Inspirativní výroky Hectora Berlioze a to nejzajímavější o jeho životě

Pátráte po citátech Hecotra Berlioze, světoznámého skladatele, který byl inspirací pro mnoho jiných umělců? 

Chcete se dovědět více o životě tohoto muže a o jeho úspěších? 

Pusťte se do čtení! 

Citáty o čase, utrpení a strachu

Čas je skvělý učitel, ale bohužel zabíjí všechny své žáky.

Je těžké vyjádřit slovy, čím jsem trpěl – touhou, která jako by mi vytrhávala srdce z kořenů, strašlivým pocitem, že jsem sám v prázdném vesmíru, bolestí, která mnou zmítala, jako by mi v žilách kolovala ledová krev, odporem k životu, nemožností zemřít. Sám Shakespeare tato muka nikdy nepopsal, ale v Hamletovi je počítá mezi nejstrašnější ze všech existenčních zel. Přestal jsem skládat; zdálo se mi, že moje mysl slábne, jak se mé pocity stupňují. Nedělal jsem nic. Zbývala mi jediná moc – trpět.

Slabá mysl, která si je vědoma své slabosti, se pod tímto vědomím stává slabou. Jakmile pozná sílu strachu, následuje strach ze strachu a při prvním rozrušení ji rozum opouští.

Čas, čas – to je náš největší pán! Bohužel, jako Ugolino, čas požírá své vlastní děti.

Strach z čehokoliv je možné zmírnit, pokud se nabijete tou správnou energií, kterou vám mohou dodat například motivační citované texty plné naděje a optimismu!

Výroky o tvorbě a hudbě

Každý skladatel zná utrpení a zoufalství, které vyvolává zapomínání myšlenek, jež nestačil zapsat.

Mám alespoň tolik skromnosti, abych přiznal, že nedostatek skromnosti je jedním z mých nedostatků. 

Podle mého názoru je trombon skutečnou hlavou rodiny dechových nástrojů, kterou jsem nazval „epickou“. Má ušlechtilost a vznešenost nejvyššího stupně; má všechny vážné a silné tóny vznešené hudební poezie, od nábožných, klidných a impozantních akcentů až po divoké, orgastické výbuchy. Řízeny vůlí mistra mohou trombony zpívat jako kněžský sbor, hrozit, pronášet pochmurné vzdechy, truchlivý nářek nebo jasný chvalozpěv; mohou propuknout v hrůzu vzbuzující výkřiky a svými děsivými hlasy probouzet mrtvé nebo zatracovat živé.

Nestačí, aby byl umělec dobře připraven na publikum. Publikum musí být dobře připraveno na to, co uslyší.

Správné ztvárnění mých děl vyžaduje kombinaci extrémní přesnosti a neodolatelné vervy, regulované prudkosti, snové něhy a téměř morbidní melancholie.

Bach je Bach, stejně jako Bůh je Bůh.

Umění se může rozvíjet jen tehdy, když se spojí poznání s inspirací. Bez těchto podmínek zůstane každý hudebník jen nedokonalým umělcem, lze-li vůbec o umělci mluvit.


Citáty o lásce a štěstí

Která ze dvou sil, láska nebo hudba, může člověka povznést do nejvznešenějších výšin? … Je to problém, a přesto se mi zdá, že odpověď zní: „Láska nemůže dát představu o hudbě; hudba může dát představu o lásce.“ … Proč je od sebe oddělovat? Jsou to dvě křídla duše.

Nestačí mít štěstí na talent, člověk musí mít také talent na štěstí. 

Je tak vzácné… najít úplného člověka s duší, srdcem a fantazií; tak vzácné, aby se setkaly a spojily tak vášnivé a neklidné povahy, jako jsou ty naše, že sotva vím, jak vám mám říct, jaké štěstí mi přináší, že vás znám.

Kdyby tak geniální muži věděli, jakou lásku vzbuzují jejich díla!

Milujete a jste rádi milování? O lásce rádi mluvíte, sníte i čtete? Pak se pusťte do prozkoumávání těch nejromantičtějších zamilovaných výroků!

Kdo byl Hector Berlioz

Malovaný portrét Hectora Berlioze
zdroj: classicfm.com

Hector Berlioz, celým jménem Louis-Hector Berlioz, žil, v letech 1803–1869, v Paříži. Jednalo se o francouzského skladatele, kritika a dirigenta období romantismu, který se proslavil především Fantastickou symfonií z roku 1830, sborovou symfonií Roméo et Juliette z roku 1839 a dramatickým dílem La Damnation de Faust z roku 1846. 

Berlioz v roce 1830 získal cenu Prix de Rome, cenu pro umělce, jejíž přijetí bylo podmíněno vycestováním do zahraničí na tři roky. Skladatel cestoval do Itálie, Německa, Belgie, Anglie, Ruska a Rakouska-Uherska, kde učil přední evropské orchestry novému stylu a jejich prostřednictvím učil novému idiomu mladé skladatele a kritiky, kteří se hrnuli všude, kam přijel. 

Na základě jistých okolností však v zahraničí nevydržel a po 18 měsících se vrátil zpět do Francie, kde se vzdal části své odměny.

Pusťte si ty nejlepší skladby světoznámého skladatele! 

Často kladené otázky

Čím se proslavil Hector Berlioze?

Jednalo se o francouzského skladatele, kritika a dirigenta období romantismu, který se proslavil především Fantastickou symfonií z roku 1830, sborovou symfonií Roméo et Juliette z roku 1839 a dramatickým dílem La Damnation de Faust z roku 1846.

O čem hovoří Berliozeho nejznámější citáty?

Citáty Hectora Berlioze hovoří především o tvorbě, skládání, hudbě a lásce k ní i k životu. Hovoří také o lidech a pomíjivosti času.

Citáty Hectora Berlioze vám prozradily vše o myšlenkách a názorech tohoto světoznámého francouzského skladatele, který hovořil především o tvorbě, skladatelství, hudbě a lásce k ní. Hovořil také o přátelství, štěstí, utrpení a pomíjivosti času. 

Inspirovat jste se mohli také zajímavým životním příběhem, který je výše stručně popsán.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X