Inspirativní výroky Tomáše Bati a to nejzajímavější o jeho životě

Jaké citáty Tomáše Bati patří mezi ty nejoblíbenější? 

O čem slavný podnikatel přemýšlel a jaký byl jeho život? 

Inspirujte se mužem, který proslavil československou obuv po celém světě.

Příjemné čtení! 

Citáty o podnikání a úspěchu

Náš zákazník – náš pán.


Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.


Jsou tři druhy hodnot, které potřebujete v jakékoli práci na světě: kapitál, vědomosti a svoboda.


Kdo se honí za penězi, ten je nikdy nedohoní. Hleďte si práce, dělejte ji lépe než soused. Peníze za vámi přiběhnou samy.


Až obujeme svět, vyletíme raketou do vesmíru obouvat mimozemšťany. A nejlepší by bylo, kdyby měli čtyři nohy.


Nenapodobovat, být v čele!


Žádný podnik nevyroste k velikosti, pokud nevynalezne způsob, jak měnit nádeníky v ředitele.


Každá lidská činnost se nakonec musí nějak projevit v číslech.


Boj je podstatou života. Kdo nebojuje, nemůže ani zvítězit.


Snažte se dělat věci nejlépe na světě a svět si vyšlape cestičku k Vašim dveřím.

Podívejte se na ty nejlepší pracovní citáty, které vám pomohou pustit se do práce, nebo u ní vytrvat.

Výroky o lidech

Jsou lidé, které nepřemohl ani neúspěch, ani nepřátelé, ale kteří podlehli úspěchu. Jedině stálá sebekontrola buduje charakter. Lidí se nebojme, ale sebe.


Každý člověk je zámožný, pokud má zdravé ruce a rozum.


Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!


Malou výrobu je možné řídit s malými lidmi. Velkou výrobu mohou vést pouze velcí lidé. Lidé, kteří jsou velcí povahou, vůlí a vědomostmi. Ti nám chybí a možná, že budeme muset počkat než nám dorostou z mladých mužů, které zde vychováváme.


Výše civilizace a kultury člověka je právě taková, jak vysoká je mzdy, kterou jim vynáší jejich denní práce. Touha člověka po vyšší mzdě se nikdy nezastaví.

Motivační citáty

Co chceš, můžeš.


Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe.


Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti.


Ničeho jsem nenabyl lehce, každá věc mně stála nejtvrdší práci. Nehledejte lehké cesty. Ty hledá tolik lidí, že se po nich nedá přijít nikam.


Dělejme třeba nejnepatrnější věc na světě, ale dělejme ji nejlépe.

Chcete ještě více motivace? Podívejte se na motivační citované texty od dalších zajímavých autorů.

Výroky o životě

Když jsem měl 20 let, myslel jsem si, že můj otec je idiot. Když jsem měl 30 let, občas jsem si myslel, že má docela pravdu. Když mi bylo 40 let, tak jsem si myslel, že to byl celkem moudrý chlap. A když jsem měl 50 let, řekl jsem si: kdyby tu tak byl a poradil mi!


Každá rána, kterou jsme utržili, vyrazí z nás nějaký klín, který nám překážel. Jde ovšem o to, jsme-li dosti rozumní, abychom se z ní poučili.

Najděte vaši inspiraci a nový úhel pohledu na život i v dalších citátech o životě.

Kdo byl Tomáš Baťa

Černobílá fotografie Tomáše Bati.
zdroj: inspiracebata.cz

Tomáš Baťa byl československý podnikatel, který se narodil roku 1876 ve Zlíně. V roce 1894 společně se svým bratrem Antonínem a sestrou Annou založili obuvnickou firmu Baťa.

Postupem let se z této společnosti díky kombinaci tvrdé práce, nových inovativních nápadů a techniky stal jeden z největších a nejúspěšnějších podniků v nově vzniklém Československu.

Tomáš Baťa prosazoval na svou dobu velmi revoluční a neobvyklé způsoby podnikání, které jsou dodnes citovány v učebnicích managementu. Na jeho způsob myšlení měl bezpochyby vliv jeho několikaměsíční pobyt ve Spojených státech amerických v roce 1905.

Na konci 20. let se inspiroval Henry Fordem a v podniku zavedl pásovou výrobu. To napomohlo k další expanzi, která byla spojena též s exportem do řady zemí.

Na začátku 30. let bylo možné najít továrny, sesterské společnosti a prodejny značky Baťa v neuvěřitelných 54 zemích světa.

Kromě podnikání se věnoval také politice, od roku 1923 až do své smrti byl starostou města Zlín, což napomohlo tomu, že celé město a jeho rozvoj úzce propojil s firmou Baťa. Pro zajímavost v roce 1932 pracovalo ve firmě Baťa více než 31 000 zaměstnanců.

zdroj: youtube.com

Máte ve svém okolí nějakého Tomáše? Pak se můžete při tvorbě blahopřání inspirovat přáními k svátku pro Tomáše, která byla vytvořena přímo pro něj.

Často kladené otázky

Kdo byl Tomáš Baťa?

Tomáš Baťa byl jedním ze zakladatelů světoznámé československé obuvnické značky Baťa. Díky jeho skvělým manažerských schopnostem společnost velmi prosperovala a stala se jedním z nejúspěšnějších československých firem 20. a 30. let. 20. století.

Jaké jsou nejslavnější citáty Tomáše Bati?

„Náš zákazník – náš pán.“ – Tomáš Baťa
„Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.“ – Tomáš Baťa
„Nenapodobovat, být v čele!“ – Tomáš Baťa

Jak zemřel Tomáš Baťa?

Tomáš Baťa zahynul 12. července 1932 ve věku 56 let při letecké nehodě nedaleko Otrokovic. Navzdory husté mlze přesvědčil svého pilota, aby odstartoval jeho letadlo Junkers F 13. Cílovou destinací mělo být Švýcarsko, kde se chtěl jednak zúčastnit otevření nové pobočky, a jednak vidět svého syna.

Citáty Tomáše Bati jsou plné zdravého rozumu, životní moudrosti i nadhledu. 

Některé jeho výroky, například Náš zákazník – náš pán, známě téměř všichni.

Stručný přehled o životě tohoto odvážného a inovativního podnikatele pro nás může být v mnohém příkladem i více než 90 let po jeho tragické smrti.

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X