Inspirativní výroky Johna Donnea a to nejzajímavější o jeho životě

Citáty Johna Donnea vás přenesou do jiné doby a nechají vám nahlédnout do života tohoto slavného anglického básníka. 

Nechte se inspirovat Donneovými myšlenkami o životě a především o lásce! 

Citáty o lásce

Proboha, drž jazyk za zuby a nech mě milovat.

Láska postavená na kráse, brzy jako krása, umírá.

Vím, že jsem dva blázni, že miluji, a že to říkám v naříkající poezii.

Den se nezlomí, to je mé srdce.

Víc než polibky, dopisy mísí duše.

Žádná jarní ani letní krása nemá takový půvab, jako jsem viděl v jedné podzimní tváři.

Protože nechceš zachránit nic ze mě, pohřbím něco z tebe.

Rozkoš není žádná, není-li rozmanitá.

Dopřejte si ještě více lásky prostřednictvím dalších zamilovaných výroků!

Výroky o lidech, smrti a utrpení

Tak jako státy částečně přežívají tím, že své slabosti drží stranou, aby se o nich nevědělo, tak je klidem rodin mít svou kancelář a svůj parlament mezi dveřmi a tam skládat a rozhodovat všechny vznikající rozpory.

Utrpení je poklad a málokdo ho má dost.

Smrt každého člověka mě zmenšuje, protože jsem zapojen do lidstva; a proto nikdy neposílejte vědět, komu zvoní zvon; zvoní tobě.

Žádný člověk není ostrov, celý sám o sobě; každý člověk je kusem kontinentu.

Smrti, nebuď pyšná, i když tě někteří nazývají Mocnou a strašnou, vždyť taková nejsi. Vždyť ty, o nichž si myslíš, že je svrhneš. Neumírej, ubohá smrti, ani mě ještě nemůžeš zabít.

Ponížení je počátkem posvěcení.

Když jeden člověk zemře, jedna kapitola není z knihy vytržena, ale přeložena do lepšího jazyka.

Zoufalství je vlhkost pekla, jako radost je klid nebe.

Zlý není o mnoho horší než nerozvážný.

Inspirujte se tvrzeními o životě, která vám mohou ukázat, jak jinak lze nazírat na život.

Obecné citáty Johna Donnea

Velké dílo přírody, slon, jediná neškodná velká věc.

Já však na sobě nic nedělám, a přece jsem sám sobě katem.

A nová filosofie vše v pochybnostech volá, živel ohně docela zhasl; Slunce se ztratilo a země, a žádný lidský důvtip ho nemůže dobře nasměrovat, kde ho hledat.

Lékaře sleduji se stejnou pečlivostí jako nemoc.

Umění je nejvášnivější orgií v dosahu člověka.

Buď svým vlastním palácem, nebo bude svět tvým vězením.


Tvrzení o víře

Bůh zaměstnává několik překladatelů; některá díla překládá věk, jiná nemoc, jiná válka, jiná spravedlnost.

Však nech je spát, Pane, a mě truchlit chvíli.

Musí si vytrhnout oči a nevidět stvoření, než řekne, že nevidí Boha; Musí být člověkem a uhasit svou rozumnou duši, než si řekne, že není Boha.

Rozum je levá ruka naší duše, víra její pravá.

Víra je pro život velmi důležitá, proto už neváhejte a pusťte do své duše moudra z těch nejkrásnějších biblických citovaných textů.

Kdo byl John Donne

Barevná malba tváře Johna Donnea
zdroj: poetryinvoice.ca

John Donne žil v letech 1572–1631 v Anglii. Byl to přední anglický básník metafyzické školy a děkan katedrály sv. Pavla v Londýně. 

Donne je často považován za největšího milostného básníka v angličtině. Je také známý svými náboženskými verši a traktáty a svými kázáními, která patří k tomu nejlepšímu ze 17. století.

Ve 12 letech Donne maturoval na univerzitě v Oxfordu, kde studoval tři roky, a poté s největší pravděpodobností pokračoval ve studiu na univerzitě v Cambridgi.

V roce 1596 narukoval jako gentleman k úspěšné soukromé výpravě hraběte z Essexu proti Cádizu a následující rok se plavil se sirem Walterem Raleighem a Essexem v téměř katastrofální výpravě na ostrovy, kde na Azorech hledal španělské lodě s pokladem.

Po návratu do Londýna v roce 1597 se Donne stal sekretářem sira Thomase Egertona, lorda strážce velké pečeti, u kterého zůstal téměř pět let. 

V roce 1614 král Jakub I. odmítl Donneův poslední pokus získat místo u dvora a prohlásil, že ho nejmenuje ničím mimo církev. V té době už Donne sám uvěřil, že má řeholní povolání, a nakonec souhlasil s přijetím kněžského svěcení. Stal se královským kaplanem a na králův příkaz získal v Cambridgi titul doktora teologie.

V roce 1623 Donne vážně onemocněl tyfem a během své nemoci vedl úvahy, které během jeho uzdravení vyvrcholily v próze Devotions upon Emergent Occasions, vydané v roce 1624.

Roku 1631 Donne, který smrtelně onemocněl rakovinou žaludku, opustil nemocniční lůžko, aby u dvora pronesl poslední kázání – to bylo posmrtně publikováno pod názvem “Death’s Duell” a někdy je považováno za jeho vlastní pohřební kázání.

Vrátil se na lůžko a podle Waltona si nechal nakreslit svou podobiznu v rubáši, snad jako pomůcku k rozjímání o vlastním zániku. Podle této kresby Nicholas Stone zhotovil Donneovu mramorovou podobiznu, která přežila velký požár v roce 1666 a dodnes stojí v katedrále svatého Pavla.

Často kladené otázky

Kdo byl John Donne? 

Byl to přední anglický básník metafyzické školy a děkan katedrály sv. Pavla v Londýně. 
Donne je často považován za největšího milostného básníka v angličtině. Je také známý svými náboženskými verši a traktáty a svými kázáními, která patří k tomu nejlepšímu ze 17. století.

Jaké jsou nejslavnější Donneovy citáty?

“Velké dílo přírody, slon, jediná neškodná velká věc.” – John Donne
“Já však na sobě nic nedělám, a přece jsem sám sobě katem.” – John Donne
“A nová filosofie vše v pochybnostech volá, živel ohně docela zhasl; Slunce se ztratilo a země, a žádný lidský důvtip ho nemůže dobře nasměrovat, kde ho hledat.” – John Donne

John znamená v českém jazyce Jan. Máte nějakého Honzíka ve svém okolí? Nezapomeňte mu na jmeniny poblahopřát, třeba některým z originálních přání k svátku pro Jana.

Citáty Johna Donnea hovoří především o lásce, ale také o lidech, životě, smrti, utrpení a víře. 

Inspirovat jste se mohli nejen moudrými výroky jednoho z nejromantičtějších anglických básníků, ale také jeho životem, který nebyl ani trochu nudný.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X