Jméno Barbora – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Ptáte se, jaký je původ jména Barbora, odkud k nám přišlo a co náleží k jeho nositelkám?

Jaké mají číslo či oblíbenou barvu, co je Barborkám a Barbarám předepsáno osudem, či odkud se zde toto jméno historicky vzalo?

O tradici Barborek se dozvíte skrze legendu o Barboře Nikodémské a jejím nešťastném osudu. Tato statečná dívka se stala patronkou mnoha profesí a také žen.

Přečtěte si vše o jméně Barbora a dozvíte se, co vás zajímá!

Základní fakta o jméně Barbora

Chcete-li Barborám a zároveň také Barbarám gratulovat ke jmeninám, připravte si kytici a pozornost na 4. prosince. To je ten den, kdy má Barbora svátek!

Všem Barborám přisoudila numerologie číslo tři a to náleží laskavým a dobrým lidem. Barbory, Barbary i Báry jsou tak skvělé kamarádky, důvěrnice, ale i životní partnerky. Díky tomu, že si Barbory nepamatují nic příliš dlouho, také je nic zásadně dlouho netrápí. Odpouští rychle a nepříjemnosti dovedou snadno hodit za hlavu. S Barčou se dobře povídá, protože dovede naslouchat, zároveň není umíněná, tedy si nechá i snadno domluvit.

Barbory jsou velice nadané osobnosti se sklony k umělecké činnosti. Jejich fantazie je nekonečná a dovedou ji skvěle využít pro svou tvůrčí činnost. Její tvorba je dobře promyšlená a detailní, Barbora se na vše ráda připravuje a nepodřizuje se náhlým nápadům.

Barvou všech Barborek je tajemná fialová, zemitá hnědá a všechny pastelové barvy. 

Zatímco je Babora klidné povahy a dovede si vše hromadit v sobě, aniž by to dlouho vyšlo najevo, Barbary jsou pravým opakem, protože i malá změna ve jméně je předurčuje k silnějším osobnostem, které se s životem perou mnohem razantněji a nenechají si nic líbit. 

Přezdívky a zdrobněliny pro jméno Barbora mohou být Barborka, Barbara, Bára, Barka, Barča, Barče, Barčinka, Baruška, Barunka, Bája.

Jméno Barbora/Barbarasvátek slaví 4. prosince
Původřecký
Významcizinka, barbarka, brepta
Průměrné pořadí podle četnosti v rámci ženských i mužských jmen (ČSÚ 2016)53.
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)57 201
Přezdívky a zkratkyBarborka, Baruška, Barunka, Barča, Barka, Bora
Jméno Barbora v jiných jazycíchBarbara (angličtina, němčina, italsky), Varvara (rusky), Borbála (maďarsky), Bárbara (španělsky), Barbara, Barbro (švédsky), Barbé, Barbara (francouzsky)

Chcete Barboře popřát k jejím jmeninám a hledáte originální inspiraci? Přinášíme vám ty nejhezčí přání ke svátku pro Barboru, jaká vůbec můžete najít!

Svátek Barbory na Slovensku

Na Slovensku slaví Barbory svátek v tentýž den, jako u nás, tedy 4. prosince a dělí se o toto datum se jmény Barbara, Babeta a Barica.

Šestou řadu Česko Slovenské Superstar vyhrála Barbora Piešová, mladá talentovaná zpěvačka, která porotu zaujala od svého prvního vystoupení. 

Tabulka s přehledem dnů, v následujících 10 letech, ve kterých bude Barbora slavit jmeniny. 

Den v týdnu Datum
Pondělí4.12. 2023
Středa4.12. 2024
Čtvrtek4.12.2025
Pátek4.12. 2026
Sobota4.12. 2027
Pondělí4.12. 2028
Úterý4.12. 2029
Středa4.12. 2030
Čtvrtek4.12. 2031
Sobota4.12. 2032

Graf se změnou četnosti jména Barbora v čase, a to až do roku 2016.

zdroj: czso.cz

Význam jména Barbora a jeho původ

Ženské křestní jméno Barbora, nebo také Barbara, pochází z Řecka. Vychází ze slova “barbaros”, což doslovně znamená cizinka nebo také ta, které nejde rozumnět. 

