Výroky o stromech, které ve vás vyvolají chuť, jít se projít do lesa. Inspirujte se těmi nejhlubšími texty o magii stromů

Uvedené citáty o stromech ukazují, že strom není jen pouhá dřevina. 

Stromy jsou živé organismy, které mají úžasné schopnosti a jsou prospěšné životnímu prostředí a domovem pro živočichy. 

Zjistěte vše o kouzlu, které stromy mají, v následujících textech! 

Citáty o stromech k zamyšlení

Už od pradávna nacházeli ti nejlepší spisovatelé, filozofové, básníci a další umělci inspiraci ve stromech kolem sebe. 

Stromy mají duši a jsou nezbytné pro vzduch, který dýcháme. Jsou také příkladem síly a vytrvalosti.

Najděte v následujících textech inspiraci!

„Strom je náš nejintimnější kontakt s přírodou.“ – George Nakashima
„Stromy jsou svatyně. Kdo s nimi umí mluvit, kdo jim umí naslouchat, může se dozvědět pravdu.“ – Herman Hesse
„Nejjasnější cesta do vesmíru vede přes lesní divočinu.“ – John Muir
„Stromy dávají lidským duším klid.“ – Nora Waln
„Chceš-li poznat sílu a trpělivost, přijmi společnost stromů.“ – Hal Borland
„Být bez stromů by znamenalo být v tom nejvlastnějším slova smyslu bez našich kořenů.“ – Richard Mabey

Najděte moudrost také v hlubokých citátech o přírodě, které vám prozradí její tajemství.

Citace o lese

Řeka tekoucí horským lesem
zdroj: unsplash.com

Lesy jsou nejen domovem jednotlivých stromů, ale také dalších živých bytostí, jejichž přežití závisí na těchto vzácných ekosystémech. 

Co si o lesích myslí známé osobnosti a odborníci?

„Nejjasnější cesta do vesmíru vede přes lesní pustinu.“ – John Muir
„Moje nejoblíbenější místa na zemi jsou divoké vodní toky, kde les otevírá svou náruč a stříbrný zákrut řeky skládá poutníka do svého objetí.“ – Rory MacLean
„Kdekoli, kde je les, to je moje zenové místo.“ – Raveena Tandon
„Miluji les. Je to místo, kde člověk lépe slyší sám sebe.“ – Fahadh Faasil
„Ráda se procházím po lesích, stezkách, plážích. Rád jsem součástí přírody. Miluji procházky o samotě. Je to terapie. Člověk potřebuje být sám, aby si dobil baterky.“ – Grace Kelly
„Nic není tak krásné jako volný les. Chytit rybu, když máš hlad, nařezat si větve stromu, rozdělat oheň, na kterém si ji opečeš, a sníst ji pod širým nebem, je největší luxus ze všech. Nebýt mé vášně pro umění, nevydržel bych ve městech ani týden.“ – Edmonia Lewis

Výroky z knihy “Muž, který sázel stromy”

Kniha “Muž, který sázel stromy”, od spisovatele Jeana Giona, hovoří o muži, který sázel stromy pro dobro budoucí generace. 

Příběh popisuje ctnost muže a důležitost péče o životní prostředí. Je zprávou o tom, jak starost o svět kolem sebe může přinést nádherné výsledky, i když my je už třeba neuvidíme. 

Obohaťte se nádhernými myšlenkami z této knihy!

„Ve vesnicích žijí lidé, kteří pálí dřevěné uhlí. Život je tam těžký. V rodinách, které se tísní v podnebí stejně drsném v létě jako v zimě, vře rozporuplný egoismus. Ambice mezi nimi nabývají divokých rozměrů, tak zoufalá a neutuchající je touha uniknout.“ – Jean Giono (Muž, který sázel stromy)
„Myslel si, že to musí být společná půda, nebo že možná patří lidem, kteří o ni nemají zájem. Nezajímalo ho, kdo to je. A tak s velkou pečlivostí zasadil svých sto žaludů.“ – Jean Giono (Muž, který sázel stromy)
„Tři roky sázel v této divočině stromy. Vysadil jich sto tisíc. Z nich vyrostlo dvacet tisíc. Očekával, že z těch dvaceti tisíc jich polovinu ztratí kvůli hlodavcům nebo nevyzpytatelným cestám Prozřetelnosti. I tak to ale znamenalo, že deset tisíc dubů vyroste tam, kde předtím nebylo nic.“ – Jean Giono (Muž, který sázel stromy)
„Aby lidský charakter odhalil skutečně výjimečné vlastnosti, musí mít člověk to štěstí, že může sledovat jeho výkon po mnoho let. Pokud je tento výkon zbaven veškerého egoismu, pokud je jeho vůdčím motivem nevídaná velkorysost, pokud je naprosto jisté, že nemyslí na odměnu a že navíc zanechal na zemi viditelnou stopu, pak nemůže dojít k omylu.“ – Jean Giono (Muž, který sázel stromy)
„Zdálo se, že stvoření vzniklo jakousi řetězovou reakcí. Nedělal si s tím starosti, odhodlaně se věnoval svému úkolu v celé jeho prostotě, ale když jsme se vraceli k vesnici, viděl jsem, že v potocích, které byly suché, co paměť člověka sahá, teče voda. To byl nejpůsobivější výsledek řetězové reakce, jaký jsem kdy viděl. V těchto vyschlých potocích kdysi dávno tekla voda.“ – Jean Giono (Muž, který sázel stromy)
„Bylo pochopeno, že lidé mohou být stejně účinní jako Bůh i v jiných oblastech než v ničení.“ – Jean Giono (Muž, který sázel stromy)

Udělala by vám radost také nějaká stromová poezie? Pak si prohlédněte krásné básně o září, kde najdete ty nejkrásnější básničky o stromech.

Citáty o stromech jsou obohacující, protože nám pomáhají uvědomit si jejich důležitost. 

Stromy jsou nejen prospěšné životnímu prostředí, jsou domovem také pro mnoho živočichů a při procházce lesem nám pomáhají najít klid a často i řešení našich problémů. 

Opusťte na chvíli své starosti a zatoulejte se do přírody prostřednictvím inspirujících citací výše.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X