Jméno Johana – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Jaké jsou nositelky jména Johana a kolik jich u nás žije?

Kdo ze slavných žen se může pochlubit tímto krásným jménem?

Věděli jste, že jména Johana, Jana, Anna i Hana mají stejný původ?

Kdy se slaví svátek Johany?

Pusťte se do čtení a zjistěte vše zajímavé!

Základní fakta o jméně Johana

Numerologie dala Johanám do vínku číslo čtyři. Nositelky tohoto jména jsou silné a výrazné osobnosti, které vědí, jak k sobě přitáhnout pozornost.

Mají kolem sebe rády spoustu přátel, kamarádů a známých, pro jejich blaho jsou někdy ochotné dopustit se i milosrdné lži.

Láska a rodina hrají v životě Johany velmi důležitou roli, a pokud jsou v této oblasti spokojené, často snadno dosáhnou úspěchu i v profesním životě.

Osobními barvami žen a dívek, které jsou nositelkami jména Johana, jsou všechny odstíny zelené a také modrá a oranžová barva.

Domácími podobami, přezdívkami či zdrobnělinami pro Johanu mohou být Joha, Johý, Jája, Jonka, Johanka, Jana, Hana a další. Zdrobnělinu Johanka je možné používat jako samostatné jméno.

Kdy má svátek Johana či Johanka? Poblahopřát ke jmeninám můžete oslavenkyním 21. srpna. Ve stejný den slaví svátek i Jovany.

Jméno Johanasvátek slaví 21. srpna
Původhebrejský
Význam„bůh je milostivý“
Průměrné pořadí podle četnosti v rámci ženských i mužských jmen (ČSÚ 2016)230. (Johana), 432. (Johanka), 1 294. (Jovana)
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)4 461 (Johana), 894 (Johanka), 64 (Jovana)
Přezdívky a zkratkyJoha, Johý, Jája, Jonka, Johanka, Jana, Hana 
Jméno Johana v jiných jazycíchJoanne/Joan (anglicky), Johanne/Joanne (francouzsky), Joana (španělsky, portugalsky), Johanna (německy), Johana (slovensky)

Tabulka s přehledem dnů v následujících 10 letech, ve kterých bude Johana slavit své jmeniny.

Den v týdnu Datum
Pondělí21. 8. 2023
Středa21. 8. 2024
Čtvrtek21. 8. 2025
Pátek21. 8. 2026
Sobota21. 8. 2027
Pondělí21. 8. 2028
Úterý21. 8. 2029
Středa21. 8. 2030
Čtvrtek21. 8. 2031
Sobota21. 8. 2032

Graf se změnou četnosti jména Johany v čase (podle údajů Českého statistického úřadu do roku 2016).

Graf zachycující oblíbenost jména Johana v čase.
zdroj: czso.cz

Svátek Johany na Slovensku

Se jménem Johana se lze setkat také u našich slovenských sousedů. Svátek Johany zde připadá na stejný den jako u nás, tedy 21. srpen.

TIP Je vaše sestra, kamarádka či kolegyně nositelkou jména Johana? Udělejte jí radost pomocí našich přání k svátku pro Johanku.

Význam jména Johana a jeho původ

Johana je ženské křestní jméno hebrejského původu, které bylo odvozeno od slova Yehōchānān, složeného z Yehō-, což je v židovské tradici jméno Boha, a chānān, což znamená „slitoval se“ nebo „byl milostivý“ či „byl milosrdný“.

Význam jména Johana se tak vykládá stejně jako „Bůh je milosrdný či milostivý“. Mužská varianta jména zní Johan, jehož svátek připadá společně s Janem na 24. června.

Mimochodem jmen, jejichž význam je odvozen od stejného hebrejského základu a mají tedy stejný význam, existuje celá řada, kromě Johany to je například i Jana, Anna, Hana či Jovana.

Jednou z nejznámějších nositelek tohoto jména je bezesporu Johanka z Arku, známá také jako Panna Orleánská, která stálá v čele francouzské armády během století války proti Angličanům a později byla upálena.

Obraz svaté Johanky z Arku.
zdroj: stoplusjednicka.cz

Slavné Johany v historii a dnes

Z výše uvedeného grafu je jasně vidět, že jméno Johana se stalo oblíbené teprve nedávno, po roce 2000. Ostatně věkový průměr nositelek jména Johana/Johanka je 17/11 let.

Přesto však můžeme v historii i současnosti najít Johany, které se prosadily v nejrůznějších oblastech, jako je film, móda i politika. 

Aristokracie

 • Johana Bavorská – česká královna, manželka krále Václava IV.
 • Johana Habsburská  – rakouská arcivévodkyně
 • Johana z Rožmitálu  – česká královna, manželka krále Jiřího z Poděbrad
 • Marie Johana Habsbursko-Lotrinská  – rakouská arcivévodkyně, dcera Marie Terezie
 • Johana II. Neapolská – neapolská princezna a královna

Sport

 • Johanna Almgren – švédská fotbalistka a trenérka
 • Jovana Jakšićová – srbská tenistka
 • Johanna Kontaová – britská tenistka
 • Johanna Larssonová  – švédská tenistka
 • Jovanka Radičevićová – černohorská házenkářka
 • Johanna Sjöberg – norská plavkyně

Hudba

zdroj: youtube.com

Film

 • Joan Collins – britská herečka
 • Joan Cusack – americká herečka
 • Johana Gazdíková – česká herečka
 • Johana Munzarová – česká herečka
 • Johana Němcová – česká herečka

Literatura  

 • Joanne Kathleen Rowling – britská spisovatelka
 • Johanna Spyri – švýcarská spisovatelka
 • Johanna Schopenhauerová – německá spisovatelka, matka filozofa Artura Schopenhauera

Ostatní

 • Johanna Keimeyer – německá malířka a fotografka
 • Joana Mitchell – americká malířka
 • Jovanka Šotolová – česká překladatelka

Zajímavosti o jméně Johana

Johana v literatuře

Johana je jméno hlavní postavy i románu, který popisuje třicet let jejího života. Knihu napsaly Pavla Horáková, Alena Scheinostová a Zuzana Dostálová.

