Inspirativní výroky Fjodora Michajloviče Dostojevského a to nejzajímavější o jeho životě

Seznamte se s citáty Fjodora Michajloviče Dostojevského, které jsou nadčasové a velmi inspirativní! 

Poznejte myšlení a život jednoho z nejslavnějších autorů všech dob! 

Užijte si čtení! 

Citáty o životě, utrpení a štěstí

Tajemství lidské existence nespočívá jen v tom, zůstat naživu, ale v tom, najít něco, pro co žít.

Nic na tomto světě není těžší než mluvit pravdu, nic snazšího než lichotit.

Je lepší být nešťastný a znát to nejhorší, než být šťastný v ráji bláznů.

Když se ohlédnu za svou minulostí a pomyslím na to, kolik času jsem promarnil zbytečně, kolik času jsem ztratil v marnostech, chybách, lenosti, neschopnosti žít; jak málo jsem si ho vážil, kolikrát jsem zhřešil proti svému srdci a duši – pak mi krvácí srdce. Život je dar, život je štěstí, každá minuta může být věčným štěstím.

Chceš-li překonat celý svět, překonej sám sebe.

Utrpení je jediným původcem vědomí.

Jen skrze utrpení můžeme najít sami sebe.

Špatně jít vlastní cestou je lepší než jít správně cestou někoho jiného.

Inspirujte se moudry slavných i neznámých autorů – inspirujte se jejich tvrzeními o životě!

Výroky o lidech

Člověk, který lže sám sobě a věří svým vlastním lžím, se stává neschopným rozpoznat pravdu, ať už u sebe, nebo u kohokoli jiného, a nakonec ztrácí úctu k sobě i k druhým. Když nemá úctu k nikomu, nedokáže už milovat, a aby se rozptýlil, nemá v sobě žádnou lásku, podléhá svým pudům, oddává se nejnižším formám rozkoše a nakonec se chová jako zvíře. A to vše pramení ze lži – lži druhým i sobě samému.

Bolest a utrpení jsou pro velkou inteligenci a hluboké srdce vždy nevyhnutelné. Opravdu velcí lidé musí mít, myslím, na zemi velký smutek.

Čím neschopnější se člověk cítí, tím dychtivěji se pouští do boje.

Domnívám se, že nejlepší definice člověka je nevděčný dvounožec.

Každý, kdo dokáže utišit svědomí člověka, mu může vzít svobodu.

Moji hrdinové jsou poháněni Bohem, ale jsem rád, že moje společnost není.

Myslím, že ďábel neexistuje, ale člověk ho stvořil, stvořil ho k obrazu svému a k obrazu své podoby.


Obecné citáty Fjodora Michajloviče Dostojevského

Nejlepší způsob, jak zabránit vězni v útěku, je zajistit, aby se nikdy nedozvěděl, že je ve vězení.

Smutek mi svíral srdce a já cítil, že zemřu, a pak… No a pak jsem se probudil.

Čím temnější noc, tím jasnější hvězdy, Čím hlubší smutek, tím blíž je Bůh!

Milujte zvířata, milujte rostliny, milujte všechno. Když budeš milovat všechno, budeš ve věcech vnímat božské tajemství. Jakmile ho jednou vnímáte, začnete ho každý den lépe chápat. A nakonec dospějete k tomu, že budete milovat celý svět všeobjímající láskou.

Co je peklo? Já tvrdím, že je to utrpení z neschopnosti milovat.

Budeš hořet a vyhoříš, budeš se léčit a zase se vrátíš.

Kdo zakusil moc a neomezenou schopnost ponížit jiného člověka, automaticky ztrácí vlastní pocity. Tyranie je zvyk, má svůj organický život, nakonec se vyvine v nemoc. Zvyk dokáže zabít a zhrubnout i toho nejlepšího muže či ženu na úroveň bestie. Krev a moc opojí … návrat lidské důstojnosti, pokání a regenerace se stávají téměř nemožnými.

Dostojevskij měl nejrůznější názory, které se nevyhnuly ani oblasti lásky. Zajímáte se o zamilované výroky? Pusťte se do čtení těch našich!

Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Sedící Dostojevskij na pozadí jeho spisů.
zdroj: interesnyefakty.org

Fjodor Michajlovič Dostojevskij žil v letech 1821–1881. Byl to ruský spisovatel, myslitel, filozof a publicista. Od roku 1877 byl členem a korespondentem Petrohradské akademie věd.

Na počátku své literární dráhy, a po čtyřech letech tvrdé práce a vyhnanství za členství v Petraševského kroužku, byl Dostojevskij novátorem v tradici ruského realismu, který nebyl za jeho života doceněn.

Po své smrti byl Dostojevskij uznán za klasika ruské literatury a jednoho z nejlepších prozaiků světového významu a je považován za prvního představitele personalismu v Rusku. Dílo ruského spisovatele mělo vliv na světovou literaturu, zejména na tvorbu několika nositelů Nobelovy ceny za literaturu, na formování existencialismu a freudismu.

Mezi nejvýznamnější díla tohoto spisovatele patří romány, takzvaných „velkých pět knih“. Patří zde romány Zločin a trest, Idiot, Posedlost a Bratři Karamazovi, které jsou zařazeny do seznamu 100 nejlepších knih Norského knižního klubu z roku 2002. Mnohá slavná díla Dostojevského byla adaptována a inscenována v divadle a prezentována byla také ve formě baletu nebo opery. 

Divadelní inscenace díla Bratři Karamazovi.

Často kladené otázky

Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? 

Byl to ruský spisovatel, myslitel, filozof a publicista. Mezi nejvýznamnější díla tohoto spisovatele patří romány, takzvaných „velkých pět knih“ – romány Zločin a trest, Idiot, Posedlost a Bratři Karamazovi jsou zařazeny do seznamu 100 nejlepších knih Norského knižního klubu z roku 2002.

Jaké jsou nejslavnější citáty Dostojevského?

“Nejlepší způsob, jak zabránit vězni v útěku, je zajistit, aby se nikdy nedozvěděl, že je ve vězení.” – Fjodor Michajlovič Dostojevskij
“Smutek mi svíral srdce a já cítil, že zemřu, a pak… No a pak jsem se probudil.” – Fjodor Michajlovič Dostojevskij
“Čím temnější noc, tím jasnější hvězdy, Čím hlubší smutek, tím blíž je Bůh!” – Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Citáty Fjodora Michajloviče Dostojevského se velmi často zabývají tématy, jako je utrpení, štěstí, život a lidské vztahy. 

Poučení jste mohli najít v myšlenkách velkého autora děl, jako je například Zločin a trest, Posedlost nebo Bratři Karamazovi, která ani s postupujícím časem neztrácí na popularitě.

Autor článku
Markéta Bieleszová

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Ať už se jedná o narozeniny, svátek, svatbu nebo jiné výročí, je nádherné sdílet tyto chvilky s ostatními. To je možné prostřednictvím upřímných slov. V mých článcích se snažím čtenáři nabídnout takové texty, které se dotknou lidského srdce a vykouzlí úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X