? 

Doufáme, že jsme vás našimi básničkami o moři rozptýlili a potěšili. 

Budeme rádi, když ho v blízké době využijete.

Neváhejte ho přeposlat i vašim blízkým, kteří mají rádi podobné veršovánky!

Hledáte přání je kulatinám? Inspirujte se například texty k sedmdesátinám.

Autor článku
Milan

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X