Jméno Julie – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Zajímá vás svátek Julie a vše, co se týká tohoto krásného jména?

Kdo kromě Shakespearovy hrdinky byly dalšími slavnými nositelkami tohoto jména?

Kde se vlastně jméno Julie vzalo a jaký je jeho význam?

Seznamte se vším, co se o Julii dá zjistit.

Základní fakta o jméně Julie

Dívkám a ženám, které jsou nositelkami jména Julie, numerologie přisoudila číslo tři a jejich osobními barvami jsou všechny odstíny pastelových barev, fialová a hnědá.

Julie jsou umělecky založené a velmi pečlivě přemýšlející osoby. Nikdy nedělají nic ukvapeně, vždy si nejprve vše dopředu pečlivě ujasní.

Vzhledem k tomu, že mají rozvinutou schopnost naslouchat ostatním, jsou oblíbenými přítelkyněmi i oceňovanými životními partnerkami. Pro druhé pohlaví mají zvláštní kouzlo díky určité tajemnosti, která Julie často obklopuje.

Jedinou jejich slabinou bývá jejich „děravá paměť“, občas totiž zapomínají na věci, které ostatní považují za důležité. Na druhou stranu jim ale trocha zapomnětlivosti pomáhá též rychleji odpouštět, když je ostatní něčím zklamu nebo zraní.

Domácími podobami, přezdívkami či zdrobnělinami pro Julii mohou být Juli, Julka, Julča, Julda, Jula, Julinka, Julička, Juliška, Lia, Lili a další.

Kdy má svátek Julie? V českém kalendáři najdete Juliin svátek 10. prosince. Ve stejný den slaví svůj svátek také Juliana, Julia či Juliána.

Jméno Juliesvátek slaví 10. prosince 
Původlatinský
Význam„vlasatá, zářící, mladá nebo božská“
Průměrné pořadí podle četnosti v rámci ženských i mužských jmen (ČSÚ 2016)136. (Julie), 482. (Juliana), 490. (Julia)
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)14 146 (Julie), 653 (Juliana), 633 (Julia)    
Přezdívky a zkratkyJuli, Julka, Julča, Julda, Jula, Julinka, Julička, Juliška, Lia, Lili
Jméno Julie v jiných jazycíchJulia (anglicky, německy, španělsky, dánsky, norsky polsky), Juliette/Julie (francouzsky), Giulia/Giulietta (italsky), Júlia (slovensky, maďarsky, portugalsky), Julija (rusky, bulharsky, srbsky)

Tabulka s přehledem dnů v následujících 10 letech, ve kterých bude Julie slavit své jmeniny.

Den v týdnu Datum
Neděle10. 12. 2023
Úterý10. 12. 2024
Středa10. 12. 2025
Čtvrtek10. 12. 2026
Pátek10. 12. 2027
Neděle10. 12. 2028
Pondělí10. 12. 2029
Úterý10. 12. 2030
Středa10. 12. 2031
Pátek10. 12. 2032

Graf se změnou četnosti jména Julie v čase (podle údajů Českého statistického úřadu do roku 2016).

Graf vyjadřující oblíbenost jména Julie v čase.
zdroj: czso.cz

Svátek Julie na Slovensku

Julie najdete také na Slovensku, ovšem s tím rozdílem, že tyto dámy zde slaví svátek 22. května a slovenská podoba jména zní Júlia.

Popřejte všem Julčám, Julkám či Julinkám k jejich jmeninám. Nic vás nenapadá? Máme pro vás inspiraci na originální přání k svátku pro Julii.

Význam jména Julie a jeho původ

Julie, s variantami Julia, Juliana či Juliána, je ženské křestní jméno pravděpodobně latinského původu.

Předpokládá se, že jméno bylo odvozeno buď z latinského „Iulia“, což byla ženská podoba rodového jména Iuliů, z nějž pocházel i Gaius Julius Caesar, odtud význam „mladá, zářící“, nebo z latinského „Iovilios“, které se spojovalo bohem Jupiterem, odtud význam „božská“, případně též z řeckého výrazu „ioulos“, které znamenalo „chmýří, vlasy“, odtud význam „vlasatá“.

