Krásné básničky o létě, které vám vrátí do duše slunce. Jaká se vám líbí? 

Jaro se proměňuje do léta a vy si chcete přečíst text, který by přesně vystihoval okolní počasí? 

Hledáte marně básně, u kterých by se vám vybavily prázdninové zážitky?

Nebo básničky, které by vystihovaly jednotlivé letní měsíce?

Vyberte si z níže nabízených básní o létě a najděte tu svou.  

Básně o letních měsících

Byli byste rádi, kdyby existovaly básně o červnu, červenci či srpnu? Či vystihovaly atmosféru nejteplejšího ročního období? A co když takové jsou a jenom jste prozatím neobjevili zmínku o nich? Níže si můžete pár z nich přečíst: 

V červenci, kdy dozrává první ovoce, vzpomínám pod třešní sloku po sloce, co za mlada jsme zpívávali, než to všechno očesali, pak kvapem přišly Vánoce. Chtě proměnit letopočet dny do léta jsme odčítali, kytary k červnu vymáhali, radostí přišlo nespočet.
Nejvíc jsem se o létě naučil v půlce zimy, kdy modlil jsem se za teplo, když ráno vstaneme, za lehké svetry, co sklouznou z ramene, za slunce namísto kamen, výměnu flísu za len, za sílu, kdy zimou chřadneme.
Propásli jsme jarní květ, do léta obul se svět. Leskneme se zlatavě na srpnové otavě. Kdo vedle nás dosedne, ze sena se nezvedne. Stébla trávy s Whitmanem, k těm si rádi přivstanem.
Léto, léto naše, brzy si přispěchalo. Čerstvost si trávě vzalo, z ptáčátka roste ptáče. Léto, léto naše, ne každý rok jsi stejné. Společně dorůstejme, než rok se s rokem mine.
Velká letní pohoda ta člověka nahlodá. Hrozí-li pracovní sněm, odebral by se na bazén. Lepší než přehřátá zasedačka příměstská to koupačka. Z kanceláře v ru ránu, odsvištěl by na toboganu.

Poetické letní texty

Máte rádi Seiferta, Skácela či Holana a chtěli byste si přečíst texty s podobnou atmosférou? 
Nebo hledáte básně o krajině?

Básničky, které jsme pro vás připravili, se dotýkají přírody i měst více než jen krapet a určitě vám udělají radost.    

Jak klasy obilí dozrály ženy v ramínkových šatech, léto k nám vykročilo pod čarovným krokem. Stařenky házejí klobouky po vnoučatech, schovat je chtějí před slunečným okem. Není už krapet místa na plovárně, z bazénu se rázem termál stal. Srpen žhne zlatým cejchem zdárně, růžové brýle lidem sňal.
Létem je Paříž, létem hbitá Seina, letím svým krokem přes bulvár, u slavné věže známý pár a jejich prestiž hodná jejich jména. Nohy se vytratily vychlazeným vínem, pod sluncem končí se vernisáž, stejně mám raději Paříž před Londýnem, kde s noblesou hledí se na vizáž.
Za červánků plavání poblíž lomu, přeruší blesky i úder hromu. Kapky se odrážejí od hladiny, prohlubně plní se deštěm, zmokřené jsou mezaniny. Z oblázků hbitě odtečeme pod první strom. První bouře léta – náš akordeon.
V létě na tebe myslívám, když oblaka políbí slunce. Tvé přání schovávám pod polštář, zachrastí památné mince.
V létě červená květina, zvolna mi spadla do klína, než jsem se vzpamatovala, červené šaty vyčarovala. Na ples jsem si je vzala a zářivě se usmívala. Než se na bále protočily i prince už mi vykouzlily.
Léto otevřelo dokořán bránu, radosti, teplu, elánu, slunce pověsili na nebe hned k ránu, pod ním tu taky zůstanu. Na louce otevřu si knížku, na trávě budou se ovce pást. Zpívat potulnému psisku, o létě plném čarokrás.
Letošního léta, na letišti se sejdeme, do letadla vejdeme, do mraků budeme se dívat, dobré jídlo pojíme, na sedačce se stulíme, čeká na náš Kréta.
Z laskavé letní oblohy, padli mi přátelé pod nohy. Srdečně jsme se nasmáli, pospolu spolu zůstali. Až do dalšího léta. Po samotě je veta.
Slunečnice s brýlemi.
Zdroj: Canva.com

Dětské letní říkanky 

Byli bychom tuze neradi, kdyby vaše ratolesti přišly zkrátka. Pokud máte doma děti, určitě čas od času hledáte roztomilou říkačku, kterou byste jim mohli převyprávět a která by se jim zalíbila. Máme pro vás tedy hned čtyři veselé říkanky, které se pojí s obdobím léta

Krotký khaki krokodýl, v létě sám se rozhodil. Přišla vskutku velká vlna, říční řeka rozčílena o ocas mu zavadila, celičký ho zatopila. Myslel si pan krokodýl, že o ocas kratší byl.
Léto chvátá, třeste se, co všechno nám přinese! Prázdniny se veselí, tahají dítka z postelí. Nejpovedenější skotačiště je vždy letní tábořiště!
Karlovarský kavalír zrovna letní lásku žil, léčku na něj nastražil přítel jeho, bájný Will. Will byl totiž z Anglie, tam to v létě nežije. Však kdo chtěl rychle utéct z parna, byť že v Česku byla varna, popojel si do vršku, do Anglie pod spršku. Will by na to vsadil kleště, že se milé líbí deště, před kavalírem, mládežník, schoval ji tam pod deštník.
Přineste mi vědro, na to velké vedro. Červen, srpen, červenec, schovají se za hrnec. Na plotně to hoří, sálá, teplá kaše bude, sláva!
Třesně, maliny, jahody, na konci léta na hody. Jahody, třešně, maliny, kopce ovocné zmrzliny. Zážitky plné lahody a dva měsíce pohody!
Léto, léto! Čeká hřiště! A za rohem koupaliště. Léto, léto! Čeká zpola uzavřená městská škola. Děti dlouho od zimy vyhlížely prázdniny.
Na konci léta vlaštovka k nebi vzlétá. Co to může znamenat, že letí tak brzy? Chce se v teplých krajinách radovat dřív než druzí.

Tak co říkáte na náš výběr letních básní?

Líbily se vám?

Pro ty z vás, kdo by si chtěli přečíst ještě další básničky, tu máme tematické básně o moři, které se také váží k létu.  

Přečtěte si další, zamilované básničky.

Autor článku
Milan

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X