Inspirativní výroky Douglase Adamse a to nejzajímavější o jeho životě

Pátráte po citátech Douglase Adamse, které by vás inspirovaly a povzbudily? 

Pak si udělejte chvilku a začtěte se do nádherných nadčasových výroků tohoto anglického spisovatele. 

Příjemné čtení! 

Citáty o životě a lidech

Možná jsem se nedostal tam, kam jsem chtěl, ale myslím, že jsem skončil tam, kde jsem měl být.

Například na planetě Zemi se člověk vždycky domníval, že je inteligentnější než delfíni, protože toho tolik dokázal – kolo, New York, války a tak dále – zatímco delfíni se jenom plácali ve vodě a bavili se. A naopak, delfíni si vždycky mysleli, že jsou mnohem inteligentnější než člověk – přesně ze stejných důvodů.

Hlavní problém – jeden z hlavních problémů, protože jich je několik – jeden z mnoha hlavních problémů s vládnutím lidem je ten, koho k tomu přimějete; nebo spíš ten, komu se podaří přimět lidi, aby jim to dovolili.
Shrnuto: je známou skutečností, že lidé, kteří musí chtít vládnout lidem, jsou de facto ti, kteří se k tomu hodí nejméně.
Shrnuto podtrženo: každý, kdo je schopen se nechat udělat prezidentem, by v žádném případě neměl být k této práci připuštěn.

Nic se nešíří rychleji než rychlostí světla, snad s výjimkou špatných zpráv, které se řídí vlastními zvláštními zákony.

Jestli je v okolí něco důležitějšího než moje ego, chci to chytit a zastřelit hned.

Jsou lidé, které si oblíbíte okamžitě, o některých si myslíte, že se je časem naučíte mít rádi, a některé byste nejraději od sebe odstrčili ostrým klackem.

Všechny názory si nejsou rovny. Některé jsou mnohem pevnější, propracovanější a logicky a argumentačně podloženější než jiné.


Citáty o štěstí a tvorbě 

Daleko raději budu šťastný než mít pravdu, a to kdykoli.

Miluju termíny. Miluju ten svištivý zvuk, který vydávají, když procházejí kolem.

Přemýšlejme o nemyslitelném, dělejme neuskutečnitelné. Připravme se na to, že se budeme potýkat se samotným nevýslovným, a uvidíme, jestli ho nakonec přece jen nedosáhneme.

Vymyslel jsem soubor pravidel, která popisují naše reakce na technologie:

1. Všechno, co je na světě, když se narodíte, je normální a běžné a je to prostě přirozená součást fungování světa.

2. Cokoli, co je vynalezeno mezi patnáctým a pětatřicátým rokem života, je nové, vzrušující a revoluční a pravděpodobně v tom můžete udělat kariéru.

3. Cokoli, co je vynalezeno po vašem pětatřicátém roce života, je proti přirozenému řádu věcí.

Jsme zaseklí u technologie, přitom to, co ve skutečnosti chceme, jsou jen věci, které fungují.


Výroky o vesmíru

Existuje teorie, která tvrdí, že pokud někdy někdo objeví, k čemu přesně vesmír slouží a proč tu je, okamžitě zmizí a nahradí ho něco ještě bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje i jiná teorie, která tvrdí, že se to už stalo.

Skutečnost, že žijeme na dně hluboké gravitační studny, na povrchu planety pokryté plynem, která obíhá kolem jaderné ohnivé koule vzdálené 90 milionů kilometrů, a považujeme to za normální, je zřejmě určitým ukazatelem toho, jak pokřivený bývá náš pohled.

Vesmír je velký. Prostě neuvěříte, jak je obrovský, ohromně, ohromně velký. Chci říct, možná si myslíte, že do lékárny je to daleko, ale to jsou proti vesmíru jen drobky.

Jediné, co pro tuto chvíli opravdu potřebujete vědět, je, že vesmír je mnohem složitější, než si myslíte, i když vycházíte z pozice, že je v první řadě zatraceně složitý.

Prohlédněte si také výroky slavných osobností, které jsou inspirativní a poučné.


Citáty o lásce, času a hudbě

Vždycky se najde okamžik, kdy se člověk začne odmilovávat, ať už jde o člověka, myšlenku nebo věc, i když si o tom vypráví až po letech: stačí maličkost, špatné slovo, falešná nota, a věci už nikdy nebudou jako dřív.

Čas je iluze. Čas oběda dvojnásob.

Beethoven vám řekne, jaké to je být Beethovenem, a Mozart vám řekne, jaké to je být člověkem. Bach vám řekne, jaké to je být vesmírem.

Lásky není nikdy dost! Proto se začtěte do dalších láskyplných citací!


Tvrzení o moudrosti, hlouposti a učení

Častou chybou, které se lidé dopouštějí, když se snaží navrhnout něco zcela blbuvzdorného, je podcenění vynalézavosti úplných hlupáků.

Učení je jedna z těch věcí, která říká: ‚Víš, co jsi právě udělal? Tohle už nedělej.”

Člověk žije a učí se. V každém případě žiješ.