Mužská varianta zní Julius, jeho svátek v českém kalendáři připadá na 12. duben.

Jméno Julie začali čeští rodiče svým dcerkám dávat častěji až poměrně nedávno. Jeho obliba začala prudce stoupat až po roce 2000, předtím bylo spíše výjimečné. O tom svědčí i věkový průměr nositelek jména Julie, který činí 22 let.

Slavné Julie v historii a dnes

Máte ve svém okolí nějakou Julii? Pak ji jistě potěší, že v průběhu historie se rozmanitých oborech objevilo hned několik žen, které byly hrdými nositelkami tohoto jména. Seznamte se neznámějšími zahraničními i českými Juliemi!

Sport

 • Julia Görges – německá tenistka
 • Julija Lipnickaja – ruská krasobruslařka
 • Julia Mancuso – americká lyžařka
 • Giulia Quintavalle – italská judistka
 • Julia Simon – francouzská biatlonistka
zdroj: youtube.com

Politika

Hudba  

 • Julianne Hough – americká zpěvačka a choreografka
 • Julia Volkova – ruská zpěvačka

Film

 • Julie Andrews – britsko-americká herečka
 • Juliette Binoche – francouzská herečka
 • Julie Christie – americká herečka
 • Julie Jurištová – česká herečka
 • Juliet Mills – britská herečka
 • Julianne Moore – americká herečka rodným jménem Julie Anne Smith
 • Julia Ormond – britská herečka
 • Julia Roberts – americká herečka
 • Julia Stiles – americká herečka
 • Julie Walters – britská herečka
Herečka Julia Roberts.
zdroj: hollywoodreporter.com

Ostatní

 • Julia Child – americká kuchařka, spisovatelka a moderátorka
 • Júlia Liptáková – slovenská modelka
 • Julia Sanerová – švýcarská modelka
 • Julie Wimmerová – česká designérka

Zajímavosti o jméně Julie

Julie v literatuře

Nejznámější Julií na světě je díky nesmrtelné tragédii Romeo a Julie Williama Shakespeara zcela jistě Julie Kapuletová, mladá dívka z italské Verony, která se zamiluje do Romea Monteka. Všichni si ze školy pamatujeme scénu na balkóně a verše: „Ach Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo? Své jméno zapři, odřekni se otce, anebo, nechceš-li, zasvěť se mně, a přestanu být Kapuletová.“

Obal knihy Romeo a Julie Williama Shakespeara.
zdroj: knihobot.cz

K nejznámějším dílům českého spisovatele a scenáristy Jana Otčenáška patří novela Romeo, Julie a tma, která zachycuje tragický milostný příběh mladíka Pavla a židovské dívky Ester v Praze v době druhé světové války.

Julie ve filmu

Slavný příběh Williama Shakespeara má samozřejmě též nespočet filmových a televizních adaptací. S Julii Kapuletovou se tak můžeme setkat ve filmu Romeo a Julie z roku 1996, kde si Julii po boku Leonarda di Capria zahrála Clair Danes, stejný název nese i film z roku 1968 s Olivií Hessey v roli Julie a Romeo & Julie je též název snímku z roku 2018, kde roli Julie ztvárnila Hailee Steinfeld.

Čeští diváci si jistě vzpomenou na snímek Romeo, Julie a tma režiséra Karla Smyczka z roku 1997 inspirovaný stejnojmenným románem Jana Otčenáška, ve kterém se role Julie zhostila Barbora Seidlová.

Ti starší z nás si jistě vzpomenou i na působivý snímek s názvem Romeo a Julie na konci listopadu, kde v hlavních rolích zazářili Karel Höger a Dana Medřická.

Dana Medřická jako Julie ve filmu Romeo a Julie na konci listopadu.
zdroj: csfd.cz

Julie Lescautová je název hlavní postavy i celého francouzského detektivního seriálu s Véronique Genest v roli policejní komisařky. Masožravá Julie je animovaná pohádka Miloše Macourka o masožravé květině jménem Julie.

