Inspirativní výroky Raye Bradburyho a to nejzajímavější o jeho životě

Hledáte ty nejslavnější citáty Raye Bradburyho? 

Chcete se blíže seznámit se životem a myšlenkami tohoto jedinečného autora? 

Na následujících řádcích najdete vše, co by vás mohlo zajímat. Pusťte se do čtení! 

Citáty o životě

Musíte zůstat opilí psaním, aby vás realita nemohla zničit.

Jsme poháry, které se neustále a tiše plní. Trik je v tom, umět se převrátit a vypustit to krásné ven.

Naplň si oči úžasem, říkal, žij, jako bys měl do deseti vteřin padnout mrtvý. Dívej se na svět. Je fantastičtější než jakýkoli sen vyrobený nebo zaplacený v továrnách.

Kdybychom poslouchali svůj intelekt, nikdy bychom neměli milostný vztah. Nikdy bychom neměli přátelství. Nikdy bychom se nepustili do podnikání, protože bychom byli cyničtí: „Stejně to dopadne špatně, ona mi ublíží, měl jsem pár špatných milostných vztahů, takže …“. No, to je nesmysl. Život vám bude chybět. Musíš pořád skákat z útesu a cestou dolů si stavět křídla.“ A tak se to stalo.

Když budeš skrývat svou nevědomost, nikdo tě neuhodí a nikdy se nepoučíš.

Nežádej záruky. A nehledejte spásu v žádné věci, člověku, stroji nebo knihovně. Udělejte si svou vlastní záchranu, a pokud se utopíte, zemřete alespoň s vědomím, že jste mířili ke břehu.

Naučit se nechat jít by se člověk měl naučit dřív, než se naučí získávat. Života je třeba se dotýkat, ne ho škrtit. Člověk se musí uvolnit, někdy ho nechat plynout a jindy s ním jít dál.

Prozkoumejte také další životní moudra, ze kterých se toho můžete hodně naučit.

Výroky o čtení, psaní a knihách

Ke zničení kultury není třeba pálit knihy. Stačí, aby je lidé přestali číst.

V knihách musí být něco, co si nedokážeme představit, co přiměje ženu zůstat v hořícím domě; něco tam musí být. Člověk nezůstává jen tak pro nic za nic.

Dobří spisovatelé se často dotýkají života. Ti průměrní po něm rychle přejedou rukou. Ti špatní jej znásilní a nechají ho napospas mouchám.

Science fiction je každá myšlenka, která se zrodí v hlavě a ještě neexistuje, ale brzy existovat bude, změní všechno pro všechny a nic už nebude jako dřív. Jakmile máte nápad, který změní nějakou malou část světa, píšete science fiction. Je to vždy umění možného, nikdy ne nemožného.


Motivační citáty  

Nikdy jsem neposlouchal nikoho, kdo by kritizoval můj vkus v oblasti vesmírného cestování, bočních show nebo goril. Když se to stane, sbalím si dinosaury a opustím místnost.

Nepřemýšlejte. Přemýšlení je nepřítelem kreativity. Je to sebemrskačství a cokoli sebemrskačského je mizerné. Nemůžete se snažit dělat věci. Věci prostě musíte dělat.

Vím, že už jste to slyšeli tisíckrát. Ale je to pravda – tvrdá práce se vyplácí. Pokud chcete být dobří, musíte cvičit, cvičit a cvičit. Pokud vás něco nebaví, tak to nedělejte.

Dopřejte si ještě více motivace a přečtěte si ta nejoriginálnější motivační tvrzení!

Tvrzení o lidech a přátelství

Někteří lidé se stávají smutnými strašně mladí. Zdá se, že k tomu nemají žádný zvláštní důvod, ale zdá se, že se tak skoro narodili. Snadněji se jim dělají modřiny, rychleji se unaví, rychleji pláčou, déle vzpomínají, a jak říkám, jsou smutnější než kdokoli jiný na světě. Já to vím, protože jsem jedna z nich.

Nedokážeme přesně určit okamžik, kdy vzniká přátelství. Jako když se nádoba plní po kapkách, nakonec se objeví kapka, která ji přeplní, tak i v řadě laskavostí se nakonec objeví jedna, která přeplní srdce.

Kdo byl Ray Bradbury

Černobílá fotografie smějícího se Raye Bradburyho
zdroj: reedsy.com

Ray Bradbury, celým jménem Ray Douglas Bradbury, žil v letech 1920–2012 v Kalifornii. Jednalo se o amerického spisovatele, známého především svými velmi nápaditými povídkami a romány, v nichž se mísí poetický styl, nostalgie po dětství, sociální kritika a uvědomění si nebezpečí, které přináší zaběhnuté technologie.

Bradbury často vyprávěl o setkání s pouťovým kouzelníkem panem Electricem v roce 1932, které ho významně ovlivnilo. Pan Electrico se dotkl mladého Bradburyho na nose a řekl: „Žijte navždy!“. Druhý den se Bradbury vrátil na karneval, aby pana Electrica požádal o radu ohledně kouzelnického triku. Poté, co ho pan Electrico představil ostatním účinkujícím na karnevalu, řekl Bradburymu, že je reinkarnací jeho nejlepšího přítele, který zahynul v první světové válce. Bradbury později napsal: „O několik dní později jsem začal psát, na plný úvazek. Od toho dne jsem psal každý den svého života.“

Bradbury byl často považován za autora science fiction, ale sám říkal, že jeho jedinou vědeckofantastickou knihou je Fahrenheit 451.

Za svou práci obdržel řadu ocenění, včetně ceny Emmy za animovanou adaptaci Stromu na Halloween (1994) a Národní medaili umění (2004). V roce 2007 udělila rada Pulitzerovy ceny Bradburymu Zvláštní uznání za jeho významnou kariéru.

Často kladené otázky

Kdo byl Ray Bradbury?

Ray Bradbury byl americký spisovatel, známý svými velmi nápaditými povídkami a romány, v nichž se snoubí poetický styl, nostalgie po dětství, sociální kritika a uvědomění si nebezpečí, které přináší zaběhnuté technologie. Mezi jeho nejznámější díla patří Fahrenheit 451, Pampeliškové víno a Marťanská kronika.

Jaké jsou nejslavnější Bradburyho citáty?

Ke zničení kultury není třeba pálit knihy. Stačí, aby je lidé přestali číst.” – Ray Bradbury
Dobří spisovatelé se často dotýkají života. Ti průměrní po něm rychle přejedou rukou. Ti špatní jej znásilní a nechají ho napospas mouchám.” – Ray Bradbury
”Videohry jsou pro muže, kteří nemají nic jiného na práci, ztrátou času. Skutečné mozky to nedělají.” – Ray Bradbury

Citáty Raye Bradburyho vás mohly motivovat nejen k psaní, ale k dělání jakékoliv činnosti, která vás baví a naplňuje, jelikož je, podle spisovatele, zbytečné dělat něco, co nemáte rádi. 

Bradbury v citátech hovoří o útěku z reality prostřednictvím tvorby a o tom, že je možné dosáhnout čehokoliv, budete-li mít o to skutečný zájem a budete se v tom vzdělávat. 

V článku jste se mohli také dočíst o zajímavém životě spisovatele a jeho osudovém setkáním s pouťovým kouzelníkem.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X