Inspirativní výroky Petra Iljiče Čajkovského a to nejzajímavější o jeho životě

Hudební skladatel, který patřil k největším romantikům, zajímá vás, co si myslel o lásce?

Jaký byl život jednoho z nejslavnějších ruských hudebních talentů?

Vše, včetně uznávaných citátů Petra Iljiče Čajkovského, najdete na tomto místě!

Výroky o lásce a romantice

Kde není srdce, tam nemůže být hudba.

Láska bez ideálů je pouhý pud.

Hlupák se do ženy zamiluje, moudrý jen přivykne, neboť jen tak s ní lze vydržet až do konce.

Láska k druhému pohlaví je nejmoudřejší věc na světě, zamilovanost do něho nejpošetilejší.

Láska s přestávkami je méně únavná.


Citáty o hudbě a kreativitě

Hudba je nesrovnatelně silnějším prostředkem a jemnějším jazykem pro vyjádření tisíců různých momentů nálad duše.

Umělec, který si váží sám sebe, nesmí složit ruce do klína pod záminkou, že nemá náladu.

Inspirace je host, který nenavštěvuje líné dobrovolně.

Nebýt hudby, byl by důvod k šílenství.

Tvůrčí proces je jako hudba, která zakořeňuje s neobyčejnou silou a rychlostí.

Už to je velká věc, když hlavní myšlenky a celkový obrys díla přijdou bez namáhání mozku, jako výsledek oné nadpřirozené a nevysvětlitelné síly, které říkáme inspirace.

Nikdy nekomponuji abstraktně, to znamená, že hudební myšlenka se nikdy neobjeví jinak než ve vhodné vnější podobě. Tímto způsobem jsem vymyslel hudební myšlenku a instrumentaci současně.

Múza nepřichází bez vyzvání.

Chcete se zamyslet nad nesmrtelnými citáty Jane Austenové, autorky slavného románu Pýcha a předsudek? Přinášíme vám je všechny na jednom místě!

Inspirativní motta

Litovat minulosti, doufat v budoucnost a nikdy se nespokojit s přítomností: tím se zabývám celý život.

Inspirace – to je, když člověk dře jako kůň.

Jestliže nenacházíš sám v sobě motivy radosti, podívej se na jiné lidi. Choď mezi lidi! Pozoruj, jak se baví, jak celou duší se oddávají radosti.

Pouze hudba objasňuje, usmiřuje a utěšuje. Není to však stéblo, kterého se jen stěží chytá. Je to věrný přítel, ochránce a utěšitel a už jen kvůli ní stojí za to žít život na tomto světě. Kdo ví, třeba v nebi žádná hudba nebude. Žijme tedy na zemi, dokud ještě máme život!

Jedním slovem, je tam mnoho trnů, ale jsou tam i růže.

Potřebuji znovu věřit sám v sebe, protože moje víra je velmi podkopána; zdá se mi, že moje role skončila.

Kdyby tento stav mysli a duše, který nazýváme inspirací, trval dlouho a bez přestávky, žádný umělec by ho nepřežil. Struny by praskly a nástroj by se roztříštil na kousky.

Vychutnejte si slavné výroky Richarda Bacha, oblíbeného amerického spisovatele, který v 70. letech patřil k nejprodávanějším autorům!

Kdo byl Petr Iljič Čajkovskij

zdroj: www.britannica.com

Petr Iljič Čajkovskij dodnes patří k věhlasným jménům světového hudebního dědictví. Jeho fenomenální melodie mísily ruský folklór a západní trendy, což v jeho hudbě zanechalo nezaměnitelný rukopis. Jeho bohatá harmonie jej řadí k největším jménům hudebního romantismu a světový věhlas dodnes sklízí díla: Labutí jezero, Louskáček nebo Capriccio Italien.

Již od dětství Čajkovskij studoval hru na klavír a otec jej v jeho lásce k hudbě podporoval. Dokonce financoval i jeho značně náročné lekce u slavných mistrů, kteří v Čajkovském prohlubovali jeho lásku k evropským hudebním skladatelům. Přesto po ukončených studií mladý Čajkovskij končí jako podsekretář na ministerstvu spravedlnosti. Zde brzy nastoupí k místnímu sboru, aby ukojil svou hudební touhu.

Po jisté době se Čajkovskij přeci jenom nechává přemluvit a opouští své dobře placené místo, aby se vrátil ke studiu hudby. Nastupuje na konzervatoř, kde se mu dostává náležitého vzdělání a prohlubuje zde svůj talent. I tato studia nadále financuje jeho otec.

V pozdějším věku se Čajkovskému dostává celosvětového ohlasu. Jeho koncerty putují napříč světem, dokonce má turné po Americe, kdy sám diriguje svá díla příkladně v Carnegie Hall.

Čajkovskij byl vnitřně rozháraná osobnost, která po většinu svého života hledala své pravé já. Jeho melancholie a deprese se s věkem rozrůstaly a i vzhledem k tomu, že se dnes tvrdí, že zemřel na choleru, spekuluje se také o sebevraždě.

Mezi nejznámější díla tohoto skladatele řadíme tři poslední symfonie č. 4–6, opery Piková dáma a Evžen Oněgin, balety Labutí jezero, Šípková Růženka a Louskáček.

Často kladené otázky

Byl Petr Iljič Čajkovskij ženatý?

Ano, skladatel se oženil, nýbrž jen aby splnil jakousi společenskou povinnosti. Spekulovalo se a jistá fakta dokládají, že byl homosexuál, což ho vedlo k velké deprimaci a byl kvůli tomu také vydírán. Hovoří se, že možnost odhalení jeho preferencí jej mohla dohnat až k samotné sebevraždě.

Kdy začal skladatel komponovat?

Podobně, jako jiná velká jména vážné hudby, byl malý Čajkovskij talentem zřejmě již od plenek, komponovat začal, když mu byly čtyři roky.

Proč je Čajkovského hudba stále tak oblíbená?

Jeho hluboké melodické nadání, bujná orchestrální fantazie a mimořádná schopnost zasáhnout jádro lidských emocí nepřestávají vzrušovat posluchače ani tam, kde obliba klasické hudby upadá.

Inspirujte se slovy svých idolů a projděte si populární citáty slavných osobností!

Petr Iljič Čajkovskij, velké jméno ruské vážné hudby, nezměrný talent a řada melodií, které zná snad každý. Přesto měl tento skladatel smutný osud, smutek v duši a nedovedl se po celý život smířit se svou orientací. Také to v jeho době nebylo jednoduché a těžký úděl jej pravděpodobně dovedl až k sebevraždě.

Přesto jste se dnes dozvěděli vše o tom nejzajímavějším, co řekl. Pokud jste dodnes tápali nad slavnými citáty Petra Iljiče Čajkovského, přinesli jsme vám je všechny najednou!

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X