Inspirativní výroky Marie Curie a to nejzajímavější o jejím životě  

Byla ženou, která ztělesnila, že i něžné pohlaví dovede být jedničkou na poli vědy!

Její přínos byl fenomenální, objevy na poli fyziky a chemie společně obdivujeme dodnes!

Jaký měla život? Co jí provázelo? Koho milovala, a co nenáviděla?

Vše o slavné vědkyni Marie Curie Skłodowské, citáty nesmí chybět!

Citáty o světě a vědě

Vědec věří ve věci, ne v osoby.

V životě se není třeba ničeho bát, je třeba to jen pochopit. Nyní je čas více porozumět, abychom se méně báli.

Čím je člověk starší, tím více cítí, že si musí užívat přítomný okamžik, srovnatelný se stavem milosti.

Život není pro nikoho z nás snadný. Ale co s tím? Musíme mít vytrvalost a především důvěru v sebe sama. Musíme věřit, že jsme k něčemu nadáni a že této věci musíme dosáhnout.

Patřím k těm, kteří si myslí, že věda má velkou krásu.

Vědec v laboratoři není pouhým technikem: je také dítětem, které se setkává s přírodními jevy, jež na něj působí jako pohádka.

Stabilitu může zajistit pouze neaktivní hmota.

Pokud to bude trvat sto let, bude to škoda, ale nepřestanu pro to pracovat, dokud budu žít.

Bylo to, jako by se mi otevřel nový svět, svět vědy, který jsem konečně směla poznat ve vší svobodě.


Výroky o rodině a dětech

Vždy je dobré vzít si nejlepšího přítele.

Zamilovanost je většinou jen divadelní představení pro kolemjdoucí.

Mám toho nejlepšího manžela, jakého si člověk může vysnít; nikdy bych si nedokázala představit, že najdu takového, jako je on. Je skutečným darem nebes, a čím déle spolu žijeme, tím více se milujeme.

Ne ve výpočtech, ale v lásce se vědec nejčastěji mýlí.

Občas si myslím, že by bylo rozumější děti utopit, než je zavírat do dnešní školy.

Chci ti také říci, že už nemám ráda slunce ani květiny. Bolí mě, jakmile je spatřím, a je mi lépe za pochmurných dnů, jako byl ten, kdy jsi umřel. K pěkným dnům necítím nenávist jen proto, že je mé děti potřebují.

Chcete poznat nejslavnější citáty Leonida Nikolajeviče Andrejeva? Začtěte se do výroků slavného ruského dramatika a spisovatele!

Inspirativní motta

Méně se zajímejte o lidi a více o myšlenky.

Po celý život jsem se z nových pohledů na přírodu radovala jako dítě.

První zásada: nikdy se nenechat ubíjet osobami nebo událostmi.

Učili mě, že cesta pokroku není ani rychlá, ani snadná.

Člověk si nikdy nevšimne toho, co bylo vykonáno, vidí jen to, co je třeba vykonat.

Musíme být vytrvalí a především důvěřovat sami sobě.

Každý z nás musí pracovat na svém vlastním zlepšení a zároveň sdílet obecnou odpovědnost za celé lidstvo.

Patřím k těm, kteří si stejně jako Nobel myslí, že lidstvo z nových objevů vytěží více dobra než zla.

Nemůžete doufat, že vybudujete lepší svět, aniž byste zlepšili jednotlivce.

Potřebujete zchladit během horkého léta? Přečtěte si nádherné citáty o zimě, jistě vás zazebe až do morku kostí!

Kdo byla Marie Curie

Marie Curie, rozená Maria Sklodowská, se narodila ve Varšavě – části Polska, které bylo toho času okupováno Ruskem. Není proto divu, že se talentovaná vědkyně ihned po dokončení studia přesouvá do Krakova, které je pod nadvládou Rakouska-Uherska. Následně ve svých studiích pokračuje na pařížské Sorbonně. 

Na univerzitě se mimojiné seznamuje se svým budoucím mužem, Pierrem Curiem. Ihned v následujícím roce se berou. Marie Curie získala doktorát věd, stala se vedoucí fyzikální laboratoře. Její muž nečekaně tragicky umírá a ona nastupuje na jeho místo – stává se profesorkou obecné fyziky na univerzitě, je to poprvé, co tuto funkci zastává žena. 

Portrét Marie Curie.
zdroj: cdn.thecollector.com

První zásadní výzkumy ještě provádí manželé Curieovy společně. Objev radioaktivity Henri Becquerelem v roce 1896 je inspiroval k brilantním výzkumům a analýzám, které vedly k izolaci polonia a radia. Marie vyvinula metody separace radia z radioaktivních zbytků v dostatečném množství, které umožnilo jeho charakterizaci a pečlivé studium jeho vlastností, zejména terapeutických.

Marie Curie po celou svou praxi propagovala využití radia ke zmírnění utrpení. Metoda se mnohdy aplikovala během druhé světové války. Vědkyni se podařilo otevřít laboratoř v rodném městě, na kterou dokonce přispívá prezident Hoover.

Marie Curie byla skromná a tichá žena, oddaná své práci. O jejím významu práce svědčí řada ocenění, která jí byla udělena. Obdržela mnoho čestných vědeckých, lékařských a právnických titulů a čestných členství v učených společnostech po celém světě. Spolu se svým manželem obdržela v roce 1903 polovinu Nobelovy ceny za fyziku za studii o spontánním záření. V roce 1911 obdržela druhou Nobelovu cenu, tentokrát za chemii, za práci v oblasti radioaktivity. V roce 1903 obdržela společně se svým manželem také Davyho medaili Královské společnosti a v roce 1921 jí prezident Spojených států amerických Harding jménem amerických žen předal jeden gram radia jako uznání za její zásluhy.

Marie Curie zemřela po krátké nemoci ve Francii.

Často kladené otázky

Čím je Marie Curie tak výjimečná?

Marie Curie je považována za jednu z nejslavnějších vědkyň všech dob. Byla první ženou, která získala Nobelovu cenu, a jedinou osobou, která získala Nobelovu cenu ve dvou různých vědách: fyzice a chemii. Marie Curie objevila radioaktivitu a změnila způsob, jakým vědci chápou atom.

Jaké měla Marie dětství?

Marie se narodila do učitelské rodiny, jako jedno z pěti dětí. Rodina žila skromně, v chudých poměrech. Přesto byla Marie velice snaživá, a když jí rodiče povzbuzovali ke vzdělání, šla si za svým velmi odhodlaně.

Jak zemřel Pierre Curie?

Byla to velice nešťastná náhoda, kdy Marie nečekaně přišla o milovaného manžela. Pierre přecházel ulici v dešti, uklouzl a spadl pod těžký vůz, který jej přejel. Muž byl na místě mrtev.

Začtěte se do citátů Theodora W. Adorna, německého filosofa a poznejte sílu jeho slov na vlastní kůži!

Je nutno podotknout, že v osobnosti, která byla skromná, tichá a plachá, se skrývalo nezměrné množství talentu pro vědu – fyziku i chemii. Lidstvo z ní čerpá dodnes, protože právě Marie Curie byla velice důležitá při objevování zásadních technik v léčbě rakoviny. Odhodlání v sobě měla tato žena na rozdávání, proto možná jako první prorazila na místa, která náležela pouze mužům.

Přečtěte si nejslavnější citáty Marie Curie Skłodowské a poznejte moudro této silné ženy!

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X