Tradice na Barboru

Je českou tradicí, nařezat si na svátek sv. Barbory do vázy větve a nechat je do Vánoc rozpuknout. Tento český zvyk se dodnes udržuje v některých domácnostech a má za význam přivítání zimního slunovratu, po kterém má přijít jaro. 

Skutečností však je, že význam v rozkvétaní Barborek na Štědrý den očekávaly hlavně mladé dívky, kterým tento symbol předurčil, že se do roka dostaví ženich i vdavky. V minulosti se v předvečer svaté Barbory dívky převlékaly do bílého a kryly si tváře, klepaly na domy a hrozily zlobivým dětem. Ty hodné potom obdarovaly ovocem a sladkostmi. 

Legenda o svaté Barboře

Barbora z Nikodémie je patronkou horníků, sedláků, architektů, stavebních dělníků, pokrývačů, zedníků, slévačů, kovářů, kameníků, tesařů, hrobníků, zvoníků, kuchařů, řezníků, dívek, zajatců, dělostřelectva, hasičů – zkrátka všeho, co má spojitost s ohněm a mnoha dalšího.

Podle legendy byla svatá Barbora dcerou bohatého pohanského šlechtice ve 3. století. Její otec ji vychovával v pohanství, ale ona se zatoužila stát křesťankou. Přes přísný zákaz a střežení ve vysoké věži se nechala pokřtít. Když se to její otec dozvěděl, nechal ji uvrhnout do vězení. Když tam Barboru táhli, zavadila o keř a uvízla jí na šatech větvička. 

Otec svaté Barbory velice zuřil, že se mu nepodařilo dceru odradit od křesťanství i přes mučení, a proto jí v afektu zavraždil. Legenda praví o tom, že jej poté zabil blesk, jako Boží úděl. Barboře v den její smrti vykvetly na utržené větvičce krásné květy.

Svatá Barbora na ikonickém obrazu ve chvíli své popravy.
zdroj: artuk.org

Pranostiky na svatou Barboru

O svaté Barboře, měj sáně na dvoře!

Jaké počasí na svatou Barboru, takové bývá celý advent.

Jsou-li na svatou Barboru meze pokryty sněhem, bude hojně trávy.

Svatá Barbora vyhání dříví ze dvora.

Když je Barbora ucouraná, bude svatý Štěpán na ledě.

Svatá Kateřina prádlo máchá a Barbora je škrobí.

Barbary slaví svůj den stejně, jako Barborky, tedy 4.12. a my jsme pro ně připravili nádherná přání k svátku pro Barbary, která je potěší i dojmou.

Osobnosti jménem Barbora v historii a dnes

Barbora stále patří mezi nejoblíbenější česká jména a nositelek má opravdu celou řadu. Vzpomenete si na nejslavnější české Babory – třeba Špotákovou, Polákovou nebo Basikovou? A ve světě? Slavné jsou především Barbra Streisand nebo Barbara Walters.

Film, divadlo, televize

Barbora Hrzánová – česká herečka

Barbora Kodetová – česká moderátorka a herečka

Barbra Streisandová – americká zpěvačka, filmová herečka a režisérka

Barbora Munzarová – česká herečka

Barbora Poláková – česká herečka

Barbora Bočková – česká herečka


Hudba

Barbora Polášková – česká operní pěvkyně

Barbara Haščáková – slovenská zpěvačka

Bára Basiková – česká zpěvačka

Barbara Kanyzová skladatelka, textařka, zpěvačka

Barbora Piešová – slovenská zpěvačka


Umění

Barbara Kruger – americká konceptuální umělkyně a kolážistka spojená s generací Pictures Generation

Tvorba Barbary Kruger.
zdroj: www.nytimes.com

Barbora Kozubová – manželka Štěpána Kozuba, tanečnice

Barbora Jelínková – fotografka a výtvarnice


Literatura a noviny

Barbora Panklová – česká spisovatelka známá pod jménem Božena Němcová

Bára Divišová – česká novinářka a televizní reportérka

Barbora Tachecí – česká novinářka a moderátorka

Barbora Šámalová – česká novinářka

Barbora Černošková – česká žurnalistka


Politika

Barbara Bush – manželka 41. prezidenta USA George H. W. Bushe 

Barbara Jordan – afroamerická právnička, pedagožka a politička


Sport

Barbora Špotáková – česká atletka, mistryně světa a olympijská vítězka v hodu oštěpem

Barbora Strýcová – česká tenistka

Barbora Votíková – česká fotbalistka 

Barbora Seemanová – česká plavkyně

Barbora Krejčíková – česká tenistka


Ostatní

Barbara Kautmanová – herečka, modelka, účastnice a vítězka reality show vem si mě!

