Inspirativní výroky Vlasty Buriana a to nejzajímavější o jeho životě

To je Burian Vlasta a Basta!

Seznamte se s famózními výroky jednoho z nejoblíbenějších komiků, vykouzlí vám úsměv na tváři!

Nezapomněli jsme ani na poutavý medailonek z života slavného herce!

Čtěte známé citáty Vlasty Buriana, ručíme, že vám s nimi všechny starosti odvanou pryč!

Citáty o životě

Česko je nejkrásnější zemí na světě. Jen je škoda, že zde žijí Češi.

Čím to je, že z těch nejšpinavějších obchodů bývá obyčejně největší čistý zisk.

Velikánské týrání zvířat je, když koktavý člověk učí papouška mluvit.

Nejkrásnější život v době tolika vyhlášek mají analfabeti.

Ve škole života není prázdnin, ani svátků, ani nedělí.

Hudba je malbou, na kterou se člověk dívá ušima…

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo.

Nejlínější je svědomí. Málokdy se v někom hne.

Všechno, co není upřímné a živé, zjevuje se v groteskní podobě.

Nejsnadněji zakopne stonožka.

Pravda je jen jedna. Proto ji nemůžeme mít každý.


Výroky o ženách a vztazích

V dívčí válce řádily nejvíce tchýně.

Snažit se dosáhnout zlepšení situace výměnou jedné manželky za druhou má asi stejné vyhlídky na úspěch jako výměna jedné kajuty za druhou na Titaniku.

Žena se dívá do prázdna jen tehdy, nemá-li zrcadlo.

Romantismus je, když řeznický pes štěká na měsíc.

Šach je dobrý ve dne a dáma v noci.

Němý film vynalezli bratři Lumièrové, mluvící asi sestry Lumièrovy.

Vtipná přání k svátku potěší každého obdarovaného! Bude vědět, že máte smysl pro humor!

Vtipná motta

Humor není pro mne odvětvím divadelního umění, nýbrž samou podstatou života.

Všechna sláva – berní správa…

Prej je krize – a zatím mají lidi všeho akorát dost!

Už nejsem vegetarián. Protože jsem četl, že Přemyslovci vyhynuli po přeslici…

Mnoho Angličanů prý trpí zácpou, jelikož polykají koncovky.

Učenci a vědci! Nebojte se létat! Žádný učený z nebe nespadne!

Politicky neznamenala potopa nic – poněvadž po ní zbylo ještě víc bahna…

Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.

Jo, jo, dneska jsou moc zlé časy! Vždyť i mnozí bohatí mohou místo másla na hlavě nosit už jen margarín!

Nejen fanouškům skupiny Green Day, ale všem, kteří berou život punkově jistě učarují citáty Billie Joe Armstronga!

Kdo byl Vlasta Burian

Vlasta Burian se narodil v Liberci, kde strávil svých prvních deset let, poté se s rodinou přestěhoval do Prahy. Díky otci chodil pravidelně mezi lidi a setkával se také s celou řadou umělců, navštěvovali také operu. Vlasta tomu zcela propadl, už jako dítě dokonce vystupoval a zpíval v divadle.

Známý komik nebyl však vždycky předurčen pro tuto dráhu. Jednak protože vystudoval obchodní školu, dále také vynikal ve fotbale, kdy byl dokonce brankářem Sparty.

Zprvu se komikova dráha proplétala kabarety, ve kterých vystupoval a brzy si získal publikum, přestože konkurence byla veliká. V té době totiž na stejných prknech působil i o mnoho známější Ferenc Futurista. Burian se pokoušel také vyhnout 1. světové válce, která v té době vypukla. Nakonec byl chycen, uvězněn, ale po amnestii se opět vrací ke svému řemeslu.

Ve chvíli, kdy přestává zvládat závazky a ředitelé jednotlivých scén mu pro nedodržení smluvených podmínek ruší kontrakty, zakládá si Vlasta Burian vlastních divadlo – Divadlo Vlasty Buriana. Podnikavý Burian vede své divadlo za slávou, v době, kdy sídlí v paláci hutní a báňské společnosti, otevírá zde řadu dalších podniků, mmj. také kino, kde se promítají jeho nové i starší filmy.

To už se však Vlasta Burian stává hvězdou filmu a také miláčkem národa. Jeden film, střídá druhý, není divu, že natočil 4 němé a 36 zvukových filmů (Ducháček to zařídí, Anton Špelec, ostrostřelec, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese  nebo C. a k. polní maršálek). Jeho projev je převážně komediální, pod taktovkou režiséra Martina Friče však zaujal i vážné role, příkladně ve filmech Revizor nebo U snědeného krámu.

Komediální tvář si však Vlasta Burian neuchoval pro své soukromí, kde trpěl maniodepresivními stavy. Těžké období, kdy byl vězněn, jeho divadlo byla zavřeno nebo byl ponižován v cele na něm zanechalo hluboké stopy a dokonce vedlo k dočasnému ukončení kariéry. Burian přesto získává nejen angažmá v divadle, ale i u filmu. Jeho tehdejší dechberoucí výkony jsou však ta tam, jeho zdravotní stav a rány na duši už mu nikdy nevrátily původní náboj.

Smutný konec čekal největšího komika v dějinách českého filmu i divadla. Herectví se v posledních letech držel, aby se uživil, hrál i při nemoci a své poslední představení odehrál se zápalem plic. Nakonec plícní embolii i podlehl. Jeho druhá žena Nina zemřela pouhých devět týdné poté, údajně na manželově hrobě. 

Často kladené otázky

Proč byl Vlasta Burian tak slavný?

Dokázal se natolik uvěřitelně přiblížit běžným lidem, že v nich samotných vyvolával ten největší pocit důvěry. Proto se také stal jejich oblíbencem a šel, ve své době, z filmu do filmu.

Byl Vlasta Burian ženatý?

První vážnou známostí byla Anna Emílie Pírková, tanečnice, se kterou měl dceru Emilku. Jeho životní partnerkou však byla Nina Červenková, která mu byla oporou v nejtěžších chvílích.

Získal Vlasta Burian nějakou cenu?

V anketě o komika století se umístil na prvním místě, mezi největšími Čechy těsně za první třicítkou. Fotbalová liga na jeho počest uděluje Cenu Vlasty Buriana nejlepším brankářům. Více však o jeho oblíbenosti hovoří i neustálá obliba jeho filmů.

Nechte se inspirovat krásnými aforismy od Valeriu Butulescu, jeho citáty vás dostanou na lopatky!

Vlasta Burian byl možná v duši smutný člověk, navenek však skvělý bavič, s kyprým smyslem pro humor. Smál se mu celý národ, miloval jej a jeho filmy nikdy neupadly do zapomnění. Přesto měl smutný konec, kdy dohrával svá představení s těžkou nemocí v patách. I takový je život těch nejlepších a nejveselejších klaunů.

Pokud jste se chtěli začíst do nejznámějších citátů Vlasty Buriana, věříme, že jsme vám to splnili! Najdete v nich náboj i dědictví tohoto skvělého komika!

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X