Inspirativní výroky Simone de Beauvoir a to nejzajímavější o jejím životě

Hledáte ty nejslavnější citáty Simone de Beauvior? 

Chcete poznat spisovatelku a feministku o něco lépe a dovědět se více o jejím životě a myšlenkách? 

V tom případě si najděte klidné místo a pusťte se do objevování! 

Citáty o životě a pravdě

Život člověka má hodnotu, pokud přisuzuje hodnotu životu druhých, a to prostřednictvím lásky, přátelství, rozhořčení a soucitu.

Reprezentace světa, stejně jako svět sám, je dílem lidí; popisují ho ze svého vlastního úhlu pohledu, který zaměňují za absolutní pravdu.

Život se zabývá jak udržováním sebe sama, tak překonáváním sebe sama; pokud se pouze udržuje, pak žít znamená pouze neumírat.

Každý útlak vytváří válečný stav.

Obhajoba pravdy není něco, co člověk dělá z pocitu povinnosti nebo pro rozptýlení komplexů viny, ale je to odměna sama o sobě.

Originální spisovatel, pokud není mrtvý, vždy šokuje, skandalizuje; novost znepokojuje a odpuzuje.

Nechte se unést dalšími životními výroky z úst slavných i neznámých autorů.

Výroky o lidech a vztazích

Když je jedinec udržován v situaci méněcennosti, je skutečností, že se skutečně stává méněcenným.

Ulovit manžela je umění, udržet si ho je práce.

Tváří v tvář překážce, kterou nelze překonat, je tvrdohlavost hloupá.

Společnost se stará o jedince jen do té míry, do jaké je pro ni výhodný.

Odtrhla jsem se od bezpečného pohodlí jistot díky své lásce k pravdě – a pravda mě odměnila.

Přeji si, aby každý lidský život byl čistou průzračnou svobodou.

Učinit ze sebe objekt, učinit ze sebe pasivní, je něco zcela jiného než být pasivním objektem.


Citáty o stáří

Proti životu je třeba postavit spíše stáří než smrt. Stáří je parodií na život, zatímco smrt proměňuje život v osud: svým způsobem ho zachovává tím, že mu dává absolutní rozměr. Smrt odstraňuje čas.

Na odchod do důchodu lze pohlížet buď jako na prodlouženou dovolenou, nebo jako na odmítnutí, vyhození na smetiště.

Zamýšlíte se nad životem a smrtí? Pak prozkoumejte citace z bible, ve kterých najdete nekonečnou moudrost a možná i útěchu.

Tvrzení o ženách a mužích

Sexuální rozkoš v ženě je jakési magické kouzlo; vyžaduje naprostou odevzdanost; pokud se kouzlu laskání postaví slova nebo pohyby, kouzlo je porušeno.

Nikdo není vůči ženám arogantnější, agresivnější nebo pohrdavější než muž, který si dělá starosti o svou mužnost.

Muž je definován jako lidská bytost a žena jako žena – kdykoli se chová jako lidská bytost, říká se, že napodobuje muže.

I ten nejprůměrnější z mužů se ve srovnání se ženami cítí být polobohem.

Ženou se člověk nerodí, ale stává.

Společnost, která je kodifikována mužem, nařizuje, že žena je méněcenná; této méněcennosti se může zbavit pouze tím, že zničí mužskou nadřazenost.

Slovo láska nemá pro obě pohlaví zdaleka stejný význam, a to je jednou z příčin vážných nedorozumění, která je rozdělují.

Člověk se povznáší nad zvíře ne tím, že dává život, ale tím, že život riskuje; proto byla v lidstvu přiznána nadřazenost nikoli pohlaví, které rodí, ale tomu, které zabíjí.

Homosexualita je sama o sobě stejně omezující jako heterosexualita: ideálem by měla být schopnost milovat ženu nebo muže; obě tyto lidské bytosti, aniž bychom cítili strach, zábrany nebo závazky.

Zpříjemněte si chvilku přečtením těch nejromantičtějších zamilovaných citátů.

Kdo byla Simone de Beauvoir 

Smějící se Simone de Beauvoir
zdroj: theguardian.com

Simone de Beauvoir, celým jménem Simone-Lucie-Ernestine-Marie Bertrand de Beauvoir, žila v letech 1908–1986 v Paříži. Jednalo se o francouzskou spisovatelku, feministku a členku intelektuálního společenství filozofů-spisovatelů, kteří literárně přepsali témata existencialismu. 

Beauvoir napsala mnoho knih, ale proslavila se především díky svému pojednání Le Deuxième Sexe – Druhé pohlaví, vědecké a vášnivé výzvě ke zrušení toho, co nazývala mýtem „věčného ženství“. Kniha se stala klasikou feministické literatury.

zdroj: databazeknih.cz

Beauvoirová se vzdělávala v soukromých institucích, poté navštěvovala Sorbonnu, kde v roce 1929 složila zkoušku z filozofie a seznámila se s Jean-Paulem Sartrem, s nímž započala celoživotní spolupráci. Než se začala živit psaním, učila na několika školách (1931–1943). V roce 1945 spolu se Sartrem založila a začala vydávat měsíčník Le Temps modernes.

Kromě feministických témat se Beauvoirová zabývala i otázkou stárnutí, kterou se zabývala v díle Une Mort très douce, hořkém zamyšlení nad lhostejností společnosti vůči starším lidem.

Často kladené otázky

Čím se Simone de Beauvoir proslavila?

Simone de Beauvoir byla významnou filozofkou existencialismu a průkopnicí současného filozofického feminismu. Její kniha Druhé pohlaví, z roku 1949, zůstává přelomovým dílem feministické teorie.

Jaké jsou spisovatelčiny nejslavnější feministické citáty?

“Ženy se ještě musí naučit, že moc vám nikdo nedá. Vy si ji jen berete.” – Simone de Beauvoir 
“Žádná žena nedosáhne orgasmu z leštění podlahy v kuchyni.” – Simone de Beauvoir
“Feministka je každá žena, která uznává rovnost a plnou lidskost žen a mužů.” – Simone de Beauvoir

Máte ve svém okolí nějakou Simonu a rádi byste jí pogratulovali ke jmeninám? Pak použijte některé z originálních přání k svátku Simoně!

Citáty Simone de Beauvoir vystihují myšlenky, které se týkají lidských vztahů, nadřazenosti mužů nad ženami, života a stáří. 

V uvedených výročích mohou najít poučení nejen ti, kteří s tvrzeními slavné spisovatelky a feministky souhlasí, ale také ti z vás, kteří si jen chcete rozšířit obzory. 

Inspirovat se můžete nechat také životem Beauvoir, který je v textu stručně vystižen.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X