Inspirativní výroky Pierre Abélarda a to nejzajímavější o jeho životě

Seznamte se s úžasnými citáty Pierre Abélarda, které jsou nadčasové a mohou vám prozradit mnohé o lásce, štěstí, moudrosti, tvorbě a životě obecně. 

Jaké se vám líbí nejvíce?

Inspirujte se slovy velkého filozofa!

Citáty o lásce 

Láska se nedá utajit, mluví o ní slovo, pohled, ne, mlčení.

Přál jsem si najít ve filozofii a náboženství lék na svou hanbu; hledal jsem azyl, který by mě ochránil před láskou… Povinnost, rozum a slušnost, které při jiných příležitostech mají nade mnou určitou moc, jsou zde zbytečné. Evangelium je jazyk, kterému nerozumím, když se staví proti mé vášni… ale když už je láska jednou upřímná, jak těžké je rozhodnout se, že už nebudu milovat! Je tisíckrát snadnější zříci se světa než lásky. Nenávidím tento prolhaný, nevěrný svět, už na něj nemyslím…

Běžně umíráme pro city těch, které už nevidíme, a oni pro naše; nepřítomnost je hrobem lásky.


Citáty o štěstí

Pokud je něco, co lze zde dole správně nazvat štěstím, jsem přesvědčen, že je to spojení dvou osob, které se milují s dokonalou svobodou, které spojuje tajná náklonnost a které jsou spokojeny se zásluhami toho druhého. Jejich srdce jsou plná a nenechávají volné místo pro žádnou jinou vášeň; těší se věčnému klidu, protože se těší spokojenosti.

Prohlédněte si také myšlenky osobností ze současnosti. Prozkoumejte citáty slavných!


Výroky o moudrosti

Klíčem k moudrosti je toto – neustálé a časté zpochybňování… neboť pochybováním jsme vedeni k pochybnostem a zpochybňováním docházíme k pravdě.

Vytrvalé a časté kladení otázek je vskutku prvním klíčem k moudrosti… neboť pochybováním dospíváme k tázání, tázáním se dobíráme pravdy…

Každý si přeje být spasen, ale málokdo použije prostředky, které předepisuje náboženství.


Citáty o psaní a tvorbě

Proti nemoci psaní je třeba přijmout zvláštní opatření, protože je to nebezpečná a nakažlivá nemoc.

Snaž se nyní v sobě spojit všechny ctnosti těchto různých příkladů. Měj čistotu panen, přísnost kotvičníků, horlivost pastýřů a biskupů a stálost mučedníků.

Mnoho věcí děláme nedbale nebo neochotně, ale nic neděláme svědomitě, pokud se k tomu nepřihlásíme dobrovolně.


Citáty o životě

Skutečná hodnota žádného člověka se neměří jeho majetkem nebo mocí: bohatství patří do jedné kategorie věcí a ctnost do jiné.

Kde je tedy rozvaha nebo rozum v nakládání břemen na záda těch, jejichž síly nebyly nejprve prověřeny, aby se člověk ujistil, že úkoly, které jsou mu svěřeny, odpovídají jeho přirozené konstituci? Dal by někdo oslu stejný náklad jako slonovi? Nebo mladým či velmi starým lidem stejnou zátěž jako dospělým? Mohou křehcí nést stejnou zátěž jako odolní nebo nemocní stejně jako zdraví?

Zjistěte více o jméně Petr! Kdy slaví jmeniny, jaký je původ jména a jaké slavné osobnosti se tímto jménem pyšní!

Kdo byl Pierre Abélard

Černobílý portrét filozofa Pierre Abélarda.
zdroj: citatum.hu

Pierre Abélard, zvaný také Petrus Abaelardus nebo Abaelardus, žil v letech 1079–1142. Jednalo se o francouzského středověkého scholastického filozofa a teologa, který se proslavil nejen svými moudrými citáty, ale také milostným a tragickým příběhem s geniální studentkou, a později jeptiškou, Heloise, s kterým se můžete seznámit níže v textu. 

