Inspirativní výroky Fredericka Douglasse a to nejzajímavější o jeho životě

Citáty Fredericka Douglasse vás ohromí! 

Začtěte se do slov muže, který se z otroka stal mužem v nejvyšších patrech americké společnosti. 

Poznejte Douglassův život a nechte se inspirovat silou a odhodláním člověka, jehož začátek života byl víc než mizerný!

Motivační citáty

Není-li boje, není pokroku.

Duši, která je ve mně, nemůže nikdo ponížit.

Lidé možná nedostanou všechno, o co se na tomto světě snaží, ale rozhodně musí pracovat na všem, co dostanou. 

Ještě více motivace najdete v silných a povzbuzujících tvrzeních o motivaci. Pusťte se do čtení!

Výroky o otroctví, moci a tyranii

Hranice tyranů jsou dány odolností těch, které utlačují.

Moc nepřipouští nic bez požadavku. Nikdy to nedělala a nikdy dělat nebude. 

Horší než vzpoura je to, co vzpouru vyvolá.

Nikdo nemůže dát řetěz na kotník svého bližního, aniž by nakonec nenašel jeho druhý konec na svém vlastním krku. 

Zkušenost ukazuje, že může existovat mzdové otroctví, které je ve svých důsledcích jen o něco méně trýznivé a drtivé než otroctví movitého majetku, a že toto mzdové otroctví musí padnout spolu s ostatními.

Potlačovat svobodu slova je dvojnásobná křivda. Porušuje práva posluchače i mluvčího.

Štěstí bílého muže nelze vykoupit utrpením černého muže.

Jako svobodný člověk jsem se mohl dívat přes záliv na východní pobřeží, kde jsem se narodil jako otrok.

Uprchlí otroci byli tehdy vzácní a já jako lektor uprchlých otroků jsem měl tu výhodu, že jsem byl první venku.

Je snazší vybudovat silné děti než napravovat zlomené muže.

Inspirujte se moudrými výroky z Bible, které vás mohou povzbudit, ale také vám mohou přinést klid.

Obecné citáty Fredericka Douglasse

Zjistěte, čemu se kterýkoli národ klidně podvolí, a máte přesnou míru nespravedlnosti a křivdy, která mu bude vnucena.

Raději budu sám k sobě upřímný, i když riskuji, že si tím vysloužím posměch druhých, než abych byl falešný a vysloužil si odpor.

Všichni si kladli otázku, a naučili se ji klást brzy, abolicionisté: „Co uděláme s černochy?“. Od počátku jsem měl jen jednu odpověď. Nedělejte s námi nic! Vaše počínání s námi už s námi sehrálo neplechu.

Ti, kdo se hlásí ke svobodě, a přitom zavrhují agitaci, jsou lidé, kteří chtějí úrodu, aniž by zorali půdu.

Nepotřebujeme světlo, ale oheň; nepotřebujeme jemnou spršku, ale hrom. Potřebujeme bouři, vichřici a zemětřesení.


Tvrzení o národě

Prohranou nebo vyhranou bitvu lze snadno popsat, pochopit a ocenit, ale morální růst velkého národa vyžaduje k ocenění nejen pozorování, ale i zamyšlení.

Jsem republikán, černoch, republikán, který se zabarvil do vlny, a nikdy nehodlám patřit k jiné straně než ke straně svobody a pokroku.

Málo vzdělanosti může být vskutku nebezpečnou věcí, ale nedostatek vzdělanosti je pohromou pro každý národ.

Kde je popírána spravedlnost, kde je prosazována chudoba, kde převládá nevědomost a kde má kterákoli třída pocit, že společnost je organizovaným spiknutím, jehož cílem je utlačovat, okrádat a ponižovat, tam nebudou v bezpečí ani osoby, ani majetek.

Prozkoumejte také další životní moudra.

Kdo byl Frederick Douglass

Dobová fotografie Fredericka Douglasse
zdroj: uncf.org

Frederick Douglass, původním jménem Frederick Augustus Washington Bailey, žil v letech 1818–1895 v USA. Byl to afroamerický abolicionista, řečník, vydavatel novin a spisovatel, který se proslavil svou první autobiografií “Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave, Written by Himself – Vyprávění o životě Fredericka Douglasse, amerického otroka, napsané sebou”. Stal se prvním černošským maršálem USA a byl nejfotografovanějším Američanem 19. století.