Copak nechápete, že musíme být dětinští, abychom pochopili? Jen dítě vidí věci naprosto jasně, protože nemá vyvinuté všechny ty filtry, které nám brání vidět věci, které nečekáme, že uvidíme.

Proti posedlosti nemůžeme vyhrát. Jim na tom záleží, nám ne.

Lidské bytosti, které jsou téměř jedinečné tím, že mají schopnost učit se ze zkušeností druhých, jsou pozoruhodné i svou zjevnou neochotou tak činit.


Vtipné citáty Douglase Adamse

Když se pokusíte rozebrat kočku, abyste zjistili, jak funguje, první věc, kterou máte v rukou, je nefunkční kočka.

Průvodce říká, že létat je umění,“ řekl Ford, „nebo spíš dovednost. To umění spočívá v tom, že se naučíš vrhat se k zemi a netrefit se.

Co dělat, když uvíznete v puklině v zemi pod obrovským balvanem, se kterým nemůžete pohnout, a nemáte naději na záchranu? Zvažte, jaké máte štěstí, že k vám byl život dosud přívětivý. Případně, pokud k vám život dosud nebyl přívětivý, což se vzhledem k vašim současným okolnostem zdá pravděpodobnější, zvažte, jaké máte štěstí, že vás už nebude dlouho trápit.

Nemá smysl používat slovo „nemožné“ pro popis něčeho, co se zjevně stalo.

Máte rádi humor? Pak se můžete pobavit nad dalšími humornými citacemi. Prozkoumejte je!

Kdo byl Douglas Adams

Portrét Douglase Adamse.
zdroj: sindrelf.com

Douglas Adams byl anglický spisovatel, humorista a scenárista, který zemřel v roce 2001. Nejznámější byl pro svou rozhlasovou komedii “Stopařův průvodce po galaxii”, ze které se následně stala trilogie pěti knih, kterých se prodalo více než 15 milionů. 

Toto dílo bylo použito také jako předloha pro seriál, divadelní hry, videohry a komiksy. V roce 2005 se dílo dočkalo dokonce zfilmování. 

Adams byl autorem i několika dalších knih, jako například “Dirk Gently´s Holistic Detective Agendy”, a napsal také dva příběhy pro televizní seriál “Doctor Who”. V neposlední řadě byl spoluautorem filmu “Město smrti” z roku 1979.

Douglas Adams byl zastáncem technologií, i když se vysmíval korporátní stránce technologií a zejména korporacím, které se snažily prodávat “přátelské” toustovače, nebo cokoli jiného, a přesvědčovaly zákazníky, že se jejich život zlepší, když utratí peníze za zařízení. Přesto byl fascinován možnostmi, které by nové technologie mohly přinést lidstvu.  

Adams pracoval také na videohrách, jako je Labyrint, Stopařův průvodce po Galaxii, Starship Titanic a další.

Často kladené otázky

Čím se Douglas Adams proslavil?

Adams je známý především díky humorné sci-fi sérii známé pod souhrnným názvem Stopařův průvodce po Galaxii, která byla také zfilmována, hrána jako divadelní hra a použita jako předloha pro videohry.

Jakými tématy se zabýval Douglas Adams ve svých výrocích?

Ve svých citovaných textech se Adams věnoval tématům, jako je je vesmír, láska, čas, moudrost, učení, tvorba a život a lidi obecně.

Jaký je Adamsův nejznámější citát? 

“Učení je jedna z těch věcí, která říká: Víš, co jsi právě udělal? Tohle už nedělej.”

Jaký je Adamsův nejznámější výrok o svobodě? 

“Mezi přirozená práva kolonistů patří tato: za prvé právo na život, za druhé právo na svobodu, za třetí právo na majetek, spolu s právem na jejich podporu a obranu. Přirozenou svobodou člověka je … nebýt pod vůlí nebo zákonodárnou mocí člověka.” 

Jaký je Adamsův nejznámější citát o vesmíru? 

“Vesmír je velký. Prostě neuvěříte, jak je obrovský, ohromně, ohromně velký. Chci říct, možná si myslíte, že do lékárny je to daleko, ale to jsou proti vesmíru jen drobky.”

Jaká byla filozofie Douglase Adamse?

Adams sám sebe označil za “radikálního ateistu”, přičemž slovo “radikální” dodal pro zdůraznění. Americkým ateistům řekl, že tím vyjádřil skutečnost, že to myslí opravdu vážně.

Moudrost sršela nejen ze spisovatele Adamse, ale také z jedné české legendární divadelní a filmové persony. Najděte smysluplná slova ve Werichových citovaných textech!

Moudrými a humornými citáty Douglase Adamse se můžete nejen nechat inspirovat, ale mohou vás také povzbudit v případě, že máte náladu “pod psa”. V uvedených výrocích totiž najdete nadsázku a uvolnění, které bylo tomuto spisovateli vlastní. 

V Adamsových tvrzeních se můžete dočíst o vesmíru, štěstí, tvorbě, lidech, životě nebo například o hudbě. Můžete se také pobavit několika vtipnými citacemi. 

V závěru jste mohli najít několik často kladených otázek a odpovědí, které se týkají spisovatelovy činnosti.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X