Johanka je hlavní postavou několika dětských dobrodružných knížek Petry Braunové, například Johana s nosem nahoru, Johana s dlouhýma nohama nebo Johana s hlavou v oblacích.

Dětská knížka Johana s hlavou v oblacích.
zdroj: albatros.cz

Spisovatelka Iva Hercíková napsala knihu Johana, která se zabývá životními osudy slavné spisovatelky Karolíny Světlé, která se ale narodila jako Johana Rottová.

Johana ve filmu

Pokud máte rádi historické filmy popisující život královen, pak možná znáte snímek s názvem Johana Šílená, který popisuje životní příběh Johany I. Kastilské, španělské královny, manželky Filipa Sličného.

Životnímu osudu Johanky z Arku se věnoval nejen český muzikál, ale také několik filmů. K nejznámějším patří snímek režiséra Luca Bessona z roku 1999, ve kterém Johanku z Arku hrála Milla Jovovich. Snímek Johanka z Arcu natočil v roce 1948 s Ingrid Bergmanovou v hlavní roli též režisér Victor Fleming.

Milla Jovovich jako Johanka z Arku.
zdroj: csfd.cz

Kristýna Boková si zahrála postavu Johany Baretti v českém komediálním seriálu o vodnících s názvem Neviditelní.  S Johanou Rychnovskou v podání Jitky Čvančarové jste se mohli setkat v detektivním seriálu Černé vdovy. Johančino tajemství je pak název česko-slovenské pohádky z roku 2015.

Johanka v hudbě

Druhá polovina 90. let byla v české kultuře ve znamení muzikálů. V roce 2000 tak spatři světlo světa muzikál Johanka z Arku, který napsali Ondřej Soukup, Gabriela Osvaldová a Jiří Hubač. Nejprve se několik let hrál v divadle Ta fantastika, kde hlavní roli ztvárnila Lucie Bílá, Bára Basiková, Iveta Bartošová či Lucia Šoralová. Od roku 2009 byl muzikál obnoven v divadle Kalich.

zdroj: youtube.com

Písničku Johana měla ve svém repertoáru také skupina Brontosauři bratrů Nedvědových. Také Peter Nagy zpíval v polovině 80. let o Johance, píseň nesla název Stará Johanka, a Johanka z parku je pak název písničky skupiny Nerez.

Johana na mapě

Johanka je název vesnice, která je dnes součástí města Kamenice nad Lipou na Vysočině.

Nedaleko města Kyjov stála až do roku 2016 dřevěná rozhledna Johanka, ze které byl dobře vidět hrad Buchlov. Jako náhrada byla postavena betonová rozhledna Súsedská.

Johana jako železnice

Jōhana je název bývalého města v okrese Higašitonami v Japonsku. V roce 2004 mělo město necelých deset tisíc obyvatel a bylo spolu s městy Fukumitsu, Fukuno a Inami a vesnicemi Inokuči, Kamitaira, Taira a Toga sloučeno do města Nanto. Jméno Jōhana si zachovala alespoň 30 km dlouhá úzkorozchodná regionální železnice spojující města Jōhana a Takaoka.

Japonská železnice Johana.
zdroj: hokuriku-rail.com

Johana jako zvíře

Johana je též lidový název pro pavouka třesavku velkou neboli sekáče. Název pravděpodobně souvisí s přirovnáním Johana s dlouhými nohama, neboť tento pavouk má velmi dlouhé a tenké končetiny.

Pavouk Johana.
zdroj: prirodovedci.cz

Johana jako příjmení

Johana nemusí být jen křestní jméno, ale také příjmení. V České republice žije podle statistik 13 osob s tímto příjmením, příkladem je například bývalý fotbalista Petr Johana.

Johana jako psí jméno

Jméno Johana můžete v různých verzích, například jako Johanka, Johý nebo Jóža slyšet i venku na procházce. Proč? Je totiž i oblíbeným jménem pro fenky. Tyto psí slečny slaví svůj svátek 22. března.

V srpnu slaví svůj svátek také Sandra. Víme, kdy má svátek Sandra, i všechny další perličky o tomto krásném jméně.

21. srpen – významné události v den svátku Johany

 • 1751 – Marie Terezie vydala Ohňový patent, který stanovil základní pravidla protipožární ochrany.
 • 1791 – V pražském Klementinu začala první výstava průmyslových výrobků v Evropě.
 • 1911 – Z Louvru byl ukraden obraz Mona Lisa.
 • 1942 – Začala bitva u Stalingradu.
 • 1968 – Na území Československa vstoupila vojska Varšavské smlouvy.
 • 1986 – Narodil se japonský sprinter Usain Bolt.

V článku jsme společně poodhalili tajemství jména Johana. Teď už víte, že se s nimi můžete setkat nejen v literatuře, hudbě či filmu, ale také na mapě, nebo v přírodě.

Možná vám získané informace poslouží i jako inspirace pro to, abyste tak jednou pojmenovali například vaši dceru.

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X