Jméno Svatopluk – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Líbí se vám ryze česká jména a rádi byste po vzoru velkomoravských knížat pojmenovali svého následovníka?

Máme pro vás všechny potřebné informace o jedinečném slovanském jméně, vhodném pro vojevůdce!

Původ, astrologická fakta i známé osobnosti, které nesou toto nádherné jméno vám napoví, jestli je pro vás Sváťa, Svatík nebo Svatouš to pravé!

Vše, co jste chtěli vědět o jméně Svatopluk najdete právě zde!

Základní fakta o jméně Svatopluk

Svatopluk bylo jméno pro vojevůdce, o to je zajímavější, že dle astrologie náleží spíš mužům nesebevědomým, bez většího temperamentu, kteří se vyznačují neprůbojností. Dá se dokonce říci, že jsou známí určitou zranitelností, která, ačkoliv vás to možná překvapí, nezvykle boduje u určitých typů žen. Svatopluk tedy nakonec dovede svou stránku docela vděčně vytěžit. 

V profesním životě je Svatopluk vždy o krok pozadu za ostatními. Snadno se někým nechá předběhnout, či překonat, na příležitost reaguje příliš pomalu.

Přesto je jeho osobní číslo 2, které je synonymem pro dobro, které napříč nedostatečnou kuráží tímto mužem prostupuje skrz, naskrz. Svatoplukové jsou oddaní, laskaví, na druhou stranu i náladoví, někdy až moc přísní na ostatní. 

Hledáte možnosti, jak Svatoplukovi říkat domácky či zdrobněle? Ihned vám poradíme, že se hojně využívá: Sváťa, Svaťka, Svatíček, Svatek, Svatík nebo Svatouš.

Svatopluk má svátek v ryzí zimě, tedy 23. února, tak na něj nezapomeňte a popřejte mu ke svátku.

Jméno Svatopluksvátek slaví 23. února
Původslovanský
Významsilný, silný ve svém pluku
Průměrné pořadí podle četnosti v rámci ženských i mužských jmen (ČSÚ 2016)236.
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)3 669
Přezdívky a zkratkySváťa, Svaťka, Svatík, Svatouš, Svatek, Svatoušek, Svatíček nebo Svatopluček
Jméno Svatopluk v jiných jazycíchSvätopluk (slovensky), Svante, Svantepolk (švédsky), Svjatopolk (rusky, ukrajinsky, bělorusky), Świętopełk (polsky)

Má váš nejdražší Sváťa jmeniny a vy mu chcete popřát tak, aby na to nezapomněl? Vybírejte si z přání k svátku pro Svatopluka, najdete zde potřebnou inspiraci.

Svátek Svatopluka na Slovensku

U našich východní sousedů existuje toto jméno ve tvaru Svätopluk a své jmeniny slaví 12. listopadu

Na Slovensku toto jméno nese slavný artista, konceptuální umělec a grafik Svätopluk Mikyta, který proráží svou specifickou tvorbou a je považován za ceněné jméno moderního slovenského umění.

Dílo Svatopluka Mikyty.
zdroj: snappycdn.net

Tabulka s přehledem dnů, v následujících 10 letech, ve kterých bude Svatopluk slavit jmeniny. 

Den v týdnu Datum
Čtvrtek23.2. 2023
Pátek23.2. 2024
Neděle23.2. 2025
Pondělí23.2. 2026
Úterý23.2. 2027
Středa23.2. 2028
Pátek23.2. 2029
Sobota23.2. 2030
Neděle23.2. 2031
Pondělí23.2. 2032

Graf se změnou četnosti jména Svatopluk v čase, a to až do roku 2016.

zdroj: czso.cz

Význam jména Svatopluk a jeho původ

Jméno Svatopluk je starým slovanským jménem, jehož první část se odvozuje od slova “svet“ nebo-li silný – dnes lze říci už také svatý. Druhá část je pak pluk, který se odvíjí od branného lidu nebo vojska. Doslovným překladem tedy je silným v pluku či silný vojevůdce.

Jméno Svatopluk nemá ženský ekvivalent.

Legenda o proutcích

Pokud se pozastavíme nad nejznámějšími nositeli jména Svatopluk u nás, jsou jimi dozajista dolnomoravský kníže Svatopluk I. a Svatopluk II. 

