Inspirativní výroky Salvadora Dalího a to nejzajímavější o jeho životě

Hledáte ty nejznámější citáty Salvadora Dalího? 

Chcete se dovědět více o myšlenkách, názorech i životě tohoto světoznámého malíře?

Objevte vše důležité o muži, jehož obrazy dodnes fascinují svět.

Příjemné čtení.

Citáty o umění a tvorbě

Nakladatel mě požádal, abych napsal knihu o technice malby. Napsal jsem ji. Když jsem ji přečetl, naučil jsem se malovat.

Pravý umělec není ten, kdo je inspirován ostatními, ale ten, kdo ostatní inspiruje.

Je tu jen jeden rozdíl mezi šílencem a mnou. Šílenec si myslí, že je duševně zdravý, zatímco já vím, že jsem šílený.

Žárlivost ostatních malířů, byla vždy teploměrem mého úspěchu.

Rozdíl mezi surrealisty a mnou spočívá v tom, že já jsem surrealista.

Elegantní žena s hloupým výrazem je nepřípustná. Na druhé straně dokonalé kráse není nic vlastnějšího než přihlouplý výraz. Venuše Milóská je toho nejjasnějším důkazem.

Nikdo nemůže pochopit Dalího, protože já nikdy nepochopil mé dílo. Dalí nikdy nepochopil jedinou Dalího malbu, protože Dalí vytváří jen záhady.

Zamyslete se též nad výroky o umění, které pronesl zakladatel kubismu. Citáty George Braqa vás překvapí svou upřímností.

Výroky o lásce a slávě

Malířství, toť zamilovaná podoba, která vystupuje očima a stéká špičkou štětce – a láska je totéž.

Krutost je přímočarostí lásky.

Opravdová sláva, to je skutečná nesmrtelnost.

Sláva se má ke krutosti jako růže k růžovému keři.

Zjistěte, jaký pohled na lásku měla slavná francouzská kráska 50. a 60. let. Výroky Brigitte Bardot jsou někdy odvážné, jindy mírně naivní.

Tvrzení o pravdě a životě

Jen hlupák si může myslet, že se řídím radami, které dávám jiným.

Neměj strach z dokonalosti. Nikdy jí nedosáhneš.

Omyly mají skoro vždycky posvátný charakter.

Jednoho dne budeme muset oficiálně přijmout, že to, co jsme nazvali realita, je ještě větší iluze než svět snů.

Inteligence bez ambice je pták bez křídel.

Nejsem podivín. Já prostě jen nejsem normální.

Slzy velkých lidí jsou z krve.

Neberu drogy. To já jsem droga.

Války nikdy nikoho nezranily, kromě těch, kdo v ní zemřeli.

Co si o životě myslel anglický básník William Blake? To a ještě mnohem více vám prozradí článek o Blakeových citátech.

Kdo byl Salvador Dalí

Černobílá fotografie Salvadora Dalí.
zdroj: intoscana.it

Španělský umělec Salvador Dalí, celým jménem Salvador Felipe Jacinto Dalí y Domènech, je pokládán za jednu z nejvýznamnějších osobností moderního umění 20. století.

Narodil se roku 1904 v katalánském městě Figueres, ve stejném městě roku 1989 též zemřel.

Dnes je uznáván především jako přední představitel výtvarného surrealismu, významného avantgardního uměleckého směru 20. a 30. let 20. století.

Salvador Dalí se ale nevěnoval pouze malířství, byl také nadaným grafikem, ilustrátorem knih, sochařem, designérem šperků či nábytku a fotografem. Věnoval se též filmu.

Na jeho psychiku zapůsobila skutečnost, že se narodil devět měsíců poté, co jeho starší bratr zemřel ve věku necelých dvou let. Od dětství se Dalí považoval do velké míry za náhradu bratra.

Výtvarný talent se u něj objevoval již od dětství, studium na Akademii výtvarných umění v Madridu ale nedokončil. Raná tvorba se nesla ve stylu impresionismu, pointilismu a fauvismu.

Důležitým zlomem v jeho životě byl rok 1929, kdy poznal André Bretona a Tristana Tzaru, básníky, kteří byli považováni za průkopníky surrealismu v literatuře. On se rozhodl principy surrealismu aplikovat v malířství.

Při malování využíval metodu snové imaginace, kdy obyčejné předměty, které jsou součástí našeho každodenního života, pod vlivem snů a podvědomí zachycuje v nezvyklé podobě a s prvky určitého symbolismu.

zdroj: youtube.com

Působení Dalího v surrealistické skupině trvalo přibližně deset let, během kterých vytvořil většinu svých vrcholných děl. K nejslavnějším Dalího obrazům patří Persistence paměti, Sloni, Sen, Hořící žirafa nebo Labutě odrážející se ve vodě jako sloni.

Po druhé světové válce je v jeho obrazech patrný návrat k větší realističnosti a smysl pro detail. Objevují se i náboženské motivy vlivem jeho osobního přiklonění se ke katolictví.

Často kladené otázky

Čím se proslavil Salvador Dalí?

Dalí je považován za hlavního představitele surrealismu ve výtvarném umění. Jeho obrazy jsou založeny na jeho originální představivosti, která v sobě kombinuje fantazii, sny a další aspekty lidského podvědomí. Jeho dílo mělo vliv na celou řadu dalších předních malířů, u nás například na Mikuláše Medka.

Jakých témat se nejčastěji týkají Dalího citáty?

Slavný malíř se nejčastěji ve svých myšlenkách zabýval samozřejmě uměním a uměleckou tvorbou obecně. Vyjadřoval se ale také k problematice mezilidských vztahů nebo k pravdě.

Citáty Salvadora Dalího vás mohou inspirovat k vlastním pokusům o uměleckou tvorbu nebo být impulsem, abyste se o umění začali více zajímat.

V článku je uveden také stručný popis Dalího života a přehled jeho nejznámějších děl, jejichž kopie mají ve svých domovech lidé po celém světě.

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X