Barbara Palvin – maďarská modelka

Barbara Milenkovic – Tiktok hvězda

Barbara Dunkelman – youtuberka

Barbara Kočková – věštkyně, výklad karet

Nezapomeňte na přání k svátku pro Bartoloměje! Barbora nemá mezi jmény mužský ekvivalent, ovšem Bartíci ze všech okresů jsou jménu Barbora nejblíž, tak jim dejte něco od srdce!

Zajímavosti o jméně Barbora

Barunka jako knižní postava

Jedna z nejslavnějších knih Boženy Němcové popisuje život, jaký si dnes již nemůžeme ani představit. Nakouknutí do české minulosti a života ženy, babičky, která provází svá vnoučata do svých posledních dnů prožívá nejvíce vnučka Barunka. Barbora je také vlastní jméno Boženy Němcové, lze tedy předpokládat, že Barunkou vzpomíná na vlastní dětství. 

Film babička, kde Barunku hraje Libuše Šafránková.
zdroj: www.krajskelisty.cz

Barbora jako písnička

Poslechněte si slavnou folkovou písničku Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, Barbora píše z tábora:

Barbora jako památka

Chrám svaté Barbory patří k dominantám Kutné Hory, už jen pro svou netypickou architekturu. K unikátnímu archeologickému řešení tohoto chrámu se váže mnoho legend, navíc je od chrámu nádherný výhled na Kutnou Horu.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.
zdroj: www.toulejse.cz

Barbara jako bouře

V roce 2013 se hurikán jménem Barbara přiřítil k jižnímu pobřeží Mexika a jeho devastační úder měl na svědomí dokonce dva lidské životy. Bouře nad pevninou následně zeslábla a nebyla již nebezpečná.

Barbora jako film

Československý film pro pamětníky Barbora řádí sleduje osud Pavla Stehlíka, který hledá štěstí, dokud mu dobrá duše neporadí, aby svou vyvolenou našel formou inzerátu. Pavel se seznámí s Helenou, za níž inzerát podala energetická a temperamentní Barbora Čápová. Mladí se zamilují, chystá se veselka, ale co by to bylo za zábavu, aby do toho nevstoupila celá řada spletitých situací. 

Černobílý snímek z filmu Barbora řádí.
zdroj: www.csfd.cz

Barbara jako soudkyně 

Televizní seriál soudkyně Barbara přináší opravdové kauzy do vašich domovů. Soudkyně Barbara je nesmlouvavá, spravedlivá a stále populární na televizních obrazovkách.

Soudkyně Barbara z populární tv show.
zdroj: liberecka.drbna.cz

Barbora jako psí jméno

Barbora je krásné jméno pro fenečku, ke kterému můžeme vymyslet řadu ekvivalentů a pejsek na ně bude dobře slyšet. Společně se svou psí kamarádkou potom oslavte psí Barborku 20. května.

Popřejte Barnymu k svátku jen to nejlepší! Inspirujte se nádhernými přáními k jmeninám pro Barnabáše a potěšte jej od srdce.

4. prosinec – významné události v den svátku Barbory

  • 1952 – Město Londýn padlo do nepropustného smogu, který jej zakryl na několik dlouhých dnů a bránil lidem v běžném životě.
  • 1954 – Tohoto roku otevírají James McLamore a David Edgerton první pobočku fastfoodu Burger King, a to na Floridě.
  • 1955 – Je založeno město Havířov, které je nejmladším městem v naší republice.
  • 1996 – Planetární sonda Mars Pathfinder dopravila na Mars první vozítko, které zde začalo sbírat informace.

Jméno Barbora už pro vás ode dneška neskrývá žádná tajemství, dozvěděli jste se odkud pochází, kde má kořeny a co skutečně znamená. Společně jsme se také seznámili s jeho nejslavnějšími nositelkami a zavítali jsme se na něj podívat i na Slovensko. 

Krásné jméno Barbora patří k jedněm z nejpopulárnějších českých jmen a každá jeho nositelka musí být právem hrdá na to, že jej nese právě ona!

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X