K Svatoplukovi I. se váže legenda o proutcích, kdy se tento mocný vojevůdce a později také korunovaný panovník naší říše rozhodl dát svým synům Svatoplukovi, Mojmírovi a Predslavovi životní ponaučení. Zavolal je k sobě, vzal tři proutky s zapletl je do karabáče, potom kázal synům, aby jej rozlomili, ovšem nešlo to, karabáč byl silný. Když potom Svatopluk každému z nich podal samostatný proutek, zlomili jej snadno. Tato symbolika měla Svatoplukovy syny poučit o tom, že zůstanou-li si vzájemně po boku, nebude snadné je porazit, zatím samostatně budou výrazně slabší. Bohužel se však Svatoplukovo moudro nedobralo toho, k čemu sloužilo – jeho synové později díky svým potyčkám rozvrátili vše, co jejich otec vybudoval.

Obrázek znázorňující velkoknížete Svatopluka a jeho tři syny s proutky.
zdroj: aukro.cz

Popřejte vše nejlepší k jmeninám také Svatomírovi, veškerá krásná přání k svátku pro Svatouše najdete právě u nás!

Osobnosti jménem Svatopluk v historii a dnes

Jméno Svatopluk propůjčuje jeho nositelům něco vznostného a královského. Dělá z nich hrdé vůdce pluku, a kromě zmíněných velkomoravských knížat známe především Svatopluka Čecha, českého spisovatele či herce Svatopluka Beneše a Svatopluka Skopala.

Film, divadlo, televize

Svatopluk Skopal – český herec

https://www.youtube.com/watch?v=o46v0Z2QUw4

Svatopluk Skládal – český herec

Svatopluk Matyáš – český herec

Svatopluk Beneš – český herec

Svatopluk Innemann – český režisér


Hudba

Svatopluk Havelka – český hudební skladatel

Svatopluk Káš – český lékař, spisovatel a humorista

Svatopluk Sem – operní pěvec


Umění

Svätopluk Mikyta – slovenský malíř

Svatopluk Klimeš – český malíř, kreslíř a fotograf

Svatopluk Slovenčík – český malíř


Literatura a noviny

Svatopluk Čech – český spisovatel

Svatopluk Doseděl – český spisovatel

Svatopluk Hrnčíř – autor knih pro děti a mládež


Politika

Svatopluk I. – kníže velkomoravský

Svatopluk II. – kníže nitranský

Svatopluk Olomoucký – kníže český

Svatopluk Němeček – český politik

Svante Bielke – vysoký kancléř Švédska


Sport

Svatopluk Skýva – český šermista

Svatopluk Žáček – český boxer

Vyberte si z nejkrásnějších přání k svátku pro Slavomíru a udělejte jí opravdovou radost, přinášíme inspiraci i originální nápady na gratulaci ke jmeninám.

Zajímavosti o jméně Svatopluk

Svatopluk jako kuchař

Když už se jednou řekne Svatopluk, málokdo by k tomu nedodal… Kuřátko. Ano, přesně tak, řeč je o populárním seriálu z roku 1984 Rozpaky kuchaře Svatopluka, kde si hlavní roli zahrál Josef Dvořák. Jeho unikum spočívalo v tom, že o ději mohli rozhodovat sami diváci. 

https://www.youtube.com/watch?v=bUY_ltt9F5g

Svatopluk jako opera

Chceme-li udat přesné znění, je to Svätopluk a jedná se o operu slovenského skladatele Eugena Suchoně. Opera pojednává o vládci Velkomoravské říše, Svatoplukovi a byla pravidelně uváděna na prknech Slovenského národního divadla.

Pokud si potrpíte na hluboká vyznání a chcete někoho potěšit křesťanským přáním k svátku, máme pro vás širokou nabídku možností.

23. únor – významné události v den svátku Svatopluka

  • 532 – Byzantský císař Justinián I. pokládá základní kámen ortodoxní křesťanské baziliky v Konstantinopoli, zvané Hagia Sofia.
  • 1893 – Rudolf Diesel dostal patent na dieselový motor.
  • 1938 – Narodil se Jiří Menzel, významný český režisér, spisovatel a herec.
  • 1941 – Bylo poprvé izolováno čisté plutonium.
  • 1943 – K.H Frank pronesl projev v pražské Lucerně, který odstartoval totální mobilizaci českých zemí. Tímto muselo vojenským potřebám ustoupit vše.

Chtěli jste se dozvědět o Svatících více, než dávají najevo? Ověřit si, zda v sobě nesou toho udatného vojevůdce a zda ho nedusí příliš hluboko? Nyní již víte, co říkají hvězdy, ale také jaký je původ tohoto krásného slovanského jména.

Připomněli jsme si také významné osobnosti s tímto českým jménem, které se nemálo zapsaly do dějin, jež mnohdy i samy započaly. V neposlední řadě jsme se také podívali, jaké jsou významné události, které si připomínáme v den Svatoplukova svátku.

Nyní už víte o jméně Svatopluk vše, tak nezapomeňte těm svým vyvoleným popřát ke jmeninám, nebo toto jméno dát těm, které nejvíc milujete.

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X