Inspirativní výroky Charlese Bukowského a to nejzajímavější o jeho životě

Zajímáte se o citáty Charlese Bukowského? 

Pátráte po tom, co se slavnému autorovi honilo hlavou a jaký život žil? 

Prozkoumejte myšlenky, život a dílo světoznámého spisovatele! 

Citáty o životě a smrti

Všichni zemřeme, všichni, to je cirkus! Už jen kvůli tomu bychom se měli mít rádi, ale není tomu tak. Jsme terorizováni a zplošťováni banalitami. Jsme sžíráni ničím.

Jsme tu od toho, abychom se smáli nepřízni osudu a žili svůj život tak dobře, že se Smrt bude třást, aby si nás vzala.

Chceš-li vědět, kdo jsou tvoji přátelé, nech se zavřít do vězení.

Mé dny, mé roky, můj život zažil vzestupy i pády, světla i tmy. Kdybych psal jen a neustále o „světle“ a nikdy se nezmínil o tom druhém, pak bych byl jako umělec lhář.

Inspirujte se dalšími hlubokými výroky o životě!

Výroky o svobodě a společnosti

Rozdíl mezi demokracií a diktaturou je v tom, že v demokracii nejdřív hlasujete a pak přijímáte rozkazy; v diktatuře nemusíte ztrácet čas hlasováním.

Cenzura je nástrojem těch, kteří mají potřebu skrývat skutečnosti před sebou samými i před ostatními. Jejich strach je jen neschopnost čelit tomu, co je skutečné, a já proti nim nemohu ventilovat žádný hněv; cítím jen ten děsivý smutek. Někde ve výchově byli chráněni před celkovými skutečnostmi naší existence.

Někteří lidé se nikdy nezblázní, Jaké strašné životy musí žít. 

Svobodná duše je vzácná, ale poznáte ji, když ji vidíte – v podstatě proto, že se cítíte dobře, velmi dobře, když jste v její blízkosti nebo s ní.

Nemám rád lidskou rasu. Nemám rád jejich hlavy, nemám rád jejich tváře, nemám rád jejich nohy, nemám rád jejich rozhovory, nemám rád jejich účesy, nemám rád jejich auta.

Svět začínáte zachraňovat tím, že zachraňujete jednoho člověka po druhém; všechno ostatní je velkolepý romantismus nebo politika.

Rozveselte svůj den citovanými texty o štěstí!

Obecné citáty Charlese Bukowského 

Pokud ztrácíš duši a víš o tom, pak máš ještě duši, kterou můžeš ztratit.

Nemám rád čistě oholené chlapce s kravatou a dobrou prací. Mám rád zoufalé muže, muže s vylámanými zuby, rozbitou myslí a rozbitými cestami. Ti mě zajímají. Jsou plní překvapení a výbuchů.

Mít kolem sebe hromadu koček je dobré. Když se cítíte špatně, stačí se podívat na kočky a hned je vám líp, protože ony vědí, že všechno je tak, jak to je. Není se nad čím rozčilovat. Ony to prostě vědí. Jsou to zachránci.

S pobudy se dokážu uvolnit, protože jsem pobuda. Nemám rád zákony, morálku, náboženství, pravidla. Nemám rád, když mě formuje společnost.

Intelektuál říká jednoduchou věc tvrdým způsobem. Umělec říká těžkou věc jednoduchým způsobem.


Tvrzení o lásce a ženách

Muž je při vší své chvástavosti a zkoumavosti ten věrný, ten, který většinou cítí lásku. Žena je zkušená ve zradě, mučení a zatracování.

Nikdy nezáviď muži jeho dámu. Za tím vším se skrývá peklo.

Existují ženy, které vás dokážou svým tělem i duší rozněžnit, ale jsou to přesně ty ženy, které do vás přímo před zraky davu obrátí nůž. Samozřejmě to očekávám, ale nůž stejně řeže. 

Rozněžněte své srdce dalšími romantickými zamilovanými citáty.

Kdo byl Charles Bukowski

Černobílá fotografie usmívajícího se Charlese Bukowského
zdroj: pbs.org

Charles Bukowski, celým jménem Henry Charles Bukowski, Jr., žil v letech 1920–1994 v Kalifornii. Jednalo se o amerického spisovatele, který byl proslulý používáním násilných obrazů a grafického jazyka v poezii a beletrii, které zobrazují přežití ve zkažené společnosti.

Bukowski prožil většinu života v Los Angeles. Krátce navštěvoval Los Angeles City College, pracoval v podřadných zaměstnáních a zároveň psal povídky, z nichž první vyšly v polovině 40. let.

Po desetiletém období, kdy zanechal psaní a cestoval po USA a žil životem nuzného tuláka – alkoholika, se vrátil do Los Angeles a v roce 1955 začal publikovat poezii.

Mezi nejznámější díla patří Flower, Fist and Bestial Wail, Chytá mé srdce do dlaní nebo například Love is a Dog from Hell. 

Charles Bukowski byl tak skvělým spisovatelem, že některá jeho díla byla vydávána ještě po jeho smrti. 

Bukowského povídky a romány jsou velmi realistické a obvykle komické. Často sledují myšlenky a činy Bukowského alter ega, Henryho Chinaskiho, těžce pijícího nekvalifikovaného dělníka, milovníka vážné hudby a sázkaře na koně.

Často kladené otázky

Čím se Charles Bukowski proslavil? 

Charles Bukowski byl plodný undergroundový spisovatel, který ve své poezii a próze popisoval zkaženost městského života a utlačované vrstvy americké společnosti. Bukowski, který se stal kultovním hrdinou, se ve své tvorbě opíral o zkušenosti, emoce a představivost, používal přímý jazyk a násilné a sexuální obrazy.

Jaké jsou nejslavnější citáty Bukowského? 

“Chtěl jsem celý svět, nebo nic.” – Charles Bukowski
“Skoro každý se narodí jako génius a pohřbí se jako idiot.” – Charles Bukowski
“Dejte si pozor na ty, kdo stále vyhledávají davy – sami nejsou nic.” – Charles Bukowski

Máte ve svém okolí nějakého Karla? Nezapomeňte mu pogratulovat ke jmeninám některým z nádherných přání k svátku Karlovi!

Citáty Charlese Bukowského hovoří především o jeho negativním pohledu na společnost. Hovoří také o zrádné lásce a ženách, kterým se nedá věřit. V citátech jste mohli najít také myšlenky týkající se života, smrti a potřeby svobody. 

V neposlední řadě jste se mohli zastavit nad životem světoznámého spisovatele, jehož styl psaní byl opravdu jedinečný.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X