Jméno Viktorie – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Blíží se svátek Viktorie a vy hledáte to nejzajímavější, co se o tomto krásném jméně dá najít?

Odkud jméno pochází či jako moc oblíbené je v České republice?

Kdo byly a jsou slavné ženy, které byly jeho nositelkami?

Pak jste tu správně.

Čekají tu na vás informace, které vás nejen nadchnou, ale místy možná i překvapí.

Základní fakta o jméně Viktorie

Už jen při vyslovení jména Viktorie se mnohým z nás s velkou pravděpodobností vybaví vítězství. Není proto překvapivé, že numerologie spojuje nositelky tohoto jména s číslem jedna.

Viktorie jsou silné vůdčí osobnosti, které se dokáží prosadit v každé situaci. To je na jednu stranu předurčuje k úspěchu a vysokým postům, ale na stranu druhou mohou lehce skončit i jako schopní zločinci. Často se v nich totiž bije dobro se zlem a není jisté, kdo kdy zvítězí.

Vzhledem ke své povaze Viktorie nemají rády veřejné projevování citů, nicméně láska zaujímá v jejich životech důležitou roli. Preferují smyslné a vášnivé partnery. V mládí Viktorie často „bojují“ se svými rodiči a učiteli, neboť jsou tvrdohlavé a ne vždy uznávají autority.

Osobními barvami žen a dívek, které jsou nositelkami jména Viktorie, jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Domácími podobami, přezdívkami či zdrobnělinami pro Viktorii mohou být Viki, Víťa, Vikča, Wiky, Vikina, Vikouš, Vikuš, Vikuk, Viktorka, Vikinka, Vikoušek, Vikýsek, Viktorinka, Vikuška, Tori, Torka a další.

Kdy má svátek Viktorie? Poblahopřát ke jmeninám můžete oslavenkyním 10. března.

Jméno Viktoriesvátek slaví 10. března
Původlatinský
Význam„vítězství“
Průměrné pořadí podle četnosti v rámci ženských i mužských jmen (ČSÚ 2016)140.
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)13 687
Přezdívky a zkratkyViki, Víťa, Vikča, Wiky, Vikina, Vikouš, Vikuš, Viktorka, Vikinka, Vikoušek, Vikýsek, Viktorinka, Vikuška, Vikuk, Tori, Torka  
Jméno Viktorie v jiných jazycíchVictoria (anglicky, španělsky), Vittoria (italsky), Wiktoria (polsky), Viktorija (srbsky, bulharsky, rusky), Viktória (slovensky), Victoire (francouzsky), Viktoria (německy, dánsky, švédsky, norsky)

Tabulka s přehledem dnů v následujících 10 letech, ve kterých bude Viktorie slavit své jmeniny.

Den v týdnu Datum
Pátek10. 3. 2023
Neděle10. 3. 2024
Pondělí10. 3. 2025
Úterý10. 3. 2026
Středa10. 3. 2027
Pátek10. 3. 2028
Sobota10. 3. 2029
Neděle10. 3. 2030
Pondělí10. 3. 2031
Středa10. 3. 2032

Graf se změnou četnosti jména Viktorie v čase (podle údajů Českého statistického úřadu do roku 2016).

Graf vyjadřující vývoj četnosti jména Viktorie.
zdroj: czso.cz

Svátek Viktorie na Slovensku

Na Slovensku najdete toto jméno ve tvaru Viktória. Svátek Viktorie připadá na 10. května.

Hledáte mimo zajímavé informace i inspirativní přáníčka k svátku pro Viktorii? U nás si jistě vyberete!

Význam jména Viktorie a jeho původ

Viktorie je ženské křestní jméno latinského původu. Význam jména souvisí se slovem „victoria“, které znamenalo „vítězství“. Stejně se tedy vykládá i význam jména Viktorie. Mužská varianta jména zní Viktor.

Mimochodem v antickém Římě byla Victoria bohyní vítězství, v řecké mytologii byla jejím ekvivalentem bohyně Niké. V sochařství či výtvarném umění byla často zobrazována s křídly.

Slavné Viktorie v historii a dnes

Jak ukazuje výše uvedený graf, až do přelomu tisíciletí u nás bylo jméno Viktorie velmi vzácné. Od roku 2000 ale jeho obliba prudce vzrostla a stále roste.

Jméno Viktorie není neznámé historikům, v minulosti se jím pyšnily mnohé panovnice a šlechtičny. Prohlédněte si seznam těch nejslavnějších českých i zahraničních Viktorií a zjistěte, v jakých odvětvích se dokázaly prosadit.

Aristokracie

 • Viktorie – britská královna a indická císařovna vládnoucí v letech 1837-1901
 • Viktorie Hesensko-Darmstadtská – vnučka britské královny Viktorie, prababička současného britského krále Karla III.
 • Viktorie Sasko-Koburská – německá císařovna, dcera britské královny Viktorie
 • Viktorie z Battenbergu – španělská královna, vnučka britské královny Viktorie, prababička španělského krále Filipa VI.
 • Viktorie Švédská – švédská princezna, dcera krále Karla XVI. Gustava

Sport

 • Viktoria Azarenko – běloruská tenistka
 • Viktorija Kutuzova – ukrajinská tenistka
 • Victoria Pendleton – britská cyklistka

Film

 • Viktorie Čermáková – česká herečka a režisérka
 • Victoria Jackson – americká herečka
 • Victoria Principal – americká herečka
 • Vittoria Puccini – italská herečka

Hudba

 • Victoria Beckham – britská zpěvačka a módní návrhářka, bývalá členka skupiny Spice Girls
 • Victoria Justice – americká zpěvačka a herečka
 • Viktorie Švihlíková – česká klavíristka
 • Viktoria Tolstoy – švédská zpěvačka
zdroj: youtube.com

Zajímavosti o jméně Viktorie

Viktorie v literatuře

Kniha Babička Boženy Němcové je českou klasikou. Ať již z knihy nebo jejího filmového zpracování tak generace Čechů znají příběh o bláznivé Viktorce. Ve filmovém zpracování z roku 1940 Viktorku představovala Jiřina Štěpničková, v adaptaci z roku 1971 pak Libuše Geprtová.