Douglass se narodil jako zotročený na farmě Holme Hill v okrese Talbot ve státě Maryland.

Douglass patřil kapitánu Aaronu Anthonymu, který byl úředníkem a dozorcem dozorců Edwarda Lloyda V. (známého také jako plukovník Lloyd), bohatého statkáře a majitele otroků ve východním Marylandu.

Stejně jako mnoho jiných zotročených dětí byl Douglass oddělen od své matky Harriet Baileyové, když byl velmi malý. Léta dospívání strávil u své babičky z matčiny strany, Betsey Baileyové, která měla na starosti výchovu malých zotročených dětí.

V lednu 1833 byl Douglass pronajat místnímu farmáři Edwardu Coveymu. Pronajímání nebo najímání zotročených osob bylo běžnou praxí, která přinášela příjmy. Farmáři platili otrokářům za zotročené osoby měsíční poplatek a přebírali odpovědnost za jejich péči, stravu a ubytování.

Covey byl znám jako „lamač otroků“, tedy člověk, který otroky fyzicky a psychicky týral, aby je přiměl k větší poslušnosti.

Podle Douglassova díla, jednoho dne Covey Douglasse napadl a Douglass se bránil. Oba muži spolu svedli dvouhodinový fyzický souboj. Douglass nakonec zvítězil a napadení se už víckrát neopakovalo. Douglass z tohoto incidentu vyšel s odhodláním chránit se v budoucnu před jakýmkoli fyzickým napadením ze strany kohokoli.

Po nějakém čase se Douglassovi podařilo dostat do New Yorku, vydat své dílo, které naprosto strhlo veřejnost a udělalo z něj legendu. 

Douglass, americká ikona bojující za sociální spravedlnost a rovnost, se na konci svého života stal známým jako „Lev z Anacostie“. Umřel ve svém domě v Cedar.

Dnes je Douglass známý nejen díky svému vzestupu z otroctví do nejvyšších pater americké společnosti, ale také díky svému odhodlání vyzývat zemi k uznání práv všech lidí a k důslednému dodržování jejích ideálů.

Často kladené otázky

Kdo byl Frederick Douglass? 

Frederick Douglass byl afroamerický abolicionista, řečník, vydavatel novin a spisovatel. Stal se prvním černošským maršálem USA a byl nejfotografovanějším Američanem 19. století.

Jaké jsou nejznámější spisy a projevy Fredericka Douglasse?

Frederick Douglass vydal tři autobiografie. První autobiografie, “Vyprávění o životě Fredericka Douglasse, amerického otroka, napsané sebou”, ho katapultovala ke slávě a povzbudila abolicionistické hnutí. Z mnoha Douglassových projevů byl asi nejznámější projev „Co je pro otroka 4. červenec?“.

Jaké jsou Douglassovy nejslavnější citáty? 

“Zjistěte, čemu se kterýkoli národ klidně podvolí, a máte přesnou míru nespravedlnosti a křivdy, která mu bude vnucena.” – Frederick Douglass
“Raději budu sám k sobě upřímný, i když riskuji, že si tím vysloužím posměch druhých, než abych byl falešný a vysloužil si odpor.” – Frederick Douglass

Frederik je jméno, které se u nás v češtině překládá do jména Bedřich. Frederikové oslavují jmeniny 1. března, a pokud nějakého muže tohoto jména znáte, můžete se inspirovat těmi nejkrásnějšími přáníčky k svátku pro Bedřicha.

Citáty Fredericka Douglasse inspirovaly celý svět, jelikož vychází z myšlenek a úst muže, kterému se jen díky vnitřní síle a odhodlání podařilo vymanit z otroctví a stát se mužem, který patřil do nejvyšších pater americké společnosti. 

Inspirovat vás mohla tvrzení o otroctví, moci, tyranii, svobodě, ale také o národě a víře v lepší zítřky.

Nahlédnout jste mohli do Douglassova života, který, hlavně ze začátku, nebyl vůbec snadný.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X