Inspirativní výroky Charlese Dickense a to nejzajímavější o jeho životě

Jaké jsou ty nejslavnější citáty Charlese Dickense, autora Olivera Twista a dalších slavných románů? 

Chcete se dovědět více o nadčasových myšlenkách i životě tohoto slavného spisovatele?

Začtěte se do následujících řádků a inspirujte se jeho moudrými slovy.

Životní moudra

Užívejte si života. Mrtví budete dlouho.

Neptej se na nic a neuslyšíš žádnou lež.

Není důležité to, co můžeme udělat, ale to, co musíme udělat.

Každý neúspěch člověka něčemu naučí, pokud se chce nechat poučit.

Vše, co stojí za to, aby bylo vykonáno, stojí za to, aby bylo vykonáno dobře.

Kdo z hrdosti nepřizná vlastní chyby, nemá hrdost.

Existuje moudrost Hlavy a moudrost Srdce.

Hledáte další inspirativní moudra o životě, která by vám pomohla najít nový směr nebo změnit úhel pohledu na žití? Přečtěte si ty naše!

Výroky o lásce a srdci

Láska je dočasná nepostradatelnost jednoho po druhém.

Přátelství ženy k muži je slepá ulička, do které je vehnalo zklamání v lásce.

Láska a nenávist jako noha nohu doplňuje, aby byl možný pohyb, jsouce obě poslušny jedné vůle.

Budu slavit Vánoce ve svém srdci a snažit se je tam udržet celý rok.

Co většího může potkat dvě lidské duše, než cítit, že jsou spojeny na celý život – posilovat se navzájem ve vší dřině, spoléhat jedna na druhou ve všem soužení, napomáhat si v bolestech a být spolu v mlčenlivých, nepopsatelných vzpomínkách posledního loučení.

Nehledě na to, co o lásce myslel Dickens, láska často vede ke svatbě. Přečtěte si citáty o manželství, které tomuto spojení vzdávají hold.

Dickensovy citáty o lidech a světě

Nikdo není zbytečný na tomto světě, kdo ulehčuje břemeno jiných.

Slzami se nenatáhnou ani hodinky, natož lidský život.

Dobrý trénink je vždycky žádoucí, ať už se jede dostih o místo, o pořadí nebo o absolutní vítězství.

V člověku je hluboce zakořeněna vášeň za něčím se honit.

Nedostatek a nemoc jsou příliš všední v mnohých postaveních životních, aby zasluhovaly více povšimnutí, než se zpravidla dostává nejobyčejnějším měnivým příhodám v životě lidském.

Vynaložte maximální úsilí. Vždycky je lepší, když víte, že jste udělali vše, co jste mohli.

K životu a úspěchu v něm je často důležitá správná motivace. Podívejte se zajímavé výroky o motivaci, povzbudí vás a dodají energie.

Kdo byl Charles Dickens

Černobílá fotografie Charlese Dickense.
zdroj: britannica.com

Anglický spisovatel Charles Dickens patří mezi nejvýznamnější představitele světového realismu.

Narodil se roku 1812 ve městě Portsmouth na jihu Anglie jako druhý nejstarší z osmi dětí. Jeho otec skončil díky dluhům ve vězení, a on tak již jako malý chlapec musel začít pracovat v továrně na leštidla na boty.

Právě tyto osobní zkušenosti z vlastního dětství se později staly inspirací pro některé z jeho nejslavnějších románů, které zachycují těžký život chudých dětí.

Od dětství ho bavilo číst a psát, později působil jako písař i novinář. Jeho prvními literárními pokusy byly povídky, které vycházely v časopisech.

Čtenáři si jeho tvorbu oblíbili zejména díky jeho humoru, což mu otevřelo dveře do světa literatury. Dostal totiž od nakladatele nabídku na první knihu.

Toto knihou byla Kronika Pickwickova klubu, která je dnes považována za jedno ze základních děl světové humoristické literatury. Román tvoří humorné příběhy z cest členů Pickwickova klubu neboli klubu nepraktických londýnských gentlemanů. Ti se rozhodli odcestovat na venkov, aby poznali skutečný život.

zdroj: youtube.com

Následovaly další dnes slavné romány, většina z nich s dětským hrdinou, jako Oliver Twist, Nadějné vyhlídky, David Copperfield, Vánoční koleda nebo Malá Dorritka. V řadě z nich byly patrné určité autobiografické prvky. Mnoho z jeho děl bylo později též zfilmováno.

Jeho knihy jsou dodnes oceňované pro své zajímavé zápletky, propracovanou charakteristiku postav a navzdory realističnosti i velkou citovou působivost.

Charles Dickens zemřel roku 1870 ve věku 58 let na mrtvici. Společně s dalšími slavnými spisovateli je pochován ve Westminsterském opatství v Londýně v tak zvaném „koutě básníků“.

Dalším světoznámým anglickým spisovatelem byl také Byron. Inspirujte se též citáty George Gordona Byrona o životě, lásce i umění.

Často kladené otázky

Jakou tématikou se Charles Dickens zabýval ve svých nejznámějších dílech?

Charles Dickens se proslavil především jako jeden z prvních spisovatelů, v jehož románech se objevuje dětský hrdina. Jeho cílem bylo objektivně zachytit a zároveň kritizovat často tragický osud dětí pocházející z chudých poměrů. Při psaní využíval své zkušenosti ze svého dětství.

Jak se jmenují dětští hrdinové Dickensových románů?

Některá díla nesou jméno hlavní dětské postavy, například Oliver Twist nebo David Copperfied. Hlavní postavou v románu Nadějné vyhlídky je Filip Pirrip neboli Pip, vlastní jméno Malé Dorritky je Amy Dorritová.

Jaká témata lze nalézt v Dickensových citátech?

Slavný spisovatel se zabýval především myšlenkami, které se týkaly života a mezilidských vztahů obecně.

Spisovatel Charles Dickens měl bezpochyby těžké dětství, i proto se později snažil, aby upozornit na problémy, které souvisely s dětskou prací. Stal se uznávaným autorem a své poslání šířil pomocí svých knih po celém světě.

Citáty Charlese Dickense jsou velmi nadčasové a mohou stát vaší motivací k větší aktivitě i k tomu, abyste svůj život nepromarnili. 

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X