Nádherné citáty z knihy Malý princ pro malé i velké. Knížka, kterou sám Exupéry napsal s úsměvem!

Zpíváte si s Petrem Rezkem písničku Modrá zem, nebo jste si vzpomněli na dětská léta a knížku, která se vám určitě dostala do rukou a vryla do paměti?

Milovali jsme poetiku Malého prince a zjistili, že v dospělosti dostává tento světoznámý svazek mnohem hlubší význam?

Připravili jsme pro vás nejkrásnější citáty z knihy Malý princ, včetně představení jejího autora – Antoine de Saint-Exupéryho.

Kdo byl Exupéry?

Je nutno podotknout, že tento autor se nikdy spisovatelem stát nechtěl. Dodnes se jeho literární styl skloňuje mezi kritiky, kteří se proti němu ohrazují, jelikož nikdy nedokončil klasický literární útvar. Přesto je Exupéry jedním z nejpřekládanější a nejslavnějších autorů našeho věku.

zdroj: dobryzpravy.cz

Jeho život poznamenaly především zkušenosti z války a přímého boje, s čímž se po celý zbytek života vyrovnával a nikdy se to zcela nepovedlo. Byl letcem a to se mu také stalo osudným, přesto nám za sebou nechal dílo, které zná celý svět, včetně jeho nejzapadlejších koutů.

Kouzlo Malého prince

Kdo by tento příběh neznal, kdo by se z něj nepoučil. Ať už v dětské věku, nebo v dospělosti, Malý princ má své kouzlo stále. 

Tato perlička povinné školní četby by měla se samozřejmostí přistát v rukou každého člověka. Není pochyb o tom, že v roli letce, který si s hlavním hrdinou povídá se zosobnil přímo sám autor Exupéry. Všechna moudra o lidech, životě i podivuhodné cestě malého prince jsou pokladnicí světové literatury.

zdroj: youtube.com

Exupéryho aforismy

S čím Antoine de Saint-Exupéry bojoval? S čím se smiřoval a co potřeboval překonat? Jeho slova se týkala lidského života, lásky a také přátelství. Nalezněte osvícení a motivaci v jeho moudrosti a nechte se jí povzbudit.

Pokud chcete postavit loď, neshromažďujte muže, aby sháněli dřevo, rozdělovali práci a vydávali rozkazy. Místo toho je naučte toužit po rozlehlém a nekonečném moři.
Udělejte ze svého života sen a ze snu skutečnost.
Pokud jde o budoucnost, vaším úkolem není ji předvídat, ale umožnit ji.
Jazyk je zdrojem nedorozumění.
Každý člověk, který vstoupí do našeho života, přichází z nějakého důvodu; někteří se přicházejí učit a jiní přicházejí učit.
Žít znamená pomalu se rodit.
Pravá láska začíná tehdy, když za ni nečekáme nic na oplátku.
Je to tak tajemné místo, země slz.
Když se rozdáte, dostanete víc, než dáte.
Zapomenout na přítele je smutné. Ne každý měl přítele.
Nemůžeš ráno zasadit žalud a očekávat, že odpoledne budeš sedět ve stínu dubu.

Exupéry si zakládal na přátelství a ve svých výrocích jej hodně opěvoval. Pokud má váš kamarád jmeniny, nezapomeňte na něj s krásným přáním od srdce!

Citáty z knihy Malý princ

Jak již bylo nastíněno, připravili jsme pro vás výčet toho nejkrásnějšího z knihy Malý princ. Nechte se unést nádhernými moudry, které potěší i vaše nejmenší.

Milovat neznamená hledět jeden do druhého, ale pohlížet společně jedním směrem.
Kde jsou ti lidé?“ pokračoval konečně malý princ. „V poušti je trochu smutno…“ „Když jsi mezi lidmi, tak je to taky osamělé,“ řekl had.
No, musím snést přítomnost několika housenek, pokud se chci seznámit s motýly.
Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem; to nejdůležitější je očím neviditelné.
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.
Žil jsem hodně mezi dospělými. Viděl jsem je zblízka, na vlastní oči. A to můj názor na ně příliš nezlepšilo.
Ale domýšlivec ho neslyšel. Domýšliví lidé nikdy neslyší nic jiného než chválu.
Dospělí si potrpí na číslice. Když jim vypravujete o novém příteli, nikdy se vás nezeptají na věci podstatné. Nikdy vám neřeknou: „Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry? Sbírá motýly?“ Místo toho se vás zeptají: „Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?“ Teprve potom myslí, že ho znají.
Když se někdo červená, neznamená to „ano“?
Miluješ-li květinu, která vyrostla na nějaké hvězdě, rád se v noci díváš na nebe. Všechny hvězdy rozkvétají květinami…
Jen děti vědí, co hledají.
Všichni lidé mají hvězdy, ale pro různé lidi nejsou stejné. Pro některé, kteří jsou cestovatelé, jsou hvězdy průvodci. Pro jiné nejsou ničím víc než malými světýlky na obloze. Pro jiné, kteří jsou učenci, jsou to problémy… Všechny tyto hvězdy jsou však němé. Ty – ty sám budeš mít hvězdy, jako je nemá nikdo jiný.
Jednoho dne jsem čtyřiačtyřicetkrát pozoroval západ slunce… Víte… když je člověk tak strašně smutný, miluje západy slunce.
Až si budeme vědomi své úlohy, byť zcela bezvýznamné, pak teprve budeme šťastni.
“Tam kde žijí lidé,“ řekl malý princ, „pěstují na jedné zahradě pět tisíc růží… A přesto nenajdou, co hledají… A přitom by to, co hledají, mohli najít v jediné růži.”
zdroj: pixabay.com

Malý princ je krásnou dětskou knížkou a nádherným dárkem pro malé čtenáře, pokud se blíží den dětí a vy chcete k dárku přiložit i nápadité přání, inspirujte se u nás!

Tolik krásy na jednom místě, aby pohledal! Exupéry věděl o životě své a nechal za sebou mnoho odkazů, kterými se lidstvo celého světa dodnes inspiruje. Malý princ a jeho citáty jsou kouzelnou sondou do dětství, nechte se unášet na vlně fantazie a nezapomeňte ani na ty, které na ni můžete pozvat.

Autor článku
Sára Šedivá

Člověk by měl vždy ocenit jedinečné životní okamžiky - jubilea, narozeniny, vzpomenout si na blízkého člověka, jeho jmeniny, oslavit výročí svatby, narození nového života, jednoduše se radovat z každé chvíle. Jsem ráda, že mohu být nápomocna těm, kteří chtějí své nejbližší obdarovat milým slovem, ale nemohou jej právě najít.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X