Inspirativní výroky Heinricha Bölla a to nejzajímavější o jeho životě

Pátráte po nejslavnějších citátech Heinricha Bölla? 

Chcete zjistit více o životě slavného německého spisovatele a nositele Nobelovy ceny? 

Pak už dále neváhejte a pusťte se do objevování! Následující řádky vám přinesou ty nejzajímavější informace o tomto muži. 

Motivační citáty

Člověk by měl zajít příliš daleko, aby věděl, kam až může zajít.

Chceš-li něco udělat… vstaň a skutečně to udělej!

Nechte se inspirovat další várkou citovaných motivačních textů!

Výroky o válce

Za každým slovem se skrývá celý svět, který je třeba si představit. Každé slovo má vlastně obrovské břemeno vzpomínek, a to nejen na jednoho člověka, ale na celé lidstvo. Vezměte si slovo jako chléb nebo válka, vezměte si slovo jako židle, postel nebo nebe. Za každým slovem se skrývá celý svět. Obávám se, že většina lidí používá slova jako něco, co se dá zahodit, aniž by vnímali břemeno, které se ve slově skrývá.

Kdyby mrtví mohli mluvit, nebylo by už žádné války.

Musíme se naučit, a my Němci obzvlášť, že odpor není možný a povolený jen v diktaturách. Existuje odpor, který musí člověk vykonávat každý den.

Při návštěvě Kolína nad Rýnem v březnu 1945, po těžkém bombardování, jsem se setkal se stovkami a stovkami dezertérů, kteří dřepěli v sutinách, mnozí v hlubokých sklepeních, která zůstala z římských dob. Ukrývali se tam po ústupu z Francie. 

Válka není plánovaná. Nevěřím, že ji plánuje někdo zodpovědný. Ale je myšlena jako možná.

Období nacismu mohlo nastat pouze v Německu, protože hlavním problémem byla německá výchova k poslušnosti vůči jakémukoli zákonu a řádu.

Nikdy nezapomenu na okamžik, kdy mě osvobodila americká armáda. Nikdy nezapomenu na ty velmi mladé chlapce, kteří přišli na kopec a museli mě vzít jako zajatce, aby mě osvobodili.

V době, kdy zuří válka, je štěstí jednou z věcí, které je opravdu potřeba. Podívejte se na ty nejlepší citace o štěstí!

Citáty o životě, mužích, ženách a dětech

Jsem klaun… a sbírám okamžiky.

Potřebuji jen velmi málo reality.

Dítě… si jako dítě nikdy nebere volno; volno začíná až po přijetí zásad řádu.

Kupodivu se mi líbí druh, ke kterému patřím – lidé.

Ach, ta směšná mužná vážnost!

Toužím po době, kdy už nebudou žádné odchody. Nejspíš to má co dělat s věkem. 

Humor je opravdu jedna z nejtěžších věcí, kterou lze definovat, velmi těžko. A je velmi nejednoznačný. Buď ho máte, nebo nemáte. Nemůžete ho dosáhnout. 

Pokud hledáte povzbuzení nebo jiný pohled na každý svůj den, můžete najít pomoc ve výrocích o životě. Podívejte se na ně!

Tvrzení o psaní

Moje nejzajímavější korespondence je s mými překladateli. Žasnu nad jejich citlivostí nad některými pasážemi, které by jen tak někdo, i když umí dobře německy, neocenil.

Mnoho spisovatelů je radikálních. Já vzhledem ke svému věku a kvůli strašnému strachu z demagogie nejsem.

Je pravda a snadno se to řekne, že jazyk je hmotný, a když člověk píše, něco se zhmotňuje. 

Alespoň pro mě zní většina němčiny, kterou vidím a slyším, podivněji než švédština, které bohužel rozumím jen velmi málo.


Citáty o lásce

Nikdo se nikdy nedozví, kolik románů, básní, analýz, vyznání, utrpení a radostí se nahromadilo na tomto kontinentu zvaném láska, aniž by se ukázalo, že je zcela prozkoumán. 

Umělec je jako žena, která neumí nic jiného než milovat a která podlehne každému zbloudilému mužskému oslovi.

Podívejte se, co si o lásce myslí další autoři. Přečtěte si ta nejromantičtější zamilovaná tvrzení!

Kdo byl Heinrich Böll

Černobílá fotografie Heinricha Bölla sedícího za stolem s knihou
zdroj: sulromanzo.it

Heinrich Böll, celým jménem Heinrich Theodor Böll, žil v letech 1917–1985 v Německu. Jednalo se o německého spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu, kterou získal v roce 1972. 

Böllovy ironické romány o strastech německého života během druhé světové války a po ní zachycují měnící se psychologii německého národa.

Heinrich Böll byl roku 1938 povolán k povinné vojenské službě a šest let sloužil jako vojín a pak desátník v německé armádě – bojoval na ruské i dalších frontách. 

Böllovy válečné zážitky – zranění, dezerce, pobyt ve válečném zajetí – byly ústředním bodem tvorby spisovatele, který vzpomínal na „strašlivý osud vojáka, který si musí přát, aby válka byla prohraná“. Po válce se usadil v rodném Kolíně nad Rýnem.

Autor napsal mnoho publikací. Mezi nejznámější Böllova díla patří například povídka “Poutníku, přijedeš-li do lázní”, “Vlak jel včas” nebo “Adame, kde jsi?”. 

Jako římský katolík a pacifista si Böll vytvořil vysoce morální, ale individuální pohled na společnost kolem sebe. Jeho častým tématem bylo přijetí či odmítnutí osobní odpovědnosti jednotlivce. Svůj protiválečný a nonkonformní pohled Böll prezentoval strohou prózou a často ostrou satirou. 

Byl všeobecně považován za vynikajícího humanistického interpreta zkušeností svého národa z druhé světové války.

Často kladené otázky

Kdo byl Heinrich Böll? 

Heinrich Böll byl německý spisovatel, který se proslavil svými ironickými romány, v nichž psal o strastech německého života během druhé světové války a po ní. Romány zachycují měnící se psychologii německého národa.

Za co získal Heinrich Böll Nobelovu cenu? 

Böll získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1972. 

Jaké jsou nejslavnější citáty spisovatele?

“Člověk by měl zajít příliš daleko, aby věděl, kam až může zajít.” – Heinrich Böll
“Chceš-li něco udělat… vstaň a skutečně to udělej!” – Heinrich Böll
“Jsem klaun… a sbírám okamžiky.” – Heinrich Böll

Chcete pogratulovat ke jmeninám nějakému Jindrovi ve vašem okolí? V tom případě můžete použít některé z originálních přání k svátku Jindřichovi. Pusťte se do vybírání!

Citáty Heinricha Bölla hovoří nejčastěji o válce, které se autor sám účastnil. 

Výroky slavného německého spisovatele vám mohly ukázat, jak těžký může život být, ale také to, jak v něm najít to hezké a nezbláznit se, když okolnosti zrovna nehrají ve váš prospěch. 

Inspirovat jste se mohli také tvrzeními o mužích, ženách, dětech, ale také výroky o psaní nebo životem spisovatele a nositele Nobelovy ceny, který je v článku stručně popsán.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X