Julie je i název dramatu režiséra Freda Zinnermana z roku 1977 s Jane Fonda v hlavní roli. Julie je též název francouzského snímku z roku 2008, který pojednává o životě alkoholičky jménem Julie, jiný francouzský snímek má název Julie, co by bylo kdyby…

Snímek Julie a Julia z roku 2009 paralelně sleduje životy americké kuchařky Julie Child v podání Meryl Streep a spisovatelky Julie Powell, kterou ztvárnila Amy Adams.

Julie v hudbě

Se jménem Julie se můžeme velmi často setkat též v rozmanitých písních. Českým posluchačům je jistě známá písnička Bludička Julie Hany Zagorové z roku 1969, hudbu složil Václav Zahradník a text napsal Vladimír Poštulka.

zdroj: youtube.com

Píseň s názvem Julia měl ve svém repertoáru i Karel Gott. Vznikla v roce 1972, hudbu složil Bohuslav Ondráček a text napsal Zdeněk Borovec.

Velmi slavný je hit Julia skupiny Eurythmics z poloviny 80. let, Julia je též název jedné z méně známých písní skupiny Beatles. Na konci 60. let přidala do svého repertoáru píseň s názvem Julia dream také skupiny Pink Floyd.

zdroj: youtube.com

Julie na obloze

Julii můžeme najít i ve vesmíru. 89 Julia je název asteroidu, který v roce 1866 objevil francouzský astronom Édouard Stephan podle Svaté Julie patronky Korsiky a Livorna.

Juliet je též název jednoho z měsíců planety Uran, který byl objeven na základě snímků pořízených sondou Voyager 2 dne 1. března 1986.

Julie jako auto

Italská automobilka Alfa Romeo za svou historii vyrobila hned několik ikonických vozů, k těm nejoblíbenějším patří i Alfa Romeo Giulia a Alfa Romeo Giulietta, které se v různých verzích vyrábějí již od 60. let až dodnes.

Vůz Alfa Romeo Giulia.
zdroj: alfaromeo.it

Pokud jde o vysvětlení volby jména těchto vozů, existuje několik teorií. Buď samozřejmě odkaz na veronské milence, nebo inspirace herečkou jménem Giulia Anna „Giulietta“ Masina, která byla manželkou režiséra Federica Felliniho, v jehož filmech se objevilo mnoho vozů této automobilky.

Julie na mapě

V Římě najdeme významnou ulici, která nesou jméno Julie. Via Giulia v Římě se nachází nedaleko řeky Tibery a táhne se v délce asi jednoho kilometru od náměstí San Vincenzo Pallotti na Ponte Sisto až po náměstí Piazza dell’Oro před kostelem San Giovanni dei Fiorentini. Najdeme na ní řadu kostelů, paláců a dalších historických budov.

Ulice Giulia v Římě.
zdroj: google.com/maps

Julie jako psí jméno

Všechny psí slečny jménem Julča, Juli, Juliana, Jůlinka, July slaví svůj svátek 28. července.

Přání k svátku pro Juliána potěší právě vašeho chlapa? Popřejte mu krásným blahopřáním k jeho jmeninám!

10. prosince – významné události v den svátku Julie

 • 1901 – Ve Stockholmu byla udělena první Nobelova cena.
 • 1936 – Britský král Edward VIII. jako první a poslední britský panovník abdikoval, důvodem byl jeho vztah s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou.
 • 1918 – V nově vzniklém Československu bylo zakázáno používání šlechtických titulů.
 • 1948 – OSN schválila Všeobecnou deklaraci lidských práv.
 • 1959 – Jaroslav Heyrovský získal Nobelovu cenu za chemii.
 • 1984 – Jaroslav Seifert získal Nobelovu cenu za literaturu.

10. prosinec je též Dnem lidských práv.

V článku jste se mohli dozvědět zajímavé informace, které mají spojitost se svátkem Julie. 

Zjistili jste, kdy slaví svátek, co jméno znamená i jaký je jeho původ. Také jste se dověděli o nejslavnějších Juliích historie i současnosti a v neposlední řadě jste zjistili, že Julie mohou být i automobily nebo asteroid.

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X