Abélard byl nejen filozofem a teologem, ale také básníkem, skladatelem a hudebníkem. Byl také předním logikem.

Ve filozofii se proslavil zaměřením se na logické řešení problému univerzálií prostřednictvím nominalismu a konceptualismu. Byl průkopníkem záměrů v etice a často je také označován jako “René Descartes dvanáctého století”. 

V katolické oblasti je známý pro své zaměření na rozvoj konceptu limbu a zavedení teorie morálního vlivu na odčinění. 

Abélard byl také přínosem pro současné právo, jelikož zdůrazňoval, že subjektivní úmysl určuje morální hodnotu lidského jednání. Právní důsledek se tak vztahuje k osobě, která se ho dopouští a ne pouze k jednání. 

Máte ve svém okolí Petra, kterému byste rádi poblahopřáli ke jmeninám? Pokud ano, můžete použít některé z přání k svátku Petrovi.

Tragická love story Heloisy a Pierre Abélarda 

Abélard a Heloisa se stali milenci. Nešlo však pouze o akt tělesné touhy, ale také o přátelství a skutečnou lásku. 

Třicetisedmiletý Abélard se s, asi dvacetiletou, Heloise, která žila se svým přísným strýcem Fulbertem, seznámil v roce 1115. Vzájemná láska těchto dvou přinesla plod v podobě Heloisina těhotenství. Když se o těhotenství Abélard dozvěděl, nechal ji odvézt do svého rodného domu v Bretani, kde mu porodila syna jménem Astrolabe. Následně se spolu Abélard a Heloisa vzali předtím, než nechal Abélard Heloise odvézt do kláštera v Argenteuil, aby ji ochránil před zuřivým strýcem. 

V momentě, kdy se strýci podařilo Abélarda najít, se svými muži jej vykastroval. V důsledku toho se Abélard rozhodl stát mnichem a přesvědčil Heloisu, aby také vstoupila do řeholního života.

Po tomto odloučení si Heloisa s Abélardem napsali několik milostných dopisů, z kterých bylo vytvořeno množství publikací, a které inspirují čtenáře nejrůznějšího věku dodnes.

Přebaly knih s milostnými dopisy Heloise a Abelárda.
zdroj: medieval.eu

Často kladené otázky

Čím se proslavil Pierre Abélard?

Z filozofického hlediska byl znám především jako otec nominalismu. Abélard formuloval to, co je dnes uznáváno jako ústřední princip nominalistů, že existují pouze partikulární věci.

Jaký byl Abélardův styl výuky?

Abélard se snažil vybudovat si reputaci tím, že se spoléhal na svůj talent odpovídat na otázky studentů prostřednictvím performativního používání dialektického rozumu při posuzování hodnot autoritativních pramenů.

Co znamená jméno Abélard?

Jméno Abélard je staroněmeckého původu a znamená Ušlechtilá síla.

Proč se stal Abélard mnichem?

Poté, co strýc Abélardovy lásky, Heloisy, přišel na jejich románek, nechal jej vykastrovat. Ze studu pak Abélard přijal život mnicha v královském opatství Saint-Denis u Paříže a přiměl Heloisu, aby se také stala jeptiškou v Argenteuil.

Jakými tématy se Pierre Abélard zabýval ve svých výrocích?

Abélard své citáty směřoval především ke vztahům mezi milenci, ale také mezi přáteli a lidmi obecně. Zabýval se také štěstím, moudrostí a životem.

Citáty Pierra Abélarda jsou skutečně nadčasovými texty, ve kterých se najde mnoho z vás. 

Mohli jste se dočíst o názorech, které má tento filozof na lásku, štěstí, moudrost, konání a život komplexně. 

Inspirovat vás mohl také krásný, ale tragický milostný příběh filozofa a jeho vyvolené Heloise a v neposlední řadě jste se mohli seznámit se slavnými osobnostmi, které nosí stejné jméno, jako zmíněný filozof, Pierre.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X