Inspirativní výroky Charlese Darwina a to nejzajímavější o jeho životě

Zajímáte se o vědce, kteří svými myšlenkami změnili svět?

Objevte slavné i méně slavné citáty Charlese Darwina, zakladatele evoluční biologie.

Čím byly jeho názory revoluční a v čem mohou být dodnes aktuální?

Na následujících řádcích vám prozradíme vše důležité.

Citáty o životě

Nic nezavinilo tolik starostí, tolik chorob a bídy jako požívání alkoholu.

Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.

Největší agrese vzniká mezi nejbližšími živočišnými druhy.

Ani trochu se nebojím zemřít.

Pohlavní výběr závisí na převaze určitých jedinců nad druhými stejného pohlaví, což se týká propagace druhů; zatímco přírodní výběr závisí na vítězství obou pohlaví, v každém věku, za normálních podmínek života.

Kdybych měl svůj život žít znovu, udělal bych pravidlo, že bych si alespoň jednou týdně přečetl nějakou poezii a poslouchal nějakou hudbu.

Na základě principu přírodního výběru s rozbíháním znaků se nezdá být nepravděpodobné, že všechny organismy, které kdy na této planetě žily, mohou pocházet z jediné prapůvodní formy.

Sebevražda je prostředek přírodního výběru; duševně choří a melancholikové v boji o život podléhají.

Líbí se vám polemizování o životě? Pak se můžete nechat inspirovat dalšími zajímavými myšlenkami ve výrocích o životě z úst slavných osobností i neznámých autorů.

Darwinovy výroky o vědění a vzdělávání

Nevědomost vystupuje vždy sebevědoměji než vědění.

Škola a výchova v ní mi nedaly nic.

V nepříliš vzdálené budoucnosti, budeme-li ji počítat na staletí, civilizované lidské rasy téměř jistě v celém světě vyhladí a nahradí rasy divošské. Zároveň budou bez pochyby vyhlazeny antropomorfní opice. Mezera se pak zvětší, neboť se bude rozkládat mezi člověkem na úrovni civilizovanější, než jsou běloši, jak můžeme doufat, a nějakými lidoopy na úrovni paviána, a nikoliv jako v současné době mezi černochem či domorodým Australanem a gorilou.

Matematik je slepý člověk v temné místnosti hledající černou kočku, která tam není.

Ignorance častěji než inteligence plodí sebevědomí.

Skepticismus je agentem pravdy.

Prohlédněte si nejslavnější citáty Aristotela, zaujmou vás svou moudrostí a nadčasovostí.

Tvrzení o přírodě

Zvířata mají stejné pocity jako člověk: radost a bolest, štěstí a neštěstí. Tato hnutí mysli je postihují ve stejné míře jako nás.

Příroda se snaží lhát vám přímo do očí.

V přírodě je přežití a úspěch otázkou těch nejschopnějších a nejpřitažlivějších.

Dokonce i ve smrtelné agónii může pes pohladit svého pána.

Žížaly dokážou vyvinout tak ohromné úsilí při přemísťování zeminy, že by mohly přikrýt hlínou slavné památky lidské činnosti v pozoruhodně krátkém čase.

Nejen příroda je pro člověka velmi důležitá. Přečtěte si též nádherné citáty o domově.

Darwinovy citáty o člověku a lidstvu

Člověk by nedosáhl nikdy panujícího postavení ve světě bez používání rukou, těchto nástrojů, tak podivuhodně poslušných jeho vůle.

Pokud nezabráníme tomu, aby se počet bezohledných, ničemných a jinak podřadných členů společnosti zvyšoval rychleji, než lepší třída lidí, národ bude degenerovat.

Člověk, který se odváží promarnit jednu hodinu svého času, neobjevil hodnotu života.

Sotva se najde někdo tak nerozumný, kdo by pokračoval v chovu právě těch nejhorších jedinců, nejde-li ovšem o lidi.

Kdo byl  Charles Darwin

Černobílý snímek Charlese darwina.
zdroj: biography.com

Charles Robert Darwin byl anglický přírodovědec, který žil v letech 1809 – 1882. Proslul především svou teorií přírodního výběru, díky čemuž je považován za zakladatele evoluční biologie.

Pocházel z vědecky založené rodiny, jeho děd byl botanik, otec lékař. Jeho původním oborem byla geologie.

Impulsem k tomu, aby se začal věnovat biologii, byla pět let trvající výzkumná cesta kolem světa. Během ní na základě rozmanitých fosilií i živých organismů, které na různých kontinentech objevil, začal formulovat svou teorii o tom, jak funguje evoluce.

Na finální podobě teorie o přirozeném výběru a vývoji druhů Darwin pracoval dalších dvacet let. Až v roce 1859 totiž konečně vyšla jeho kniha O původu druhů, celým názvem O vzniku druhů přírodním výběrem neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život.

Až do konce života pracoval Darwin na výzkumu, který by jeho teorii podpořil, a vznikly tak jeho další ve své době radikální názory, které se týkaly pohlavního výběru či vývoji člověka.

Znázornění Darwinových evolučních myšlenek.
zdroj: vincent-mignerot.fr

Podobné myšlenky týkající se evoluční biologie jako Charles Darwin ve stejné době prezentoval i další britský přírodovědec Alfred Russel Wallace.

Ve 30 letech se Darwin oženil se svou sestřenicí a společně měli deset dětí, z nichž některé se později také proslavily ve světě vědy.

Charles Darwin zemřel 19. dubna 1882 ve věku 82 let, jeho ostatky jsou společně s ostatky dalších významných britských osobností uloženy ve Westminsterském opatství v Londýně.

Často kladené otázky

Co vymyslel Darwin?

Charles Darwin je považován za otce evoluční biologie, která se zabývá vývojem organismů a mechanismy, které tento vývoj ovlivňují. Darwinova evoluční teorie byla založena zejména na dvou radikálních myšlenkách – přirozeném a pohlavním výběru. Kromě toho považoval za důležitou též schopnost adaptace na měnící se životní podmínky.

Jaké jsou nejslavnější Darwinovy citáty?

„Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit. Největší agrese vzniká mezi nejbližšími živočišnými druhy.“ – Charles Darwin
„Nic nezavinilo tolik starostí, tolik chorob a bídy jako požívání alkoholu.“ – Charles Darwin
„Nevědomost vystupuje vždy sebevědoměji než vědění.“ – Charles Darwin

Co je to darwinismus?

Slovem darwinismus se původně označovala evoluční teorie Charlese Darwina založená na jeho teorii přirozeného výběru a dědičnosti. Později získal pojem darwinismus určitý negativní nádech, když byly některé Darwinovy myšlenky zneužity ve spojitosti s rasismem a nadřazeností určitých ras.

Citáty Charlese Darwina vystihují především jeho myšlenky a názory na život a přírodu. I dnes z nich dýchá odhodlání a určitá „kontroverze“, není se proto čemu divit, že před téměř dvěma sty lety vyvolaly velké diskuse.

Nejen Darwinovy výroky jsou zajímavé, za přečtení stojí i jeho pestrý život.

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X