Viktorka a babička ve filmu z roku 1971.
zdroj: g.cz

Vittoria Vetra je postava z románu spisovatele Dana Browna Andělé a démoni, která pomáhá Robertu Langdonovi zachránit čtyři uvězněné kardinály. Ve filmové verzi tuto postavu po boku Toma Hankse ztvárnila izraelská herečka Ajelet Zurer.

zdroj: youtube.com

Upírka Viktorie je postava v sérii románů a filmů Stmívání, kterou vytvořila Stephenie Meyerová. V neposlední řadě je Vittoria též postava z divadelní trilogie Carla Goldoniho s názvem La villegiatura.

Viktorie ve filmu

S postavou britské královny Viktorie se můžeme setkat též v celé řadě filmů a seriálů, k nejzajímavějším patří především snímky Královna Viktorie z roku 1954 s Romy Schneider, Královna Viktorie z roku 2009 s Emily Blunt či seriál Viktorie s Jennou Coleman.

Jenna Coleman jako královna Viktorie.
zdroj: metro.co.uk

Příběh o Viktorce z babičky Boženy Němcové se v roce 1935 dočkal samostatného filmového zpracování, hlavní roli v něm ztvárnila Jarmila Beránková.

Victoria Spicková v podání herečky Virginie Efiry je právnička, která je hlavní postavou francouzské romantické komedii Viktorie z roku 2016.

Viktorie na mapě

S Viktorií se můžeme velmi často setkat i v geografii, mnoho míst tak bylo nazváno na počet britské královny Viktorie. V jižní Africe se nacházejí Viktoriiny vodopády, které patří k nejvyšším a nejkrásnějším vodopádům světa. Nacházejí se podél toku řeky Zambezi na hranici mezi Zambií a Zimbabwe. V Africe, na hranici mezi Keňou, Ugandou a Tanzanií, se nachází též druhé největší sladkovodní jezero světa – Viktoriino jezero.

Pohled na Viktoriiny vodopády.
zdroj: alfredand.kuoni.co.uk

V Austrálii nese jméno Victoria jeden ze šesti spolkových států, jeho hlavním městem je Melbourne. V Kanadě je Victoria pro změnu název hlavního města provincie Britská Kolumbie.

Victoria na mapě jako region Autrálie.
zdroj: britannica.com

Městečko Vittoria najdeme též na Sicílii v provincii Ragusa, místo bylo pojmenované po hraběnce Vittorii Colonně Henriquez-Cabrera, která ho na začátku 17. století založila.

Viktorie ve sportu

Není divu, že díky významu „vítězství“ se s Viktorií můžeme často setkat i v názvech nejrůznějších sportovních týmů a oddílů. K nejznámějším patří zejména fotbalové kluby Viktoria Žižkov a Viktoria Plzeň.

Viktorie jako rostlina

S Viktorií se možná poněkud překvapivě můžeme setkat také v botanické zahradě. Viktorie královská je totiž název největšího leknínu světa, který pochází původně z Jižní Ameriky. Obrovské listy Viktorie údajně unesou dítě o váze 20 kilogramů.

Kvetoucí leknín jménem viktorie královská.
zdroj: wander-book.com

Viktoria je též název oblíbené zimní odrůdy jabloně. Kromě červené barvy slupky je pro tato jablka typická nažloutlá dužina. Tato odrůda je velmi vhodná pro dlouhodobé skladování.

Viktorie jako značka

Victoria’s Secret je americká značka dámského oblečení, která je známá především pro své spodní prádlo. Kromě toho prodává i kosmetické produkty. Společnost vznikla v roce 1977 a její název je údajně odkazem na britskou královnu Viktorii.

Andílky neboli slavnými modelkami pro spodní prádlo Victoria’s Secret byly české topmodelky Eva Herzigová, Petra Němcová, Daniela Peštová či Karolína Kurková.

Logo značky Victoria's Secret.
zdroj: logowik.com

Viktorie jako psí jméno

Líbí se vám jméno Viktorie? Můžete tak pojmenovat svého čtyřnohého mazlíčka. Všichni pejskové jménem Viki, Vikča, Vikina, Vikinka či Vikuška slaví své jmeniny 11. února.

Jen několik dní po Viktorce slaví svůj svátek dívky a ženy jménem Matylda. Zjistěte, kdy má svátek Matylda a kdo vše byly a jsou slavnými nositelkami tohoto nevšedního jména.

10. březen – významné události v den svátku Viktorie

 • 1876 – Vynálezce Graham Bell uskutečnil první telefonický hovor pomocí svého nového vynálezu.
 • 1948 – Za nejasných událostí zemřel politik Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.
 • 1958 – Narodila se americká herečka Sharon Stone.
 • 1978 – Z vesmíru se vrátil první československá kosmonaut Vladimír Remek.
 • 2006 – Americký časopis Forbes poprvé zařadil mezi nejbohatší lidi světa Čecha. Byl jím podnikatel Petr Kellner.

V článku jste mohli najít ty nejzajímavější informace o svátku Viktorie. Mohli jste zjistit, kdy se slaví, jaký je původ a význam tohoto nevšedního jména a také, jaké osobnosti ho proslavily.

V neposlední řadě jste se mohli seznámit s knihami, filmy i místy, v jejichž názvu figuruje jméno Viktorie.

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X